Jak przygotować się do wyjazdu nad Jezioro Garda?

Od dłuższego czasu wyjazd nad Jezioro Garda we Włoszech był na naszej bucket list, ale gdy przychodziło do planowania kolejnych eskapad to okazywało się, że inne kierunki są wyżej na tej liście. W marcu na świecie zaczęła szaleć pandemia i niestety tak jak cały glob my także ograniczyliśmy podróżowanie. Plany na kolejne dalekie podróże pryskały z miesiąca na miesiąc jak bańki mydlane i przestaliśmy już nawet planować. Gdy wydawało się, że sytuacja trochę wraca do normy w okresie wakacyjnym, zadecydowaliśmy: “Musimy gdzieś wyjechać poza Polskę, bo się udusimy!” Pierwotnie planowaliśmy inną podróż, ale okazało się, że jej realizacja w tym czasie jest po prostu niemożliwa. Wtedy też przypominało mi się o naszych npalach na kiedyś wyjazdu nad Jezioro Garda! I właśnie to kiedyś jest teraz! Mimo wszystko podchodziliśmy do wyjazdu dość ostrożnie i do ostatniego dnia przed wyjazdem liczyliśmy się z tym, że nic z tego nie wyjdzie. Pierwszy nocleg zarezerwowaliśmy dopiero na 9 godzin przed wyruszeniem w podróż, a cały plan wycieczki powstawał na bieżąco! To się nazywa spontan w porównaniu z ostatnimi naszymi podróżami. Dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić tym jak zaplanować taki wyjazd i żebyście mieli gotowy przepis na tydzień nad jeziorem Garda, jeżeli by Was naszła niepsodziewana ochota na spontaniczny wyjazd gdzieś za granicę.

Jezioro Garda atrakcje torbole
To się nazywają wakacje 😉

Jak dojechać nad Jezioro Garda?

1. Podróż samochodem

Z uwagi na sytuację wybraliśmy dojazd nad Jezioro Garda własnym samochodem. Dojazd z Poznania do pierwszej miejscowości nad Gardą, do Torbole, czyli 1 185 kilometrów, zajął nam niecałe 13 godzin. Jechaliśmy przez Niemcy i Austrię, bo jest to najwygodniejsze połączenie jadąc z zachodniej części polski.

blog Jezioro Garda droga
Jedziemy na wycieczkę

Z Poznania autostradą A2, 12 i 10 do Berlina, następnie drogą 9 przez Lipsk, Norymbergę aż do Monachium i tutaj mała sugestia żeby zaoszczędzić. 

UWAGA! 

TIP oszczędzający pieniądze za winietę w Austrii 9,4 EUR (41 PLN) za 10 dni + 9,5 EUR (42 PLN) za jednorazowy przejazd Austostradą A13 nad przełęczą Brenner. Łącznie przy podróży w obie strony do 10 dni daje to 28,4 EUR (125 PLN) w kieszeni.

W Monachium zjeżdżamy z autostrady i odbijamy na drogę 95 do Garmisch-Partenkirchen. Następnie drogą 2 po stronie Niemieckiej i dalej drogą 177 po stronie Austriackiej dojeżdżamy do Innsbrucku. Sugeruję zaraz po opuszczeniu Niemiec przestawić nawigację na „Omijaj drogi płatne” lub „Omijaj autostrady”. W centrum Innsbrucku wskakujemy na drogę 182 którą dnem malowniczej przełęczy Brenner dojeżdżamy do Włoskiej granicy do miejscowości Brennero.

W wiosce Brennero na granicy austriacko-włoskiej wyłączamy funkcję „Omijaj drogi płatne” lub „Omijaj autostrady” w nawigacji. Wtedy nawigacja się przeliczy i pokieruje nas już dalej autostradą. Zaraz za Brennero wjeżdzamy na włoską autostradę A22, którą po 167 kilometrach dojeżdżamy do węzła Rovereto. Z tego miejsca już dalsze znaki „lago di Garda” prowadzą Was drogą SS240.

Jakie przepisy drogowe, winiety, autostrady, bramki w drodze nad Jezioro Garda?

NIEMCY

Niemieckie autostrady są darmowe, choć faktycznie od pewnego czasu pojawiają się głosy na temat wprowadzenia opłat, póki co opłat brak.

