Nie tylko Valletta

Zwiedzając stolicę Malty, Vallettę (więcej znajdziecie tutaj Valletta, stolica Malty, najmniejsza stolica świata) nie możemy zapomnieć o Trzech Miastach spoglądających z drugiej strony zatoki Grand Harbour: Vittoriosa, Senglea i Cospicua. Każde z tych Trzech Miast ma swój niepowtarzalny urok. Do każdego z miast można dostać się autobusem z Valletty, koszt biletu to 1,50 € i można jeździć, aż przez dwie godziny 🙂 lub polecamy zakup karty Tallinja za 20 € i przez tydzień można jeździć autobusami na Malcie i Gozo bez limitu.

Vittoriosa zwana Birgu

Jest to przykład bardzo dobrze zachowanego średniowiecznego miasta, gdyż od średniowiecza miasto nie za wiele się zmieniło. Osada była zamieszkana w większości przez zamożną społeczność, która wzniosła wiele pięknych domów. Po Wielkim Oblężeniu przez Turków osada dotychczas zwana Birgu zyskała nową nazwę Vittoriosa, czyli zwycięska. 

Brama do miasta Vittoriosa
Brama do miasta Vittoriosa

Na samym końcu półwyspu, na którym znajduje się miasteczko góruje Fort St Angelo, od niedawna udostępniony zwiedzającym. Była to główna kwatera dowodzenia kawalerów maltańskich podczas Wielkiego Oblężenia i podczas walk wspomógł w funkcji obronnej Fort św. Elma. Z murów od strony zatoki rozpościera się przepiękna panorama na Vallettę.

Po lewej Valletta, a po prawej Fort St Angelo
Po lewej Valletta, a po prawej Fort St Angelo

Ciekawostką jest, że fort służył także jako więzienie i swego czasu przetrzymywano tam włoskiego malarza Caravaggia. Przez lata fort pełnił też inne funkcje, między innymi był siedzibą wielkich mistrzów zanim przenieśli się do Valletty, później Brytyjczycy urządzili w nim kwaterę główną śródziemnomorskiej floty, aby podczas II wojny światowej pełnić funkcję schronu dla ludności cywilnej. Historię wydarzeń wojennych przybliża Muzeum Malta at War, które prezentuję znaczenie konfliktu z perspektywy Malty i ludności cywilnej. 

Monumentalny Fort St Angelo
Monumentalny Fort St Angelo
Widok z Fortu St Angelo
Widok z Fortu St Angelo

Klimat prawie jak w Saint Tropez

Kiedyś zatoka u podnóża fortu służyła za miejsce cumowania galer zakonu, a później floty brytyjskiej, teraz jest to najbardziej prestiżowe miejsce, żeby zacumować swój jacht, a nabrzeże wypełnione jest mnóstwem knajpek i kawiarni. Jeżeli ktoś jest miłośnikiem jachtów to na pewno warto wybrać się na spacer po marinie.

1958 Edsel Probably Pacer Convertible, podobno rodzynek
Marina Vittoriosa - płyniemy?

Przy nadbrzeżu znajdziemy też budynek piekarni marynarki, w którym dzisiaj mieści się Muzeum Morskie. Warto je zwiedzić, możemy tam zobaczyć różnorodne eksponaty związane z maltańską flotą od modeli masztowców po silniki współczesnych łodzi. Muzeum zajmuje dwa piętra, na parterze dodatkowo znajdują się wystawy czasowe, my trafiliśmy na wystawę tatuaży związanych z tematyką morską. Wejście jest wliczone w Malta Multisite Pass. Indywidualni zwiedzający zapłacą za wstęp 5 €.

Muzeum Morskie
Ekspozycja w Muzeum Morskim

Idąc dalej nabrzeżem dojdziemy do barokowego kościoła St Lawrence, który jest obecnie rekonstrukcją kościoła z XVI w. Wchodząc po schodkach po lewej stronie kościoła dojdziemy do głównego placu miasteczka Vittoriosa Square. 

Plac Vittoriosa - Vittoriosa Square
Plac Vittoriosa - Vittoriosa Square

Jest to bardzo uroczy niewielki placyk, przy którym znajdują się knajpki oraz z którego odjeżdżają autobusy. Od placu odchodzi Main Gate Street przy której znajduje się Pałac Inkwizytorów, który początkowo był, jak sama nazwa wskazuje, siedzibą inkwizytorów oraz pełnił funkcję sądu cywilnego i więzienia. Obecnie mieści się tutaj muzeum przybliżające te czasy, można tez zwiedzić cele i kapliczkę. Wstęp kosztuje 6 €, chyba, że ma się Malta Multisite Pass to wtedy zwiedzanie jest wliczone.

Pałac Inkwizytorów
Pałac Inkwizytorów
Kapliczka w Pałacu Inkwizytorów
Kapliczka w Pałacu Inkwizytorów

Warto zgubić się choć na trochę w wąskich uliczkach Vittoriosy, każdy znajdzie coś co go zachwyci.  

Klimatyczne uliczki Vittoriosy
Klimatyczne uliczki Vittoriosy
Piękne domki Vittoriosy
Piękne domki Vittoriosy

Senglea czyli Isla

Główną atrakcją Senglei jest mały park znajdujący się na końcu cypla do którego prowadzi główna droga Victory Street.

Victory Street w mieście Sanglea
Victory Street biegnąca przez całe miasto

Park jest malutki, ale rozciąga się z niego przepiękny widok na Vittoriosę i Vallettę. Na samym końcu parku wznosi się wieża strażnicza – bartyzana, z wyrzeźbionymi w kamieniu symbolami czujności: uchem i okiem.

Przepiękna Bartyzana
Przepiękna Bartyzana z symbolami czujności, oka i ucha

Polecamy ułożyć zwiedzanie tak, aby zakończyć dzień na tym uroczym cyplu, ponieważ zachód słońca jest niesamowity. Wizytówką Senglei jest także urocza bazylika z 1957 roku. 

Bazylika Senglea
Bazylika Senglea

Najcenniejszym obiektem znajdującym się w kościele jest figura Matki Boskiej zwana Bombina. Warto również przejść się nie tylko główną ulicą, ale wybrać, którąś uliczkę odchodząca od głównej ulicy i dojść do nabrzeża.

Cospicua inaczej Bromla

Jest to największe z Trzech Miast i jak Vittoriosa oraz Valletta jest również ufortyfikowanym miastem, którego mury miały zapewnić ochronę Isli oraz Birgu. Poza fortem Verdala można zobaczyć także doki oraz jak z każdego miasta po tej stronie zatoki, piękna panoramę Valletty. Warto się udać do Cospicui, aby podziwiać widok z innej strony na Vittoriosę.

Perełki warte poznania

Wybierając się na Maltę warto poświęcić dwa dni na poznanie Valletty i Trzech Miast. Sama wędrówka po setkach schodów i wzniesieniach może być nieco męcząca, ale wspomnienia, niepowtarzalna architektura i widoki na pewno to wynagrodzą. 

Malta
Znak rozpoznawczy Malty

Dodaj komentarz

avatar