Kennedy Space Center - NASA

Będąc małą dziewczynką często patrzyłam w niebo i jednym z wielu moich marzeń było zostać astronautą! Dlatego też odwiedzając Florydę nie mogliśmy pominąć Kennedy Space Center, czyli centrum lotów kosmicznych NASA. To tutaj poznacie fascynującą historię podboju kosmosu przez USA. Zobaczycie na własne oczy stanowiska startowe dla statków kosmicznych. Spotkacie astronautów, a nawet sami będziecie mieli okazję zostać astronautą w jeden dzień! Dzisiaj opowiemy Wam o tej niesamowitej przygodzie z naszej perspektywy. Z perspektywy dużych dzieci!

USA Kennedy Space Center Atrakcje 5
Mapa centrum

Zaczynamy przygodę w Kennedy Space Center!

Naszą przygodę rozpoczęliśmy wczesnym rankiem ustawiając się w kolejce do kasy kilkanaście minut przed jej otwarciem. Na zwiedzanie centrum zaplanowaliśmy tylko jeden dzień, więc chcieliśmy go wykorzystać jak najefektywniej, żeby skorzystać z jak największej ilości atrakcji. Dodatkową korzyścią z wczesnego przyjazdu jest możliwość zrobienia sobie zdjęcia z astronautą przed wejściem do Centrum. Astronauta pojawia się też w innych godzinach w różnych miejscach parku zgodnie z dziennym rozkładem atrakcji, który dostaniecie na wejściu, ale później jest już dosyć spora kolejka do zrobienia zdjęcia. Najlepiej zwiedzać zgodnie z otrzymaną przed wejściem mapką i dziennym wykazem atrakcji.

USA Floryda Kennedy Space Center Atrakcje 1
Załapaliśmy się na prywatne zdjęcie z astronautą 🙂

Atrakcje Kennedy Space Center Visitor Complex

Heroes & Legends

Polecamy zacząć od Heroes & Legends, gdzie możecie poznać historię amerykańskich misji kosmicznych i ich bohaterów. Dodatkowo na wystawie zobaczycie związane z tym pamiątki oraz rakietę Redstone, a także kapsuły Sima 7 i Gemini 9. Na koniec przespacerujecie się Galerią Sław Astronautów USA (US Astronaut Hall of Fame), gdzie poznacie sylwetki amerykańskich astronautów i ich osiągnięcia.

USA Floryda atrakcje
Skarby w Kennedy Space Center / Foto: KennedySpaceCenter.com

Rocket Garden

Następnie udajcie się do ogrodu, ale nie do takiego zwykłego ogrodu 😉 Chodzi o Rocket Garden z kosmicznymi rakietami odesłanymi na emeryturę, które rosną niczym majestatyczne drzewa. Znajduje się tutaj między innymi rakieta Mercury-Redstone 3, która rozpoczęła eksplorowanie kosmosu w 1961 roku. Znajdziecie tu również rakiety z programów kosmicznych Mercury, Gemini i Apollo. Ten niezwykły ogród nie jest tylko zaprezentowaniem inżynierskich osiągnięć technologicznych, ale jest także hołdem dla naukowców i inżynierów, którzy zamienili marzenia o lotach kosmicznych w rzeczywistość. Kilka razy dziennie odbywają się tutaj wycieczki z przewodnikiem, który opowie ze szczegółami historię kosmicznych podbojów. Informację o godzinach znajdziecie w dziennym rozkładzie atrakcji.

USA Kennedy Space Center Rocket Garden 2
Spacer po Rocket Garden
USA Kennedy Space Center Rocket Garden 3_
Ja też lecę w kosmos!

Nature&Technology

Dalej koniecznie udajcie się do Nature&Technology, gdzie dowiecie się, że Kennedy Space Center to nie tylko stacja kosmiczna, ale też rezerwat przyrody Merritt Island National Wildlife Refuge. W rezerwacie schronienie znajdują rzadkie gatunki zwierząt, a niektóre z nich zagrożone są  wyginięciem, m.in. modrowronka zaroślowa, żółw norowy czy manaty karaibskie zwane krowami morskimi. I jak to na Florydzie bywa tutaj również zobaczycie aligatory. Kennedy Space Center jest także domem dla bielika amerykańskiego, który zakłada gniazda w wielu miejscach na terenie ośrodka. Podczas wycieczki autobusem będziecie mieli okazję zobaczyć kilka z nich. NASA wspomaga rezerwat i pokazuje, że natura i technologia mogą razem koegzystować.