Na niektórych odcinkach autostrad obowiązują słynne braki ograniczeń prędkości czyli możemy jechać tyle ile fabryka dała, jednak jest ich dość mało, a poza tym to kto gna jadąc relaksować się na wakacje 😉  Za to dość często są ograniczenia do 120 km/h czy ograniczenia spowodowane remontami odcinka drogi. Radzimy wszystkich ograniczeń przestrzegać, ponieważ Niemcy mają naprawdę bardzo dużo fotoradarów na autostradach. W terenie zabudowanym obowiązuje 50 km/h, zaś poza terenem 100 km/h.

Cena benzyny Pb95 to około 1,3 EUR (ok. 5,7 PLN), oleju napędowego 1,2 EUR (ok. 5,3 PLN)

AUSTRIA

Austriackie autostrady są płatne, należy mieć wykupioną winietę. Tak jak wspomniałam winieta 10 dniowa kosztuje 9,4 EUR (41 PLN), 2 miesięczna 27,40 EUR (120 PLN) oraz roczna 91,10 EUR (400 PLN). Do tego dochodzą dodatkowo płatne niektóre mosty czy tunele.

Austria mapa drogi płatne winieta
Mapa płatnych dróg w Austrii/ Foto: www.asfinag.at

Dopuszczalna prędkość na autostradzie to 130 km/h, poza autostradą 100 km/h, a w mieście 50 km/h.

Cena benzyny Pb95 to około 1,1 EUR (ok. 4,8 PLN), oleju napędowego 1,1 EUR (ok. 4,8 PLN). Na niektórych stacjach zdarza się, że cena oscyluje w okolicach 1 EUR, a nawet spada poniżej. Warto zatankować w Austrii, ponieważ jest zdecydowaniem taniej niż w Niemczech czy we Włoszech.

WŁOCHY

Włoskie autostrady są płatne, opłaty reguluje się na bramkach podobnie jak w Polsce. Koszt przejazdu 167 kilometrami z Brennero do Rovereto wynosi 11,70 EUR (51 PLN). Dokładne kalkulacje możecie przeprowadzić sami na stronie Autostrade per l’Italia.

Dopuszczalna prędkość na autostradzie to 130 km/h, poza autostradą 90 km/h, a w mieście 50 km/h.

Cena benzyny Pb95 to około 1,45 EUR (ok. 6,4 PLN), oleju napędowego 1,3 EUR (ok. 5,7 PLN)

Rumunia - przygotowania 10 road trip
Trzeba tylko tankować
CZECHY

Podróżując z innych części Polski bardziej opłacalne będzie prawdopodobnie przejechanie przez Czechy. Czeskie autostrady są płatne i podobnie jak w Austrii na poruszanie się niektórymi autostradami i drogami ekspresowymi trzeba mieć wykupioną winietę. Od 1 stycznia 2021 obowiązują e-winiety, czyli winiety elektroniczne. Koszt winiety 10 dniowej to 310 CZK (ok. 53 PLN).

Czechy mapa drogi płatne winieta
Mapa płatnych dróg w Czechach/ Foto: www.sfdi.cz

Dopuszczalna prędkość na autostradzie to 130 km/h, poza autostradą 90 km/h, a w mieście 50 km/h.

Cena benzyny Pb95 to około 29 CZK (ok. 5 PLN), oleju napędowego 28 CZK (ok. 4,8 PLN)

Do samochodu zapakujemy więcej

Lubimy jeździć samochodem, bo można zabrać dużo więcej rzeczy niż na wyprawę samolotem. Na przykład zawsze w taką podróż zabieramy sprzęt kempingowy, gdyby był problem z noclegami lub byśmy chcieli zanocować, gdzieś w ciekawym miejscu na łonie natury.

Rumunia - przygotowania 2 wakacje
Samochodem zabierzesz pół domu 🙂

2. Podróż samolotem

Najbliższe lotniska znajdują się w Wenecji i w Mediolanie skąd można dostać się nad Jezioro Garda autobusem do większych miejscowości jak Riva del Garda, Peschiera del Garda czy Salo. W okól jeziora Garda między popularnymi miejscowościami kursują autobusy, więc przemieszczanie się nie powinno sprawiać większych problemów. Ceny biletów lotniczych Ryanair i Wizzair z Polski w zależności od sezonu zaczynają się nawet od 100 PLN w dwie strony. Obecnie loty są okrojone, więc trzeba sprawdzać połączenia na bieżąco na stronach przewoźników.

