Key West na Florydzie

Odwiedzając Florydę nie można pominąć tropikalnego raju, czyli Florida Keys. Jest to archipelag siedmiu koralowych wysp połączonych groblami układających się w rogalik na Oceanie Atlantyckim. A z najdłuższej z grobli „Seven Mile Bridge”, czyli siedmiomilowego mostu można podziwiać widok na cieśninę Florydzką oraz Zatokę Meksykańską. Słynnym miasteczkiem na Keys jest Key West, które zdecydowanie można nazwać jednym z bajeczniejszych miejsc na Florydzie.

floryda Key West zachód słońca 21
Bajeczny widok

Podczas naszego pobytu na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych odwiedziliśmy Florydę, która jest uważana za najcieplejszy i najsłoneczniejszy stan USA. Będąc jeszcze w Polsce zaplanowaliśmy naszą wizytę na Florydzie tak, aby znaleźć czas na wizytę w Key West. Key West to niewielkie miasteczko położone na samym końcu Florida Keys. Opinie o tym miejscu są podzielone. Dla jednych jest nieco kiczowate i zbyt turystyczne, a dla innych mistyczne i rajskie. Jedno jest pewne obojętnie o jakiej porze roku się tam wybierzemy będzie tętniło życiem i energią turystów. A to też zasługa prężnie działającego portu, do którego przybijają tłumnie luksusowe wycieczkowce odbywające rejsy po wyspach karaibskich. Jest to obowiązkowy przystanek każdej wycieczki.

A jaka jest nasza opinia? Za chwilę przybliżymy Wam ją w naszej relacji!

Kochamy słońce

Spragnieni słońca po pobycie w północnych stanach i zimnym sylwestrze w Nowym Jorku nasze zwiedzanie Key West rozpoczęliśmy właśnie od plaży. Wyczytałam gdzieś, że najpiękniejsza plaża położona jest przy forcie Taylora administrowanym przez Florydzkie Parki Stanowe. Wstęp kosztuje 6,5 USD, jeżeli wjeżdżacie samochodem, a dla osób poruszających się pieszo oplata wynosi 2,5 USD. Plaża czynna jest codziennie od 8 rano do zachodu słońca. Plaża położona jest wzdłuż cypla i na pierwszy rzut oka jest idealna, z palmami niedaleko linii brzegowej i barem z przekąskami. Wyznaczone są również miejsca do piknikowania i grillowania z zamontowanymi na stałe grillami! To było genialne! I wszystko byłoby super, gdyby nie to, że jest z koralowca i ciężko na niej znaleźć miękki piaseczek do wylegiwania się. Na szczęście dla tych co szukają wygody można wypożyczyć na miejscu leżak.

USA Key West Fort Taylor Beach 2
Jest i plaża!
USA Key West Fort Taylor Bech 1
Podczas plażowania można oglądać wycieczkowce!

Drugą odwiedzoną przez nas plażą była Smathers beach położona nieco poza centrum Key West, ale ta plaża zdecydowanie bardziej przypadła nam do gustu z uwagi na miękki i delikatny piasek. Jest to najdłuższa plaża w Key West, ciągnie się około 0,5 mili wzdłuż oceanu. Plaża położona wprawdzie przy ulicy i niedaleko lotniska, ale za to niezbyt tłoczna z pełnym zapleczem sanitarnym i barem oraz miejscami do piknikowania. To na niej poczuliśmy się jak na prawdziwych wakacjach na Florydzie 🙂

USA Key West Smathers Beach 6
Piękna szeroka plaża praktycznie tylko dla nas!
USA Key West Smathers Beach 7
I z drugiej strony to samo!

Atrakcje Key West

Oprócz plaży i słońca Key West oferuje też kilka atrakcji, które umilą pobyt tym, którzy nie potrafią wyleżeć cały dzień na plaży, mają ochotę zrobić sobie przerwę lub umilić sobie wieczór po plażowaniu.

Ulica Duval

Główna ulica Key West ulica Duval ciągnie się przez zabytkowe centrum z kolonialną zabudową i wąskimi uliczkami. Jest to jedyna tak szeroka ulica w centrum, która po zmroku zmienia się w rozrywkowy deptak. Przy ulicy znajdują się restauracje, bary, sklepy, warsztaty artystów i galerie, a nie rzadko rozbrzmiewa muzyka na żywo. Trzeba przyznać, że Key West jest pod tym względem bardzo ciekawym miejscem, gdyż galerie sztuki i warsztaty artystów praktycznie przeplatają się z barami i restauracjami.