Universe Theater

W Universe Theater odbywają się spotkania z astronautami (Astronaut Encounter), którzy opowiadają o swoich przygodach w kosmosie oraz o pracy zespołów odpowiedzialnych za wysłanie człowieka na Księżyc, czyli o projekcie Apollo (Mission Control: The Unsung Heroes of Apollo). Tam też zobaczycie jak wygląda kosmos widziany za pomocą teleskopu Hubble’a w 3D w technologii 4K (Eyes on the universe: NASA space telescopes 3D) oraz poznacie jakie obecnie misje i projekty prowadzi NASA (Mission Status Briefings).

Step.Power.Launch!

Na dziedzińcu przed teatrem znajduje się ciekawa atrakcja nie tylko dla dzieci, jak się okazało, Step.Power.Launch! Dzięki swojej energii możecie wysłać rakietę w kosmos. Zabawa wykorzystuje innowacyjną technologię zwaną piezoelektrycznością i tworzy interaktywną grę. Skacząc po kolorowych podświetlanych panelach możecie zobaczyć, ile energii potrzeba, aby wystrzelić rakietę kosmiczną!

Journey to Mars

W Journey to Mars odkryjcie plany NASA dotyczące eksploracji kosmosu, w tym Marsa, asteroid i Księżyca. Multimedialna wystawa obejmuje prezentację na żywo i uchyla rąbka tego, co obecnie dzieje się w NASA. Tutaj przetestujecie swoje umiejętności kosmiczne dzięki interaktywnym grom i symulatorom.

Floryda Atrakcje road trip
MARS na wyciągnięcie ręki / Foto: KennedySpaceCenter.com

Kino IMAX

Przechodząc przez NASA Central dojdziecie do kina IMAX, gdzie można obejrzeć filmy związane z podbojem kosmosu. Nam udało się obejrzeć film Journey to space 3D pokazujący przegląd osiągnięć NASA w przeszłości, obecnych działań i przyszłych planów. Film prezentuje przepiękne widoki z kosmosu, opowiada o życiu kosmonautów na statkach kosmicznych z wplecionymi wywiadami z astronautami NASA Chrisem Fergusonem, dowódcą ostatniej misji transportowej i Sereną Aunon, jedną z nowych astronautów.

Space Mirror Memorial

Tuż za budynkiem kina znajduje się wyjątkowe miejsce, Space Mirror Memorial. Jest to narodowy pomnik ufundowany przez Astronauts Memorial Foundation, aby uczcić pamięć astronautów NASA, którzy oddali życie w pogoni za kosmosem. Na czarnym granicie wypisano nazwiska 24 astronautów, w tym załóg Apollo 1, STS-51L Challenger i STS-107 Columbia.

USA Kennedy Space Center Space Mirror Memorial 4_
Pamiątkowa tablica przed Space Mirror Memorial

Space Shuttle Atlantis

Na deser w strefie Visitor Complex pozostała wizyta w pawilonie poświęconym promowi kosmicznemu Atlantis (Space Shuttle Atlantis). Olbrzymi budynek, przed którym zobaczycie dwie ogromne rakiety z pomarańczowym zbiornikiem na paliwo, mieści w sobie prom kosmiczny Atlantis. Ekspozycja pokazuje jeden z trzech promów kosmicznych używany podczas 30 letniego programu kosmicznego NASA.

Floryda Kennedy Space Center Atlantis 24
Imponujące rakiety promu Atlantis

Jednakże zanim przejdziecie do podziwiania promu kosmicznego, najpierw zobaczycie niesamowity pokaz przedstawiający historię powstania programu promów kosmicznych NASA. A następnie podczas symulacji startu wzbijecie się razem z nim na orbitę! Niesamowity spektakl jest wstępem do podziwiania promu kosmicznego zawieszonego nad waszymi głowami. Statek wygląda jakby właśnie został odłączony od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

USA Kennedy Space Center Atlantis 23
Niesamowity prom Atlantis
USA Kennedy Space Center 22
Wnętrze promu Atlantis

W pawilonie można też obejrzeć replikę teleskopu Hubla, który znalazł się w kosmosie właśnie dzięki temu programowi kosmicznemu. Poza tym w symulatorze Shuttle Launch Experience doświadczycie na własnej skórze jak odczuwalny jest start promu kosmicznego. Nie omieszkajcie również skorzystać z kilku symulatorów lotów żeby zobaczyć jak to jest pilotować prom kosmiczny.