Perschiera del Garda atrakcje blog
A może by tak wypożyczyć łódkę

Kiedy jechać nad Jezioro Garda?

Tak naprawdę nad Gardę dobrze jechać w sezonie wiosennym, letnim i na początku jesieni, gdyż wtedy będziemy mieli najlepsze warunki do jazdy na rowerze, spacerów lub zwiedzania. W zimę może być nieco zimno, gdyż Garda położona jest w górach. Często zdarza się, że śnieg leży w górach jeszcze wiosną lub pojawia się już wczesną jesienią. Jadąc latem w sezonie wakacyjnym trzeba się jednak liczyć z tłumami i wyższymi cenami.

Riva de Garda torbole atrakcje blog
Łapiemy słońce

Jaki język obowiązuje nad Jeziorem Garda?

Jedziemy do Włoch, więc nie ma się co dziwić, że podstawą komunikacji jest język włoski. Ale w tym regionie nie będzie problemów, aby komunikować się również w języku niemieckim z uwagi na bliskość Austrii i Niemiec. Pozostaje jeszcze uniwersalny język świata, czyli angielski z którym na szczęście nie było większych problemów. Pamiętajcie, że włosi lubią gestykulować więc na migi też się da dogadać 🙂

Riva del garda atrakcje 3
Takie widoki to normalka na Jeziorem Garda

Jaki przewodnik kupić nad Jezioro Garda?

Przed każdą podróżą przygotowujemy się, żeby jak najefektywniej wykorzystać czas i zobaczyć jak najwięcej ciekawych atrakcji. Jednym z punktów przygotowań jest zakup przewodnika. W przypadku Gardy za wiele czasu nie mieliśmy, na szczęście przewodnik dotarł na czas dzięki błyskawicznej wysyłce naszej ulubionej księgarni internetowej Czytam.pl. Wybraliśmy 2 przewodniki „Włochy północne” wydawnictwa Bezdroża oraz „Włochy północne 3w1” z mapą samochodową wydawnictwa ExpressMap. Polecamy zakup w Czytam.pl Księgarnia Internetowa szybka dostawa i bardzo dobre ceny, podsyłamy Wam bezpośrednie linki – Włochy północne Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu oraz Włochy północne 3w1.

I tutaj od razu należy się Wam wyjaśnienie. Więcej na temat Jeziora Garda znajdziecie u nas na blogu i Facebooku niż w tych przewodnikach 🙁 . Warto je zakupić, jeżeli planujecie przy okazji lub w niedalekiej przyszłości zwiedzać inne rejony Włoch jak Lombardia, Wenecja czy Toskania. 

Sirmione garda atrakcje 3
Pozostałości rzymskiej willi na samym końcu półwyspu, w Sirmione

Jakie ubezpieczenie kupić jadąc nad Jezioro Garda?

Wielu z Was zapewne uważa, że podczas wyjazdów po Europie nie warto się dodatkowo ubezpieczać. Z całą mocą i świadomością namawiamy Was. WARTO SIĘ UBEZPIECZYĆ, aby mieć pewność, że w przypadku jakiegoś nieprzewidywanego zdarzenia nie będziemy musieli pokryć tego ze swojej kieszeni. Ma to szczególnie znaczenie w czasach pandemii COVID-19.

Polecamy Wam korzystanie z porównywarek ubezpieczeń, dzięki czemu macie pewność wyboru najkorzystniejszej oferty. My zdecydowaliśmy się na kupowanie polis podczas naszych podróży za pośrednictwem porównywarki KoskPolis, co zaoszczędza czas na wybór ubezpieczalni i oczywiście pieniądze. Kliknijcie i zróbcie symulację ubezpieczenia, to nic nie kosztuje, a da Wam obraz jak niewielkie czasami są to kwoty. Link do KioskPolis.pl   

Jeżeli chodzi o opiekę medyczną to warto również wyrobić sobie kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), która uprawnia nas do bezpłatnej opieki medycznej. Co nie oznacza, że w przypadku, gdy jej posiadać nie będziemy taka opieka nam się nie należy. Należy, ale możliwe, że trzeba będzie zapłacić, a NFZ nam zwróci koszty po powrocie do kraju i przedstawieniu wszystkich dokumentów. Żeby tego uniknąć warto ją wyrobić, można to zrobić wysyłając wniosek elektronicznie do właściwego Wam oddziału NFZ.

garda rowerem blog
Mamy PIZZĘ!