USA Key West bar 22
Bar Slopy Joe’s przy Duval street gdzie lubił przebywać Hemingway

Najbardziej wysunięty na południe punkt USA

Na rogu ulic Whitehead str i South str znajduje się bardzo prosty pomnik wyznaczający południowy kraniec kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Ciekawostką jest, że ten punkt znajduje się 90 mil (ok. 144 km) na północ od Kuby. O każdej porze dnia znajdziemy tutaj tłumy turystów i kolejkę do zrobienia sobie zdjęcia z pomnikiem.

USA Key West atrakcje 8
Pamiątkowa boja

Mila 0

Może niezbyt spektakularną atrakcją, ale bardziej ciekawostka jest to, że to tutaj zaczyna się autostrada US1. Na rogu ulic Fleming Str i Whitehead Str znajdziemy drogowskaz wyznaczający milę 0 międzystanowej autostrady, Overseas Highway, ciągnącej się przez 2 369 mil (3 813 km) od stanu Maine do Key West i łączącej większość dużych miast we wschodnich Stanach.

Floryda Key West US1 mile 0 17
Tutaj wszystko się zaczyna!

Dom Hemingwaya

Przy ulicy Whitehead Str pod numerem 907 znajdziemy jedną z ważniejszych atrakcji Key West. Dom, w którym mieszkał Ernest Hemingway. Obecnie dom został przekształcony w mini muzeum, gdzie przesympatyczni przewodnicy oprowadzą Was po całym domu, gabinecie oraz ogrodzie. Koszt wstępu to 15 USD od osoby.

USA Key West Dom Hemingwaya 14
Dom Hemingwaya
USA Key West Dom Hemingwaya 9
Ernest Hemingway we własnej osobie
USA Key West Dom Hemingwaya 10
Pamiątki po Erneście

Wiecie, że jestem kociarą, więc dla mnie najciekawszą atrakcją posiadłości były koty! I nie znowu takie zwykłe koty, ale sześciopalczaste koty! Są one potomkami kotki Snow White, którą Hemingway dostał od kapitana jednego ze statków przybywających do Key West. Polidaktylia, bo tak nazywa się zjawisko posiadania przez koty dodatkowego palca (bądź palców) jest dziedziczna.

USA Key West koty Hemingwaya 11
Przepiękne, sześciopalczaste kotki śpioszki

Ciekawostką jest również basen znajdujący się w ogrodzie, który był pierwszym prywatnym basenem kąpielowym na Key West. Ówczesna żona Hemingwaya Paulina nadzorująca budowę podczas jego nieobecności wydała na jego budowę majątek. Rosnące koszty podobno na tyle zirytowały Ernesta, że w pewnym momencie rzucił centem w budowany basen i wykrzyczał: „Pauline, wydałaś wszystko oprócz mojego ostatniego centa, więc równie dobrze możesz go mieć!”. Na pamiątkę ostatnia jednocentówka Hemingwaya została wmurowana w rogu basenu, poszukajcie jej.

USA Key West ostatni cent Hemingwaya 13
Ostatnia jedocentówka wmurowana przy basenie

Ale jeżeli chcecie poznać więcej ciekawostek to polecamy samemu odwiedzić to ciekawe miejsce.

Latarnia morska

Po drugiej stronie ulicy znajduje się latarnia morska. Została oddana do użytku w 1848 roku, a najciekawsze jest to, że latarnikiem została kobieta. W 1969 roku latarnia została wyłączona z użytkowania, a obecnie służy jako małe muzeum morskie. Wystawa pomoże zapoznać się z rutyną pracy i życia latarnika. Można się również wspiąć na 88 stopni, aby podziwiać Key West z wysokości. Wstęp to koszt 12 USD od osoby.

USA Key West Latarnia morska 12
Latarnia morska góruje nad drzewami

Mallory Square i zachód słońca

Udając się ulicą Duval w stronę portu trafimy na Mallory Square. To tam tuż przed zachodem słońca spotykają się turyści, artyści i handlarze pamiątkami. To tam wypijemy margaritę z obwoźnego baru, czy zjemy przekąskę z wózka. Ale wszyscy zbierają się tutaj po to, aby podziwiać niesamowity zachód słońca. Niestety tego wieczoru nie był aż tak spektakularny na jaki liczyliśmy. Niemniej jednak zjedliśmy key lime pie, czyli tradycyjne ciasto limonkowe z Key West w promieniach zachodzącego słońca i cieszyliśmy się kolejnym wspaniałym dniem.