KSC Explore Tour, czyli jedziemy na wycieczkę po NASA!

Podczas wizyty w Kennedy Space Center można zobaczyć to co dotychczas większość z nas widziała tylko w amerykańskich filmach. Wycieczka autobusem KSC Explore Tour będzie zdecydowanie niezapomnianym przeżyciem dla tych, którzy zawsze marzyli o tym, żeby odwiedzić siedzibę NASA. My wybraliśmy wersję wycieczki z przewodnikiem, ale można też wybrać wersję standardową bez przewodnika, która jedzie nieco krótszą trasą i nie obejmuje dodatkowych przystanków.

USA Kennedy Space Center Explore tour 6
No to w drogę!

Wszyscy na pokład!

Nasza wycieczka zaczęła się w terminalu autobusowym, gdzie przewodniczka Marry sprawdziła bilety i zaprosiła nas do autobusu. Jako że byliśmy nieco wcześniej to udało nam się zająć miejsca z przodu autobusu! Wyruszyliśmy w drogę po przylądku Canaveral! Pierwszym naszym przystankiem była grobla na rzece Banana łącząca Visitor Complex i strefę startową dla rakiet. Zostały tu ustawione trybuny z których można podziwiać starty statków kosmicznych. Podczas krótkiego przystanku możecie zobaczyć z daleka stanowiska startowe NASA oraz komercyjnego SpaceX, budynek montowania pojazdów oraz latarnię morską. I oczywiście posłuchacie o historii kompleksu.

USA Kennedy Space Center Explore tour 7_
Widok z grobli na Banana River
USA Kennedy Space Center Explore Tour 13
Nasz kosmiczny autobus!

Wszystko jest tu NAJ!

Po drodze do kolejnej atrakcji mieliśmy okazję zobaczyć gniazda bielików amerykańskich, które od lat wracają w te same miejsca. Podobno w KSC znajduje się największa ich populacja na Florydzie. Kolejnym punktem wycieczki był budynek montowania pojazdów, gdzie łączy się komponenty statku kosmicznego przed ostatecznym przetransportowaniem go w strefę startu. Na fasadzie budynku widnieje największa na świecie namalowana amerykańska flaga o wysokości 64 metry i szerokości 33, 5 metra. Wyobraźcie sobie, że jej niebieska część jest wielkości boiska do koszykówki, a gwiazdy mają szerokość 1,8 metra. Budynek posiada też największe drzwi na świecie o wysokości 139 metrów, które służą do wyprowadzania statków. Rakiety po złożeniu przewożone są na transporterach gąsienicowych specjalnie wytyczonym szlakiem, wzdłuż którego mieliśmy okazję jechać.

USA Kennedy Space Center Vehicle Assemby Building 15
Budynek montowania pojazdów NASA
USA Kennedy Space Center Atrakcje 9
Droga do transportowania rakiet na stanowiska startowe

Najlepsze miejsce widokowe

Podczas wycieczki dotarliśmy na wieżę obserwacyjną LC-39 (launch gantry 39). Jest to położone najbliżej stanowisk startowych miejsce obserwacyjne i jest wykorzystywane na cele komercyjne podczas startów statków kosmicznych. Widać stąd nie tylko pola startowe, ale też szlak transportowy po którym przewożone są statki. Z tego miejsca możecie się przyjrzeć hangarowi wynajętemu na cele komercyjne korporacji należącej do Elona Muska SpaceX.

USA Kennedy Space Center SpaceX 10
Widok platformę startową na SpaceX
USA Kennedy Space Center Vehicle Assemby Building 8
Widać stąd budynek montowania pojazdów

Stacja startowa 39A

Okazało się, że to nie koniec i czeka nas jeszcze jedna niespodzianka. Kolejny przystanek znajdował się tuż nad oceanem Atlantyckim przy stacji startowej 39A! Poza podziwianiem szczegółów stacji startowej mieliśmy okazję zobaczyć tablice upamiętniające programy kosmiczne Apollo oraz Programy Załogowych Lotów Kosmicznych.

USA Kennedy Space Center NASA Space Launch System 14
Stacja startowa LC-39B
USA Kennedy Space Center Atrakcje 12
Tablica upamiętniająca programy kosmiczne Apollo

Następnie przejeżdżając znowu obok budynku montowania pojazdów udaliśmy się do ostatniego punktu wycieczki, czyli do centrum Apollo/Saturn V.