Jakie pieniądze zabrać nad Jezioro Garda? Gotówka czy karta?

We Włoszech obowiązuje euro (EUR), więc nie ma potrzeby brania innej waluty. Na pewno nie bierzcie polskich złotych (PLN), bo będziecie mieli problem z wymianą. Najlepiej wymienić pieniądze jeszcze w kraju lub płacić kartą. Płatności kartą są bardzo popularne i w większości miejsc można bezproblemową nią płacić. Aby trochę oszczędzić do wymiany PLN na EUR my korzystamy z kantoru internetowego Cinkciarz i wypłacamy z konta walutowego. Przy płatnościach kartą korzystamy z kart Revolut Visa i Mastercard, które pozwalają na płatności bezgotówkowe praktycznie w większości walut na świecie oraz bezpłatne wypłaty z bankomatów do pewnego limitu. Karta połączona jest z aplikacją, dzięki której łatwo doładujemy konto w złotówkach, a z którego będziemy mogli płacić w dowolnej walucie. Dodatkową przydatną funkcją jest to, że na bieżąco można kontrolować wydatki. Z naszego doświadczenia karta sprawdza się bez zastrzeżeń, a kursy walut są bardzo korzystne. Wszystkie transakcje potwierdzane są przyjściem powiadomienia z aplikacji, a czasami powiadomienie przychodzi szybciej niż karta wróci do naszych rąk. Jeżeli nie macie jeszcze swojej karty Revolut to klikajcie tutaj po swoją darmową kartę: Darmowa karta.

Lago di tenno garda atrakcje
Warto odwiedzic również okoliczne jeziora, tutaj Lago di Tenno

Bezpieczeństwo nad Jeziorem Garda

Okolice jeziora Garda są bardzo turystyczne i czuliśmy się tam bardzo bezpiecznie. Chodziliśmy praktycznie wszędzie i o każdej godzinie. Oczywiście jak zawsze zachowywaliśmy podstawowe zasady bezpieczeństwa. Nie nosiliśmy dużej ilości gotówki, nie obnosiliśmy się też ze sprzętem elektronicznym i biżuterią. Największym zagrożeniem są złodzieje i kieszonkowcy w turystycznych i zatłoczonych miejscach, więc trzeba uważać na wartościowe rzeczy.

Monte baldo garda atrakcje
To gdzie teraz? 🙂

TOP atrakcji i gdzie spać, noclegi nad jeziorem Garda

W tym wpisie zasieję w Was ziarenko ciekawości i wspomnę ogólnie o atrakcjach, abyście mogli zaplanować zwiedzanie. Szczegółowe wpisy pojawią się wkrótce. Dodatkową podpowiem też, które noclegi szczególnie się nam podobały.

Garda torbole atrakcje
Góry zachwycają

Torbole i Riva del Garda

Torbole jest to niewielka miejscowość niedaleko Riva del Garda, gdzie postanowiliśmy zacząć naszą przygodę. Wybraliśmy Torbole z uwagi na bliskość ładnej plaży Lungolago i łatwiejsze parkowanie.

Z całego serca polecamy hotel Villa Clara, gdzie w szczycie sezonu za 2 noce zapłaciliśmy 165 EUR (ok. 726 PLN) z przepysznym śniadaniem. Hotel jest skromny, ale czysty i z przesympatyczną obsługą. Co więcej hotel oferuje parking w cenie oraz wypożyczalnie rowerów. My dostaliśmy wypożyczenie rowerów na cały dzień całkowicie za darmo! Może z uwagi na pandemię, ale i tak wypożyczenie hotelowych rowerów to tylko 5 EUR (ok. 22 PLN) za dzień, w stosunku do 15-20 EUR (ok. 66-88 PLN) z wypożyczalni w miasteczku. Dodatkowo w hotelu jest ładowarka dla samochodów elektrycznych oraz parking dla motocykli. 

