Kłajpeda to tylko miasto portowe?

Kłajpeda położona jest nad Zalewem Kurońskim i jest jedynym wysuniętym na północ niezamarzającym portem morskim na Bałtyku. Ale Kłajpeda to również przepiękna starówka oddzielona od nowej części rzeką Danè. Ciekawostką jest, że jedna z dzielnic miasta, Smiltynè, położona jest na Mierzei Kurońskiej po przeciwnej stronie Zalewu i dostać się tam można jedynie promem.

Litwa Kłajpeda atrakcje 4
Widok na starówkę z za rzeki Danè

Trochę historii Kłajpedy

Pierwsze informacje o miejscowości Memelburg z zamkiem krzyżackim, znajdującej się w miejscu obecnej Kłajpedy, pochodzą z 1252 roku. Nazwa pochodziła od niemieckiej nazwy Niemna – Memel, bo w owych czasach sądzono, że miasto leży w delcie Niemna, ale mieszkańcy nazywali miasto Kłajpedą. A skąd nazwa Kłajpeda? Nie do końca wiadomo, jednak zgodnie z legendą pochodzi od śladów stóp postawionych na grząskim gruncie przez jednego z dwóch braci, którzy byli założycielami miasta. Drugą hipotezą jest pochodzenie nazwy od słów „jeść chleb” w języku kuronów zamieszkujących te rejony i trudniących się wypiekiem chleba.

Warto wiedzieć, że miasto ma dość bogatą historię i przez wieki przynależało do różnych terytoriów: Korony Królestwa Polskiego, Prus, Rosji, czy Zjednoczonych Niemiec. W latach 1923-39 na podstawie traktatu wersalskiego weszło w skład niepodległej Litwy. Niestety w 1939 w następstwie wybuchu II wojny światowej znalazło się na terytorium III Rzeszy, a po wojnie przynależało do ZSSR. Dopiero od 1990 roku Kłajpeda ponownie weszła w granice niepodległej Litwy. Miasto oprócz zniszczeń spowodowanych wojnami przeżyło dwa wielkie pożary, więc w większości zostało wybudowane od nowa.

Litwa Kłajpeda atrakcje 18
Tradycyjne budynki na starówce

Stare Miasto atrakcją Kłajpedy

Większość atrakcji ulokowanych jest w obrębie starego miasta, na którego zwiedzanie należy poświecić kilka godzin. Starówka praktycznie całkowicie zniszczona została odrestaurowana w latach 70. XX wieku. Zachowano średniowieczny układ ulic, ale „zapomniano” o kilku kościołach z racji tego, że zajmowali się tym radzieccy architekci. Niewątpliwą atrakcją Kłajpedy są domy z muru pruskiego, czyli budynki o drewnianej konstrukcji, których ściany wypełnione są gliną, gruzem i trzciną. Takie domy z VIII wieku znajdziemy głownie przy ulicach Aukštoji i Sukilèlių.

Litwa Kłajpeda atrakcje 19
Dom z muru pruskiego

Plac Teatralny w Kłajpedzie

Polecamy zacząć zwiedzanie od dawnego placu targowego, czyli dzisiejszego Placu Teatralnego, gdzie prezentuje się pięknie odrestaurowany budynek teatru. Wybudowany w XVIII słynie nie tylko ze swojej kulturalnej roli, ale też ze słynnego przemówienia Hitlera wygłoszonego z balkonu podczas przyłączenia Kłajpedy do III Rzeszy. Przed teatrem stoi pomnik litewskiego poety Szymona Dacha, a na środku placu figura Anusi z Tharau, czyli bohaterki jednego z utworów poety. Legenda głosi, że Anusia stanęła na placu w 1912 roku, ale usunięto ją podczas II wojny światowej, gdyż stała tyłem do Hitlera podczas jego przemówienia. Anusia wróciła na plac w 1990 roku.