Centrum Apollo/Saturn V

Centrum Apollo/Saturn V to kolejne miejsce w kompleksie Kennedy Space Center, które zwiedzaliśmy z zafascynowaniem godnym dzieci. Zwiedzanie centrum rozpoczyna się od spektaklu prezentującego start pierwszej rakiety NASA z załogą, SATURN V, która okrążyła księżyc w 1968 roku. Niesamowity pokaz w owalnej sali kinowej dostarczy Wam emocji na dalsze atrakcje. Po pokazie udaliśmy się do kolejnej sali, gdzie byliśmy świadkami odliczania do startu rakiety Apollo 8 i zobaczyliśmy, jak wyglądał cały proces wysyłania rakiety w kosmos. Poczuliśmy się jakbyśmy rzeczywiście brali udział w wystrzeleniu rakiety.

USA Kennedy Space Center SaturnV-Apollo16
Braliśmy udział w starcie rakiety!

Rakieta Saturn V

Po takiej dawce emocji weszliśmy do serca budynku, gdzie znajduje się główna atrakcja! Prawdziwa rakieta Saturn V! Wydawało nam się, że rakieta jest mniejsza! W rzeczywistości jest ogromna. Jest to największa rakieta jaką kiedykolwiek latano w kosmosie. Ma 111 metrów długości i jest o 18 metrów wyższa niż Statua Wolności! Chociaż w latach 1967–1972 wystrzelono w sumie 13 rakiet Saturn V to ta, którą można oglądać jest jedną z trzech pozostałych w Stanach Zjednoczonych. Warto tutaj odbyć wycieczkę z przewodnikiem, który w interesujący sposób opowiada o wszystkich ciekawostkach centrum.

USA Kennedy Space Center Saturn V 18
Ogromna rakieta Saturn V
USA Kennedy Space Center Saturn V 17
Imponujące silniki startowe!

Podczas zagląda różne części budynku można się zapoznać z przygotowaniami do misji Apollo 8-10 oraz technologią, sprzętem i kombinezonami astronautów, które zapewniły bezpieczeństwo astronautom podczas misji na Księżyc.

A marzyliście kiedyś żeby dotknąć księżyca? Ja tak! Tutaj jest to możliwe, ponieważ na jednej z wystaw możecie dotknąć skały księżycowej.

USA Kennedy Space Center Space Rock 19
Dotykałam skały księżycowej!

Misje Apollo

W centrum Apollo/Saturn V znajdziecie też galerię z autentycznymi pamiątkami z misji Apollo. Zobaczycie tam między innymi: medale, sprzęt treningowy, pokryty kurzem skafander kosmiczny Alana Sheparda oraz samą kapsułę załogi Apollo 14.

USA Floryda Atrakcje 20
Księżycowy łazik

Ciekawą wystawą w centrum jest Ad Astra Per Aspera – Szorstka droga prowadzi do gwiazd, która upamiętnia nieudany start rakiety Apollo 1 i poległych astronautów Gusa Grissoma, Eda White’a i Rogera Chaffee. Tutaj prezentowane są pamiątki z życia poległych astronautów, a wystawa przypomina nam o ich poświęceniu. 

Lądowanie na Księżycu

W centrum zobaczycie również chyba najbardziej znaną scenę z misji Apollo 11, kiedy to Buzz Aldrin i Neil Armstrong umieścili amerykańską flagę na powierzchni Księżyca. Prezentowany jest także moduł księżycowy 9 (LM-9), który pierwotnie miał zostać użyty dopiero podczas misji Apollo 15.

Wisienką na torcie jest wizyta w Teatrze Księżycowym (Lunar Theater), gdzie wyświetlany jest film o misji Apollo 11. Wykorzystując elementy teatralne 3D połączone z rzeczywistymi materiałami filmowymi NASA i nagraniami z kontroli misji, zaprezentowano wydarzenia z historycznego dnia w lipcu 1969 roku. Usłyszycie pierwsze słowa wypowiedziane z powierzchni Księżyca: “Houston, Tranquility Base here…the Eagle has landed” (tłum.: „Houston, tu Baza Spokoju… Orzeł wylądował”). Podczas tego spektaklu astronauci podzielą się z Wami przeżyciami z lądowania na Księżycu.

USA Kennedy Space Center Misja Apollo 22
Scena lądowania na Księżycu

A przed centrum też atrakcje!