Link do booking.com: Hotel Villa Clara

Nocleg Hotel Jezioro Garda Villa Clara
Hotel Villa Clara/ Foto: Booking.com
Garda Sniadanie blog
Takie cudowne śniadanie mistrzów serwują

Torbole było naszą bazą wypadową do zwiedzania regionu Trentino. Dzięki rowerom zwiedziliśmy miasteczko Riva del Garda, gdzie wjechaliśmy między innymi na Bastione Riva del Garda, odwiedziliśmy Muzeum Alto Garda i wspięliśmy się na wieżę Apponale. I tu warto wspomnieć, że wszystkie te atrakcje są za darmo, jeżeli skorzystacie z Trentino Guest Card, a dostać ją można za DARMO nocując w jednym z hoteli w regionie Trentino. Z Riva del Garda polecamy wybrać się na spacer lub jeżeli dysponujecie rowerem górskim na przejażdżkę Sentiero del Ponale, która zagwarantuje Wam przepiękne widoki na jezioro i góry.

Garda Sentiero del Ponale atrakcje blog
Ścieżka Sentiero del Ponale

Z Torbole polecamy jeszcze wybrać się do miejscowości Arco z górującym nad miastem zamkiem, a raczej w sumie to ruinami oraz nad jezioro Tenno w drodze odwiedzając bajkowy wodospad del Varone.

Garda arco atrakcje
Wdrapaliśmy sie do zamku

Z Torbole startuje również szlak Busatte-Tempesta skąd będziecie mogli podziwiać widoki na drugą część jeziora chodząc po metalowych kładkach. Uwaga! Polecamy zacząć od strony Torbole, gdyż w drugą stronę będziecie większość schodów pokonywać w górę a nie w dół. Najlepiej wybrać się na wycieczkę w jedną stronę, a z powrotem wrócić autobusem, które kursują aż do Riva del Garda.

Garda Busatte-Tempesta torbole blog
Początek szlaku Busatte-Tempesta

Malcesine

Malcesine jest przepiękną miejscowością nad jeziorem Garda z górującym nad miasteczkiem zamkiem Scaligero. Polecamy zgubić się nieco w uliczkach miasteczka i dać się ponieść krętym zaułkom i przepięknym przesmykom między domami. W Malcesine nie znajdziemy takich pięknych plaż jak w Torbole, ale na chwilę odpoczynku na pewno polecamy plażę Paina.

Garda jak sie przygotowac Malcesine_
Nadaje się na okładkę VOGUE?

Malcesine jest za to idealną bazą wypadową na wjazd na Monte Baldo dokąd zabierze Was kolejka kursująca kilka razy w ciągu godziny na sam szczyt góry Baldo.

Garda Monte Baldo
Kolejka na szczyt Monte Baldo

Na nocleg w Malcesine wybraliśmy Hotel Firenze w którym za 2 noce ze śniadaniami zapłaciliśmy 157 EUR (ok. 690 PLN). Hotelik miły z klimatyzowanymi pokojami i przesympatyczną obsługą. Co ważne hotel zapewnia parking w cenie noclegu, a nad jeziorem Garda parkowanie jest bardzo trudne i kosmicznie drogie.

Link do Booking.com: Hotel Firenze

Nocleg Hotel Jezioro Garda Firenze
Hotel Firenze/ Foto: Booking.com

Bardolino

W drodze do kolejnej perełki położonej nad wybrzeżem jeziora warto wybrać się do jednej z winnic regionu Bardolino skąd pochodzą znane na całym świecie przepyszne winna. My wybraliśmy winnice Zeni, gdzie można zapoznać się z historią wina, uprawą winorośli, procesem wytwarzania wina i najważniejsze popróbować każdego trunku przed zakupem. Nie ma co ukrywać, wyszliśmy z całym kartonem płynnych pamiątek 🙂 Upojeni cudownymi winami pojechaliśmy na spacer do kwiecistego Lazise, gdzie tego dnia odbywał się targ. Na takich tradycyjnych targach można kupić rękodzieło, produkty regionalne i ubrania wyprodukowane we Włoszech. Ja na takim jarmarku kupiłam przepiękną sukienkę, która była motywem przewodnim podczas tegorocznych wakacji we Włoszech.

Garda Bardolino Zeni winnica
Będziemy pili wino

Jeżeli miasteczko przypadnie Wam do gusty albo tak mocno spodoba się Wam w winnicy ZENI 😉 to zawsze możecie zostać na noc w Bardolino.