Litwa Kłajpeda atrakcje 24
Plac Teatralny i figurka Anusi z Tharau

Zwiedzając Kłajpedę bądźcie czujni i wypatrujcie rzeźb, nawet tych malutkich, które rozsiane są po miasteczku. Taką rzeźbą, wręcz symbolem Kłajpedy jest kilku centymetrowa myszka, która przycupnęła na skwerku przy ulicy Mesuniku.

Litwa Kłajpeda atrakcje 23
Kasia i Myszka
Litwa Kłajpeda atrakcje 17
Łukasz też znalazł coś dla siebie 🙂
Litwa Kłajpeda atrakcje 21
W poszukiwaniu rzeźb czasami musicie zadrzeć głowę do góry

Ulica Turgas i kościół św. Jana

Ulica Turgas jest jedną z głównych ulic handlowych Kłajpedy, siedzibę mają tam liczne sklepy w zabytkowych kamienicach. Ulica prowadzi do miejsca, gdzie kiedyś stał kościół św. Jana, obecnie możemy podziwiać jedynie wyznaczony żywopłotem obrys świątyni i archiwalne zdjęcia. Istnieje plan odbudowy kościoła z 75-metrową wieżą, ale jak na razie to tylko plan.

Spacerkiem po starówce Kłajpedy

Udając się dalej na spacer po starówce radzimy odwiedzić skromne Muzeum Litwy Mniejszej, które mieści się w jednym z najstarszych budynków w mieście. Budynek z końca XVIII wieku skrywa wystawy prezentujące stare mapy, pocztówki, zdjęcia i inscenizacje lokalnych zwyczajów.

Mieszczący w swoich podwojach knajpki i galerie kompleks składów pomiędzy ulicami Bažnyčių i Daržų jest kolejnym przykładem dobrze zachowanych budynków z muru pruskiego. Innym miejscem z klimatem, gdzie zapraszają swoim klimatem ciekawe knajpki jest pasaż Friedricha przy ulicy Tiltų.

Litwa Kłajpeda atrakcje 22
Dawne składy z muru pruskiego
Litwa Kłajpeda atrakcje 20
Pasaż Friedricha

Idąc w kierunku Nowego Miasta i przepływającej przez Kłajpedę rzeki Danė natrafimy na słynny żaglowiec Meridians. Jest to żaglowiec szkoleniowy wybudowany w 1948 roku w Finlandii. Od 1971 roku z przerwą na renowację cumuje przy nabrzeżu Starego Miasta.

Litwa Kłajpeda atrakcje 12
Żaglowiec Meridians

Nad rzeką po stronie Starego Miasta znajdziemy stare ceglane magazyny portowe z XIX i początku XX wieku. Obecnie jest to miejsce z modnymi knajpami i galeriami.

Litwa Kłajpeda atrakcje 5
Dawne magazyny portowe z fancy restauracjami

Do Nowego Miasta prowadzi most Giełdowy po którym z hukiem suną samochody. Kiedyś drewniany, a od XIX wieku stalowy zwodzony most służy cały czas mieszkańcom Kłajpedy.

Spacer po Nowym Mieście

Warto poświęcić chwilę na eksplorowanie Nowego Miasta, znajdującego się po drugiej stronie rzeki Danė. Zaraz po przejściu przez rzekę trafiamy na plac Atgimino z budynkami teatru muzycznego i filharmonii stylu modernistycznym z lat 60.

Litwa Kłajpeda atrakcje 6
Plac Atgimino

Nieco dalej w parku nad rzeką stoi pomnik z 2003 roku upamiętniający 80. rocznicę włączenia Kłajpedy do Litwy – Arka. Ten betonowy pomnik przypominający Łuk Triumfalny ma wyryty napis „Jeden naród, jedna ziemia, jedna Litwa”.