Przed centrum znajduje się Moon Tree Garden w którym 12 drzew reprezentuje 12 misji załogi Apollo. Drzewa tam rosnące podobno są potomkami nasion zabranych na Księżyc. W ogrodzie znajduje się pomnik astronautów Apollo 11: Neila Armstronga, Buzza Aldrina i Michaela Collinsa.

Kennedy Space Center Floryda road trip
Neila Armstronga, Buzza Aldrina i Michaela Collinsa / Foto: KennedySpaceCenter.com

Informacje praktyczne o Kennedy Space Center

I tak oto nasze prawie 10 godzin w Kennedy Space Center dobiegło końca, nie udało się nam zobaczyć wszystkiego, ale i tak był to magiczny czas. Poniżej dorzucamy Wam jeszcze garść porad praktycznych.  

Jak dojechać

Kennedy Space Center położone jest w centralnej części Florydy, około 40 mil (65 kilometrów) od Orlando.  Dojedziecie tutaj drogą północ-południe 1 lub autostradą 95, a od Orlando drogą 50. Najlepiej kierować się na most NASA Causeway.

Polecamy przyjechać około 20-30 minut przed otwarciem, gdyż o tej godzinie na parkingu będą jeszcze pustki, a i unikniecie kolejek do kasy. Parking jest dodatkowo płatny i kosztuje 10 USD za cały dzień.

Nocleg

Tak jak wspomnieliśmy, naszą przygodę rozpoczęliśmy wczesnym rankiem. Aby mieć siłę na zwiedzanie postanowiliśmy spać jak najbliżej miejsca docelowego i na nocleg wybraliśmy motel Days Inn w pobliskim Titusville. Polecamy to miejsce z uwagi na to, że jest tylko 20 minut drogi od Kennedy Space Center oraz znajdziecie tam wszystko czego potrzeba na jedną noc, a rano zjecie tradycyjne amerykańskie śniadanie. A to wszystko w cenie 75 USD za dwie osoby ze śniadaniem.

Link do Booking.com: Days Inn by Wyndham Titusville Kennedy Space Center.

Days Inn Titusville 2
Days Inn Titusville / Foto: Booking.com
Days Inn Titusville
Days Inn Titusville / Foto: Booking.com

Ceny biletów do Kennedy Space Center

Bilety możecie zakupić osobiście w okienku ale również poprzez stronę internetową gdzie znajdziecie aktualne ceny, a także opisy wszystkich pakietów. KUP BILET do Kennedy Space Center.

BILETY – Bilet wstępu jednodniowy:

– Bilet ulgowy (3 – 11 lat) – 47 USD

– Bilet normalny (12 lat +) – 57 USD

– Bilet normalny ( 55 lat +) – 50 USD

BILETY – Bilet wstępu roczny, który zawiera dodatkowe ciekawe przywileje:

– Bilet ulgowy (3 – 11 lat) – 78 USD

– Bilet normalny (12 lat +) – 96 USD

Poza podstawowym wstępem można skorzystać z poniższych atrakcji dodatkowych:

–  KSC Explore Tour, czyli rozszerzona wersja standardowej autobusowej wycieczki za 25 USD od osoby. My właśnie wybraliśmy tę opcję, więc Wam ją również rekomendujemy!

Lunchu z astronautą 29.99 USD lunch w formie bufetu, miejsca przy stole ograniczone, więc i liczba miejsc ograniczona.

Cape Canaveral Early Space Tour, która obejmuje wizytę „za kulisami” stacji kosmicznej, również w cenie 25 USD od osoby. Atrakcja jest dostępna tylko w niektóre dni w miesiącu, więc radzimy sprawdzić zanim się wybierzecie na miejsce.

Astronaut training experience to dzień, podczas którego odbędziecie szkolenie i zostaniecie astronautą! Koszt za dzień szkolenia to 175 USD, można do tego dodać Dzień w bazie na Marsie za 150 USD, a jak Wam mało to Szkolenie z eksplorowania Marsa w symulatorze za 40 USD lub Szkolenie z marsjańskiego spaceru za 30 USD.

Fly with an astronaut, możecie spędzić cały dzień z byłym astronautą, który oprowadzi Was po centrum i opowie o wszystkich ciekawostkach związanych z jego pracą a dodatkowo zjecie razem lunch! Koszt takiej wycieczki to 206 USD dla osoby dorosłej i 181 USD dla dziecka.