Link do Booking.com: Nocleg w Bardolino

Garda Bardolino nocleg
Port w Bardolino

Peschiera del Garda

Peschiera del Garda była nam polecana przez wszystkich, którzy odwiedzili ten region. I nie zawiedliśmy się! Miasteczko zwiedzaliśmy na rowerach, które wypożyczyliśmy z naszego cudownego noclegu w Relais Sweet Days za 80 EUR (ok. 352 PLN) ze śniadaniem i parkingiem w cenie, co jak już wspominałam jest bardzo ważne nad Gardą!

Link do Booking.com: Relais Sweet Days

Nocleg Hotel Jezioro Garda Relais Sweet Days
Hotel Relais Sweet Days/ Foto: Booking.com

W Peschiera oprócz urokliwego starego miasta z plątaniną uliczek zobaczycie również zachowane fortyfikacje, Bastion San Marco i bramy wjazdowe do miasta. Peschiera jest przede wszystkim super bazą wypadową do Gardalandu, jeżeli ktoś lubi wesołe miasteczka oraz co najważniejsze dla nas, od Werony dzieliło nas niecałe pól godziny drogi! Polecamy jednak w miesiącach letnich zwiedzać Wronę wczesnym rankiem lub tuż przed zmrokiem, gdyż upał był nie do wytrzymania. Plusem pandemii jednak był brak tłumów i ograniczenia np. pod balkonem Romea i Julii.

Werona Romeo i Julia blog atrakcje
Ten balkon w Weronie na pewno poznajecie

Okolice Perschiera del Garda to raj dla koneserów wina i oczywiście nie omieszkaliśmy odwiedzić jedną z rekomendowanych winnic La Morette skąd także wyjechaliśmy z niemałymi zapasami pysznego wina.

Perschiera del garda winnica blog
Wizyta w kolejnej winnicy

Sirmione

Dla mnie to chyba najpiękniejsze miasteczko jakie widziałam nad Gardą, chociaż niewątpliwie konkuruje z Limone sul Garda. Miasteczko położone jest na półwyspie wcinającym się głęboko w jezioro Garda. W Sirmione polecamy oczywiście odwiedzić Castello di Sirmione i stanowisko archeologiczne Grotte di Catullo, gdzie można podziwiać pozostałości rzymskiej willi na samym końcu półwyspu! Widoki po prostu bajka! A wieczorem polecamy przesiąść w jednej z knajpek z muzyką na żywo i oczywiście przechadzając się urokliwymi uliczkami zjeść gigantyczne gelato!

Sirmione Garda atrakcje blog
Takie cuda w centrum Sirmione

Nie wiedzieliśmy, jak to będzie wyglądało z parkowaniem w Sirmione, gdyż na półwysep wjazd jest ograniczony, a parking tuż pod bramą miasta jest niesamowicie drogi, więc wybraliśmy hotel nieco oddalony od Sirmione Hotel Ca’Serena, za 75 EUR (ok. 330 PLN) za dobę, ale za to z wliczonym parkingiem w cenę. Praktycznie przy uliczce dochodzącej do hotelu znajdował się przystanek, z którego za 1,30 EUR (ok. 5,70 PLN) można dostać się autobusem w około 6 minut pod samą bramę miasta.

Link do Booking.com: Hotel Ca’Serena

Nocleg Hotel Jezioro Garda Ca’Serena
Hotel Ca’Serena/ Foto: Booking.com

Niemniej jednak polecamy nocleg w samym Sirmione, aby poczuć klimat miasteczka:

Link do Booking.com: Noclegi w Sirmione

sirmione garda atrakcje blog 2
Warto wpaść na okoliczne targowiska, bo można dostać taką kieckę

Toscolano Maderno

W Toscolano Maderno odwiedziliśmy willę Vittoriale degli Italiani należąca niegdyś do poety Gabriele d’Annunzio zakupiona przez poetę w latach 20. XX wieku za sumę odpowiadającą dzisiaj ok. 115 000 EUR (ok. 500 000 PLN). Willa i otaczający teren zostały przebudowane według pomysłu poety, a realizację jego wizji wspomógł architekt Giancarlo Maroni. Niezwykła wizja obejmowała nie tylko willę, w której znalazło się miejsce na teatr z zawieszonym nad widownią samolotem, ale i ogród na terenie, którego znajdziemy amfiteatr na powietrzu z rzeźbą niebieskiego konia, statek bojowy z I wojny światowej oraz nawet okręt wojenny Pugia wkomponowany w zbocze skierowany dziobem w stronę morza Adriatyckiego (dar dla Annunzia od włoskiej marynarki wojennej). Co więcej znajdziemy tu nie tylko piękne zakątki z rzeźbami, ale i mauzoleum, w którym spoczywa poeta i inni znakomici artyści.