USA Key West zachód słońca 20
Przepiękny zachód słońca

Conch Republic

Czymś co na pewno rzuci się Wam w oczy podczas zwiedzania Key West to flaga Conch Republic, czyli Republiki Muszli. Mieszkańcy Key West powołali niepodległą Conch Republic w ramach protestu na zblokowanie drogi 1 w Key Largo przez straż graniczną w 1982. Droga została zablokowana w poszukiwaniu przemycanych towarów i nielegalnych imigrantów m.in. z Kuby. Korki i ograniczenie ruchu turystycznego spowodowało złość wśród mieszkańców Keys i postanowili powołać niepodległą Republikę Muszli ze swoją flagą i paszportami. A co najważniejsze założyciele głosili chęć oderwania się od USA, wypowiedzenia wojny USA i wystąpienia o pomoc zewnętrzną w wysokości 1 mln dolarów. Jak się domyślacie do wybuchu wojny i niepodległości Key West nie doszło, choć do dzisiaj można wystąpić o paszport Republiki posiadając odpowiedni stan umysłu 🙂

Conch Republic key west
Flaga Conch Republic na Key West

Koguty biegające po Key West

Kolejną ciekawostką są biegające samopas kurczaki zwane Key West Gypsy Chickens. Ale skąd one się tam wzięły? Zostały przywiezione przez pierwszych mieszkańców Keys z Kuby i wysp karaibskich. Stanowiły pożywienie dla mieszkańców oraz były wykorzystywane później do obecnie już nielegalnych walk kogutów. Gdy walki stały się nielegalne kurczaki były wypuszczane lub po prostu pouciekały, nikt ich nie zabijał dla mięsa, gdyż Key West jest wyspą wolną od zabijania. I tak cygańskie kurczaki wędrują po ulicach Key West, są naturalnym oczyszczaczem miasta, ponieważ wyjadają wszystko co znajdą na swojej drodze. Ptaki otrzymują opiekę medyczną i są bardzo zadbane. Jednakże populacja ich stale rośnie, więc powstały programy wyadoptywania kurczaków poza Key West, jednak zwierzę jest wydawane do adopcji tylko pod warunkiem, że kurczak będzie zwierzęciem domowym, a nie zjedzony.

USA Key West kurczaki 16
Pierzasty mieszkaniec Key West
USA Key West kurczaki 15
Koguty towarzyszą mieszkańcom wszędzie

Informacje praktyczne

Warto się z Wami podzielić informacjami praktycznymi, gdyż wbrew pozorom przed wyjazdem na Key West dobrze się przygotować.

Jak dojechać do Key West?

My jechaliśmy z Miami i dojechać na Key West jest prosto, jedyna droga prowadząca na Key West to wspominana już Overseas Highway, czyli droga US-1. Jednakże niech Was nie zwiedzie pozornie niedaleki dystans. Na pokonanie 166 mil, czyli około 200 km należy przeznaczyć od 3,5 do nawet 5 godzin. Do Key West prowadzi tylko wąska dwupasmowa droga i jeżeli wybierzemy się w drogę w godzinach szczytu to przygotujmy się na dość duży ruch. Jak już dojedziecie to warto poszukać parkingu bezpłatnego, gdyż parkowanie w strefie płatnego parkowania jest drogie i jest to koszt 4 USD za godzinę. Istnieją też strefy bezpłatnego parkowania, tylko trzeba tam uważać, żeby przypadkiem nie stanąć na miejscu oznaczonym „residents only”, czyli na miejscu przeznaczonym tylko dla mieszkańców.

Jak się poruszać po Key West

Key West nie jest zbyt dużym miasteczkiem i jeżeli wybierzecie nocleg w Old Town lub na jego obrzeżach to spokojnie można poruszać się pieszo. Jednak, jeżeli pokonanie nawet niewielkich dystansów sprawia Wam kłopot to nie ma się o co martwić. Do dyspozycji turystów jest bezpłatny autobus kursujący 24 h na dobę po Key West i zatrzymujący się we wszystkich najważniejszych miejscach – różowy autobus Duval Lop. Mapkę oraz informację o przystankach i godzinach kursowania znajdziecie pod tym adresem: https://www.carfreekeywest.com/duval-loop-bus. Prawda, że fajna sprawa 🙂

Gdzie spać?

Key West nie należy do najtańszych miejsc pod żadnym względem, a już na pewno nie pod względem noclegowym. Najdroższy nocleg w naszej podróżniczej karierze był właśnie na Key West! A to i tak trafiliśmy na jakiś tańszy sezon.

Spaliśmy w uroczym hoteliku Westwinds Inn przy Eaton Street w Old Town, około 15-20 minutowego spaceru od wszystkich atrakcji. W obiekcie znajdziecie dwa baseny, jeden z podgrzewaną wodą, dużo miejsc do odpoczynku, biblioteczkę a rano zjecie podstawowe śniadanie nad basenem. Zamieszkacie w typowo kolonialnym budynku z jasno urządzonymi wnętrzami i oczywiście każdy pokój wyposażony jest w klimatyzację. Polecamy to miejsce nie tylko z uwagi na odległość do centrum, ale też z uwagi na bardzo miły personel, który służył nam pomocą. Nas nocleg kosztował 243 USD za noc ze śniadaniem dla dwóch osób, a i tak to była jedna z niższych cen w miasteczku i ogólnie w tym obiekcie.