Polecamy wybrać się do parku rzeźb, w którym natraficie na kilkadziesiąt różnego rodzaju dzieł sztuki współczesnej powstałych w latach 1977-1991. Park powstał miejscu zniszczonego przez władze radzieckie cmentarza miejskiego.

Litwa Kłajpeda atrakcje 11
Park rzeźb
Litwa Kłajpeda atrakcje 10
Jedna z rzeźb

Po drodze do parku przy ulicy Lipowej koniecznie zwróćcie uwagę na budynki Magistratu, poczty głównej, muzeum zegarów oraz bajecznie odrestaurowane kamienice.

Litwa Kłajpeda atrakcje 9
Poczta główna
Litwa Kłajpeda atrakcje 8
Muzeum zegarów
Litwa Kłajpeda atrakcje 7
Pięknie odnowione kamienice przy ulicy Lipowej

Odkrywamy okolice starego portu i zamek

Na nocleg w Kłajpedzie wybraliśmy stary port zamkowy i hotel Old Mill Conference, który wraz z hotelem Old Mill jest jednym z odnowionych budynków tej części miasta. Linki do Booking.com: Hotel Old Mill i Hotel Old Mill Conference (od 40 EUR dla 2 osób ze śniadaniem). W ramach rewitalizacji powstał tutaj port jachtowy i podziwiać można kolejne rzeźby. Aby przedostać się do portu trzeba przejść przez mały most obrotowy, dlatego warto sprawdzić godziny otwarcia ;).

Litwa Kłajpeda atrakcje 2
Hotel Old Mill
Litwa Kłajpeda atrakcje 15
Hotel i port jachtowy w całej okazałości
Litwa Kłajpeda atrakcje 1
Rzeźba i most obrotowy w tle
Litwa Kłajpeda atrakcje 3
Kolejna rzeźba, tym razem w porcie

Zamek i muzeum Zamkowe znajdują się niedaleko portu jachtowego i koniecznie je odwiedźcie. Po powstałym w XIII wieku zamku wzniesionym przez Krzyżaków do dzisiaj pozostały same zarysy budowli i fragmenty podziemia, ponieważ zamek był wielokrotnie niszczony. Jeszcze w XIX wieku można było podziwiać 2 z 5 wież, niestety ostatecznie został zniszczony pod koniec XX wieku. Miejsce jest w stałej renowacji, utworzono tam muzeum zamkowe, w którym można zwiedzać ekspozycje prezentujące dzieje Kłajpedy od XIII wieku po czasy współczesne. Odnajdziemy tam wiele zdjęć pokazujących jak Kłajpeda zmieniała się wraz z czasem i zniszczeniami wojennymi.

Litwa Kłajpeda atrakcje 14
Fragment baszty podczas renowacji
Litwa Kłajpeda atrakcje 16
Zamek w trakcie prac, na kostce jego zarys

Kłajpeda w jeden dzień

Kłajpedę da się zwiedzić w jeden dzień, ale radzimy poświecić jej trochę więcej czasu i odwiedzićdodatkowo dzielnicę Smiltynė, z Litewskim Muzeum Morza i typową nadmorską litewską architekturą. Warto przysiąść w jednej z knajpek i delektować się niespiesznie płynącym czasem w miasteczku. To urocze miasto zdecydowanie zapisało się pozytywnie w naszych sercach i przy najbliższej okazji na pewno tam wrócimy. Tym czasem udajemy się dalej eksplorować Litwę i deltę Niemna, o czym możecie przeczytać tutaj: Litwa i sielankowy Park Regionalny Delty Niemna.

Jeżeli podobał Wam się nasz wpis to zapraszamy do dalszego wspólnego odkrywania miejsc, gdzie Słońce Dla Nas Wschodzi.

Litwa Kłajpeda atrakcje 13
Kłajpedę zapamiętamy na długo

Autor

0 0 vote
Article Rating
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej

Ten żaglowiec to barkentyna 🙂 Pozdrawiam. Andrzej