Vittoriale degli Italiani Toscalo maderno atrakcje
Statek na wzgórzu w willi Vittoriale degli Italiani

Na nocleg wybraliśmy Hotel Lorena w cenie 81 EUR (ok. 356 PLN) za noc ze śniadaniem i parkingiem.

Link do Booking.com: Hotel Lorena

Nocleg Hotel Jezioro Garda Lorena
Hotel Lorena/ Foto: Booking.com

W Toscolano Maderno polecamy też plażę, jedną z ładniejszych nad Gardą Spiaggia Toscolano.

Limone sul Garda

Do Limone sul Garda dojechaliśmy na koniec naszej wycieczki, gdzie spędziliśmy wieczór zajadając się przepysznymi włoskimi daniami i włócząc się po magicznych uliczkach. Jest to miasteczko, które jednogłośnie okrzyknęliśmy jednym z najpiękniejszych miasteczek nad Jeziorem Garda. Łukasz uważa nawet, że najpiękniejsze, a ja się nadal waham, czy najpiękniejsze nie jest Sirmione.

Limone sul Garda atrakcje blog
Limone Sul Garda, jedno z najpiekniejszych miasteczek nad Jeziorem Garda

Niedaleko naszego hotelu na wzgórzu Centro vacanze la Limonaia wspięliśmy się na wodospad Sopino. Wybraliśmy ten hotel, bo był najtańszy w okolicy akurat tego dnia! Nie wiem co się porobiło, ale ceny były zatrważające i za jedną noc ze śniadaniem, swoją drogą bardzo kiepskim, zapłaciliśmy 97 EUR (ok. 426 PLN). Plusem hotelu jest jego położenie na wzgórzu i przepiękny widok na Jezioro. No i oczywiście parking w cenie noclegu.

Link do Booking.com: Centro vacanze la Limonaia

Nocleg Hotel Jezioro Garda Centro vacanze la Limonaia
Hotel Centro vacanze la Limonaia/ Foto: Booking.com

Ale w Limone jest wiele lepszych noclegów, więc polecamy Wam zajrzeć tutaj:

Link do Booking.com: Noclegi w Limone sul Garda

Niedaleko od Limone warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną ciekawą atrakcję, ścieżkę rowerową zawieszona nad jeziorem – ciclopedonale Limone. Jest to pierwszy otwarty w 2018 roku 2,5km odcinek, a podobno do 2021 ścieżka rowerowa ma połączyć aż 19 atrakcji na wybrzeżu Gardy.

Jezioro Garda to niezapomniane wrażenia !

Chociaż wypad nad jezioro Garda był spontaniczną decyzją to możemy jednogłośnie przyznać, że była to bardzo dobra decyzja. Obawialiśmy się, że w sezonie wakacyjnym będą nas czekać tłumy turystów, jednak z uwagi na pandemię niewielu turystów wybrało ten region. Nad jeziorem Garda jest wiele różnorodnych atrakcji i każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Szczególnie polecamy ten region dla tych, którzy cenią sobie wycieczki rowerowe, czy wspinaczki górskie. Niewiele jest takich miejsc do których mamy ochotę wracać, a Garda zdecydowanie będzie takim miejscem. Czego więcej trzeba? La dolce vita pełną gębą 🙂

garda pizza na plazy
La dolce vita pełną gębą 🙂

Autor

4.8 5 votes
Article Rating
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek

Jechac 1350km i poradzic jak oszczedzic 9EUR, naprawde wiocha… a poza tym fajny poradnik.

Zuzia

Super! Ciekawy i przydatny wpis 🙂 Planujemy wyjazd w te wakacje i na pewno skorzystamy z porad! Świetnie się Was czyta 🙂

Piotr

Uwielbiam Gardę – szczególnie na via ferraty i rowery!