Link do Booking.com: Westwinds Inn

Key West floryda nocleg Westwinds Inn 25
Westwind Inn / Foto: Booking.com
Key West floryda nocleg Westwinds Inn 24
Piękne pokoje / Foto: Booking.com
Key West floryda hotel Westwinds Inn 26
Basen w ogrodzie / Foto: Booking.com

Jeżeli nie zależy Wam na osobnym pokoju możecie wybrać, hostel znajdujący się w centrum miasteczka, będzie nieco taniej (uwaga nie sprawdzony przez nas! Polecany ze względu na cenę). Link do Booking.com: Seashell motel and international hostel.

Poniżej propozycję, które są nieco tańsze, ale były niedostępne w momencie naszej rezerwacji. Niestety nie sprawdzone przez nas, po prostu rekomendowane na podstawie opinii:

Link do Booking.com: Blue marlin motel

Link do Booking.com: The grand guesthouse

Link do Booking.com: Authors key west guesthouse

Link do Booking.com: The Casablanca Hotel

Gdzie i co warto zjeść w Key West?

Key West nie jest najtańszym miejscem na wakacje i takie też są bary i restauracje. Za to w miejsca, w które trafiliśmy może i było drogo, ale za to dobrze i byliśmy zadowoleni.

Będąc w Key West koniecznie trzeba zjeść Key Lime Pie, czyli ciasto limonkowe. Na delikatnym spodzie znajduje się limonkowa masa, a całość rozpływa się w ustach. Podobno najlepszy jest w Key West Key Lime Pie Bakery (412 Greene St) i tam właśnie go próbowaliśmy. Nam przypadł do gustu. Cena to 5,50 USD za kawałek. Całe ciasto można kupić już za 22 USD.

USA Key West key lime pie 18
Tutaj zjecie pyszne Key Lime Pie
USA Key West key line pie 19
Wybór jest naprawdę duży!

Jednym z flagowych dań Key West są Conch fritters, czyli kulki smażone na głębokim tłuszczy przygotowywane z mięsa skorupiaków, przypraw i warzyw dodawanych według uznania kucharza. Łukasz jadł je w DJ’s Clam Shack (629 Duval St). Podobno jedne z lepszych. Koszt takiego dania z frytkami to 11 USD.

USA Key West 3
Czekamy na przekąskę
Floryda Key West Conch Fritters 4
Conch fritters, wygląda obłędnie

Odwiedziliśmy jeszcze restaurację First Flight Island Restaurant & Brewery (301 Whitehead St), gdzie zjadłam pyszną wege tortilkę i wypiliśmy bardzo dobre craftowe piwa warzone na miejscu.

USA Key West jedzenie 5
Wyżerka i pyszne kraftowe piwko

Bardzo dobrą pizzę jedliśmy w Onlywood Pizzeria (613-1/2 Duval St). Niestety była to bardzo szybka wizyta, gdyż spieszyliśmy się w dalszą drogę. Pizza była super i na pewno warto spróbować tam makaronów, bo wyglądały bosko.

USA Key West pizza 23
Pyszna pizza z Onlywood

Polecamy również udać się na ogromne ciastka w stylu amerykańskim z czekoladą, masłem orzechowym, czy groszkami cukrowymi w Mattheessen’s Candy Kitchen (419 D Duval St). Nie mamy zdjęcia, bo nie zdążyliśmy zrobić było takie pyszne!

Pożegnanie z Key West

Key West ma swój urok i moim zdaniem powinien być na liście miejsc do odwiedzenia każdego zwiedzającego Wschodnie Wybrzeże USA. W miasteczku czuć atmosferę luzu i beztroski tak nam znaną z Karaibów. Niestety musicie pamiętać, że jest zarazem bardzo drogie i zatłoczone. Niemniej jednak Key West podobało nam się pod wieloma względami. Jest niesamowicie odlotowe, trochę dziwne i zakręcone, ale dla osób ceniących sobie spokój i odpoczynek również coś się znajdzie. Po pobycie tam rozumiem i zarazem nie rozumiem fenomenu tego miejsca, ot, cały Key West. Musicie pojechać sami, żeby wyrobić sobie własną opinię i koniecznie się z nami nią podzielcie. Zdradzimy Wam, że my tam jeszcze wrócimy w przyszłości.

USA Key West Dom Hemingwaya 14-1
Do zobaczenia Key West

Autor

0 0 vote
Article Rating
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mimi

Smathers beach jest długa na około pół mili. 4 mile to długość całej wyspy Key West