Sveti Stefan tajemniczą atrakcją Czarnogóry

Sveti Stefan to jedno z najbardziej fotogenicznych, a zarazem niedostępnych miejsc Czarnogóry. Znane jest z publikacji turystycznych, okładek przewodników czy widokówek. Co roku zjeżdżają tu rzesze turystów podziwiać tę maleńką wioskę i podglądać jak bogacze spędzają wakacje.

Sveti stefan atrakcje
Tajemnicza wyspa

Niepozorna wieś

Zanim przejdziemy do tego co tak właściwie robią tutaj najzamożniejsi tego świata to mały rys historyczny tego miejsca.

Wioska położona jest na skalistej wyspie na wybrzeżu między Budvą, a Petrovac na Moru. Ze stałym lądem połączona jest wąską, sztuczną groblą, która umożliwi dostanie się na wyspę suchą stopą nawet w trakcie przypływu. O jej wyjątkowości stanowi fakt, że wioska jednocześnie jest twierdzą zbudowaną w 1442 roku. Twierdza Świętego Stefana dawała schronienie mieszkańcom z okolicznych osad przed najazdami Turków i korsarzami.   

blog czarnogora balkany
Widok na wyspę Sveti tefan

Luksusowy Sveti Stefan

Sielanka mieszkańców wioski rybackiej trwała do lat 50. XX wieku kiedy to ich przesiedlono w głąb lądu, a na wyspie utworzono luksusowy jak na tamte czasy i znany na całym świecie hotel. Obiekt funkcjonował do wczesnych lat 90., niestety upadł wraz z upadkiem Jugosławii.

Władze Czarnogóry w 2005 roku postanowiły dać miejscu jeszcze jedną szansę. Rozpisano przetarg, przeprowadzono rewitalizację zachowując architekturę kilkusetletnich domków krytych czerwoną dachówką i już w 2008 roku otwarto nowoczesny, pięciogwiazdowy hotel Aman Sveti Stefan.

Do dyspozycji gości jest 59 pokoi i apartamentów, niektóre z nich zajmują całe domki o powierzchni dochodzącej do 170 m2 i mają nawet swoje baseny. Ceny noclegów też robią wrażenie, dochodzą do ponad 6 000 EUR za dobę. Tak, tak, dobrze czytacie, 27 000 PLN za dobę.

aman sveti stefan hotel blog
Małe kamienne domki na wyspie
Aman Sveti Stefan atrakcje 2
Klimatyczne kamienne domki/ Foto: Aman Sveti Stefan
Aman Sveti Stefan atrakcje 3
Dom hotelowy z basenem/ Foto: Aman Sveti Stefan

Spacer po Sveti Stefan

Niestety prestiż i luksus tej wyspy niesie dla nas podróżników ciekawych świata i nowych miejsc pewne ograniczenia. A mianowicie wyspa jest zamknięta dla odwiedzających. Jednak jest pewne „ale”, mimo wszystko jakiś sposób dostania się na nią jest, a nawet kilka sposobów 😉   

  1. Nocleg w średniowiecznym domku – cena pokoju: od 1 200 EUR za dobę
  2. Kolacja w restauracji na wyspie – cena risotto: około 20 EUR
  3. Zwiedzanie wyspy z przewodnikiem codziennie o 11:00, dostępne tylko kilka miejsc – cena wejścia: 20 EUR za osobę

Którą opcję wybieracie?

czarnogora road trip
Ta wąska grobla prowadzi na wyspę

Informacje praktyczne o Sveti Stefan

Jak dojechać do Sveti Stefan

Miasteczko położone jest przy Magistrali Adriatyckiej, głównej drodze E80 pomiędzy Budvą, a Petrovac na Moru. Jednak musicie być czujni ponieważ Sveti Stefan leży dużo poniżej drogi, a prowadzą do niego tylko 2 zjazdy i łatwo je przegapić zachwycając się okolicznymi widokami. Zawracanie niestety na wąskiej i krętej trasie magistrali do najprzyjemniejszych nie należy.

wyspa sveti stefan blog atrakcje
Nadjeżdzamy

Gdzie spać

Nocować oczywiście możecie w Aman Sveti Stefan 😉 jednak my zdecydowaliśmy się na zdecydowanie skromniejsze warunki. Kameralny hotelik Levantin Inn u bardzo sympatycznych właścicieli, ogromny plus to parking w cenie, basen i niektóre pokoje w widokiem na morze!

Link do Booking.com: Apartments and Rooms Levantin Inn.

Hotel sveti stefan Apartments and Rooms Levantin Inn
Widok idealny w hotelu Apartments and Rooms Levantin Inn/Foto: Booking.com

Ceny

Oprócz cen noclegu czy kolacji warto wspomnieć również o plażowaniu, które do najtańszych w Sveti Stefan nie należy.

Po prawej stronie od grobli plaża przeznaczona jest dla gości hotelowych, można z niej skorzystać, jednak czeka nas wydatek 100 EUR za 2 leżaki i parasol.

Po lewej stronie grobli plaża jest ogólnie dostępna jednak również nie jest darmowa 😉 Ceny za 2 leżaki i parasol zaczynają się od 60 EUR i im dalej od słynnego hotelu tym taniej.

sveti stefan road trip czarnogora
Mimo opłat plaża pełna
sveti stefan blog czarnogora
Im dalej tym taniej

UWAGA!

TIP od poznaniaków 😉 Na samym końcu po lewej stronie jest darmowa plaża.

atrakcje czarnogora sveti stefan
Kasia z jednorożcem 🙂

Dodatkowe informacje

Będąc w Sveti Stefan koniecznie odwiedźcie również Monastyr Praskvica (Mанастир Прасквица) położony kilometr pod miasteczkiem. Jego początki sięgają podobno nawet 1050 roku.

Monastyr praskvica sveti stefan
Monastyr Praskvica w Sveti Stefan
monastyr praskvica sveti stefan 2
Nie mogłem się zdecydować, które zdjęcie dać więc dałem oba 😉

Na szczególną uwagę zasługuje XV wieczna Cerkwią św. Mikołaja (Crkva Sv Nikole). Świątynia o bogatej historii i ogromnym znaczeniu historycznym, to tutaj przechowywano stare księgi i cenne dokumenty. Była uznawana za szczególne miejsce nawet przez Carycę Katarzynę II oraz jej następców, carów Pawła i Aleksandra I.

crkva sv sava atrakcje
Piekne wnętrze Cerkwi św. Mikołaja

Skoro o cerkwiach mowa to zachęcam Was do odwiedzenia jeszcze jednej, jednak nie dla samej cerkwi, a dla widoku jaki się z niej rozpościera. Cerkwia św. Sawy (Crkva Sv Sava) to świetny punkt widokowy na położoną dokładnie 250 metrów niżej wyspę Sveti Stefan.

Sveti Stefan warte odwiedzenia

Pomimo, że Sveti Stefan jest wizytówką Czarnogóry i praktycznie każdy turysta zwiedzający ten kraj prędzej czy później skieruje tu swoje kroki to w praktyce tego nie czuć. Można spokojnie pospacerować, a na plaży zawsze znajdzie się miejsce, nawet na tej darmowej 😉 Dlatego przemierzając ten cudowny kraj warto włączyć kierunkowskaz i zjechać do tej ufortyfikowanej wioski rybackiej.

sveti stefan atrakcje blog 2
Do zobaczenia Sveti Stefan

Autor

5 5 votes
Article Rating
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Artur

Łukasz tanio to tam nie jest 😀