Gdzie zjeść w Kennedy Space Center

W KSC można spędzić nie tylko jeden, ale nawet kilka dni. Warto wspomnieć, że nie trzeba robić dużych zapasów jedzenia na zwiedzanie centrum, gdyż praktycznie na terenie każdej atrakcji znajdziecie bary i restauracje, które oferują dania w stylu amerykańskim. My jedliśmy pizzę w Moon Rock Cafe i musimy przyznać, że pizza była mega smaczna. W kilku kawiarniach napijecie się kawy, zjecie ciasto lub lody np. w Milky Way czy w Starbucks. Wszystkie informacje na temat otwartych restauracji i barów znajdziecie na planie centrum. I nie obawiajcie się, że stracicie dużo czasu na jedzenie, wszystkie te miejsca są w amerykańskim stylu, czyli fast food 🙂 .

Zobacz start rakiety na żywo!

To była atrakcja bonus, nie planowana, spontaniczną, z nikłą szansą powodzenia, ale jednak … w dniu 7 stycznia 2020 udało nam się zobaczyć start rakiety Falcon 9 należącej do prywatnej firmy Elona Muska SpaceX. W prawdzie w tym czasie przemieszczaliśmy się po wschodnim wybrzeżu USA i byliśmy na wysokości miasteczka Surf City w Karolinie północnej i nie liczyliśmy, że uda się cokolwiek zobaczyć. W okolicach godziny startu wpadliśmy na szalony pomysł! Powiedziałam do Łukasza, że start jest za 9 minut, a do plaży w miasteczku obok którego właśnie przejeżdżaliśmy mamy 8 minut. Dodał 2 do 2 i popędziliśmy w stronę najbliższej plaży nie licząc na wiele. Jakie było nasze zaskoczenie, gdy ujrzeliśmy na horyzoncie białą, rozżarzoną kropkę, a następnie odczepiające się gdzieś nad oceanem silniki! Następnie już jako maleńki punkcik wysoko na niebie przeleciała nad naszymi głowami. Udało się! Widzieliśmy na własne oczy start rakiety! W prawdzie z odległości prawie 700 km, ale myślę, że też się liczy 🙂

Jeżeli Wam również marzy się zobaczenie startu rakiety na własne oczy to jest możliwość z opisanych przez nas punktów widokowych w KSC. Polecamy sprawdzić na stronie KSC zaplanowane starty i koszt uczestnictwa. Warto zakupić bilety dużo wcześniej na stronie centrum, bo rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Starty widać też z okolic Cape Canaveral.

Floryda blog rakieta
Przeleciała nad naszymi głowami
blog floryda usa rakieta
Spadające zbiornicy rakiety SpaceX Falcon 9

Dodatkowe informacje

Polecamy większe plecaki i torby zostawić w samochodzie lub hotelu, gdyż przed wejściem przejdziecie kontrolę bezpieczeństwa podobną do takiej jak na lotnisku, a z mniejszym bagażem będzie po prostu szybciej.

Teraz porada z gatunku cennych, takie Tips&Tricks od nas 😉 Po przejściu przez bramki, jeżeli zdecydowaliście się na KSC Explore Tour możecie spokojnie pozwiedzać atrakcje znajdujące się w Kennedy Space Visitor Complex, gdyż na wycieczki specjalne przewidziane jest osobne wejście do terminala autobusowego i wystarczy udać się na konkretną, wyznaczoną godzinę. Jeżeli jednak będziecie korzystać ze standardowej wycieczki KSC Bus Tour to polecam od razu udać się do terminala, gdyż później tworzą się tam długie kolejki. A tę część centrum spokojnie zdążycie zwiedzić po wycieczce. 

Czy my też polecimy w kosmos?

Po całym dniu emocji czuliśmy się naprawdę wyczerpani, ale szczęśliwi i spełnieni. W głowach odtwarzaliśmy sceny z kosmosu i rozmyślaliśmy, ile jeszcze człowiek nie odkrył i czy nam jako blogerom podróżniczym przyjdzie kiedyś zwiedzić jakieś miejsce poza ziemią? Na ten moment pozostaliśmy w strefie marzeń i postanowiliśmy dale eksplorować najsłoneczniejszy stan USA, czyli Florydę, co możecie śledzić tutaj Odkrywamy Florydę.

USA Kennedy Space Center Observation gantry LC-39 11
Czekamy na lot w kosmos!

Autor

5 1 vote
Article Rating
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina

yeaah kosmicznie. Tego mi było dzisiaj trzeba 🙂 Wielkie dzięki za wpis.