LEG GODT, LEGO, LEGOLAND - Gdzie jest LEGOLAND?

Jesteśmy dużymi dziećmi, to nie ulega żadnej wątpliwości. Jesteśmy ciekawscy świata, uwielbiamy się bawić, ciągle się uśmiechamy i chyba trochę jesteśmy niepoprawnymi optymistami. A ostatnimi czasy chętnie zaliczalibyśmy popołudniowe drzemki, jak za dawnych czasów w przedszkolu, leżakowanie 😉

Dlatego gdy podjęliśmy decyzję, że jedziemy na kolejny road trip, tym razem do Danii, żeby odwiedzić naszą przyjaciółkę w Kopenhadze, to wręcz jednogłośnie zakrzyknęliśmy – LEGOLAND. Jedziemy do Legolandu Billund.

Dania Legoland Billund organizacja (2)
No to zaczynamy zabawę 🙂

Zabieramy Was w tę niesamowitą przygodę podczas której dowiecie się co ma wspólnego cieśla z drewnianymi zabawkami, plastikowymi klockami i jednym z bardziej niesamowitych parków rozrywki na świecie.

Dania Legoland Billund organizacja (19)
LEGOLAND czy prawdziwa Holandia?

Trochę o LEGO i LEGOLAND - Historia

Dawno, dawno temu, a konkretnie w 1932 roku duński cieśla Ole Kirk Christiansen w Billund w Danii przebranżowił swój upadający warsztat w małą manufakturę drewnianych zabawek. Dwa lata później wymyślił, że jego zabawkowy biznes będzie się nazywał LEGO. Skrót powstał od „LEG GODT”, co tłumaczy duńskie wyrażenie na „BAW SIĘ DOBRZE”. Ciekawostką jest, że po łacinie zwrot oznacza „SKŁADAM”, a przecież jeszcze wtedy Ole Kirk Christiansen nie wiedział nic o plastiku i składaniu. W 1947 roku firma zakupiła pierwszą w Danii maszynę do produkcji elementów z plastiku i opracowała pierwsze zabawki i klocki, ale dopiero w 1958 roku najstarszy syn Godtfred Kirk Christiansen wymyślił i opatentował sposób składania klocków, który znamy do dziś.

Dania Legoland Billund organizacja (33)
Twórca LEGO mieszkał w małym domku z małym warsztatem

10 lat później zrealizowała się wizja Godfreda i został otwarty park rozrywki LEGOLAND, który obecnie jest największym Legolandem i przyciąga miliony odwiedzających rocznie.

Polecam obejrzeć poniższą kreskówkę, która w piękny sposób opowiada historię rodziny Christiansen, klocków LEGO i parku LEGOLAND.

Kiedy jechać do LEGOLAND?

Park LEGOLAND jest otwarty przez około 7 miesięcy w roku, od początku kwietnia do końca października. W sezonie 2019 działa od 30 marca do 3 listopada. Jeżeli chodzi o godziny otwarcia to są naprawdę różne, warto sprawdzić tutaj: Godziny otwarcia. W przejrzysty sposób, kolorowymi znacznikami oznaczony jest każdy dzień tygodnia. Strona parku podpowiada jeszcze, że wtorek i środa to najbardziej oblegane dni, więc miej to na uwadze podczas planowania wyjazdu.

Warto pamiętać, że na przykład atrakcja Pirate Boats, typowo wodna atrakcja gdzie na pewno się zmoczycie, funkcjonuje tylko między 13 maja, a 22 września 2019.

W trakcie sezonu odbywają się również dodatkowe eventy, które planując wyjazd możecie wziąć pod uwagę. Na przykład cały lipiec, co czwartek, od 18:00 do 22:00 odbywa się Western Night, a Halloween trwa już od 6 października do 3 listopada. 

Dania Legoland Billund organizacja (10)
Wódz wszystkiego dogląda

Jak się dostać do LEGOLAND? Samolot czy samochód?

Do wyboru są dwie podstawowe opcje, samolot lub samochód, obie mają swoje plusy i minusy i sam powinieneś zdecydować, który sposób podróżowania jest dla Ciebie lepszy i wygodniejszy.

Dania Legoland Billund organizacja (28)
Jedziemy samochodem?

Samolotem do LEGOLAND

Lotnisko znajduje się przy samym Legolandzie w miejscowości Billund. Dolecieć można z kilku polskich miast. Z Poznania lot trwa 1:20 h i odbywa się liniami Ryanair, zaś z Gdańska w takim samym czasie dolecimy liniami Wizz Air. Loty z Warszawy obsługiwane są przez Wizz Air oraz LOT i trwają około 1:40 h zaś z Krakowa w 1:50 h dolecimy z liniami Wizz Air. Bilety ze wszystkich wymienionych miast można upolować już za kilkanaście EUR.

Z terminala do parku jest około 2,5 kilometra. Można sobie urządzić 30 minutowy spacer lub wersja dla leniuszków, wsiąść w autobus 43, 119, 143, 144 lub 166 i całe 5 minut później wysiąść pod parkiem LEGOLAND.

Dania Legoland Billund organizacja (22)
A może tak statkiem kosmicznym?

Samochodem do LEGOLAND

Podróż samochodem daje ogromną swobodę i możliwość odwiedzenia dodatkowych miejsc znajdujących się po drodze, jednak trwa zdecydowanie dłużej niż podróż samolotem.

Z Poznania jest około 800 kilometrów, co może zająć Ci od 8 do 10 godzin. Z Warszawy należy doliczyć kolejne 300 kilometrów i około 3 godziny. O dziwo z Krakowa jest praktycznie taka sama droga co z Warszawy, około 1 100 kilometrów na które powinieneś sobie zarezerwować 11 do 13 godzin. Z Gdańska trzeba odbyć około 1 000 kilometrową podróż w 10 do 12 godzin. Jednak jeżeli podróżujesz z Gdańska to warto rozpatrzyć jeszcze jedną opcję i zasmakować odrobinę Skandynawii. Z Gdyni do  Karlskrony można popłynąć promem, co już samo w sobie jest atrakcją, pamiętaj jednak, że sam rejs trwa około 12 godzin.

Dania Legoland Billund organizacja (30)
No to płyniemy

Gdzie kupić bilety do LEGOLAND?

Bilet do LEGOLAND możesz zakupić tuż przed wejściem do parku, ale weź pod uwagę, że postoisz w kolejce do kasy. Dlatego bilety lepiej zakupić wcześniej, na przykład na oficjalnej stronie parku w zakładce Bilety w cenie 341 DKK (ok. 200 PLN). Jednak przy zakupie biletu musisz wybrać konkretną datę kiedy chcesz odwiedzić park, bilet jest ważny tylko na ten wybrany dzień. Ale spokojnie, jest jeszcze jedno rozwiązanie, wariant idealny, który ostatecznie i my wybraliśmy. Zakup biletów u pośrednika.  Polecamy stronę Parkmania.pl – Bilety wstępu do Legoland Dania, gdzie za bilet zapłacisz 303 DKK (ok. 178 PLN), a dodatkowo jest to bilet niedatowany, czyli możesz go wykorzystać dowolnego dnia podczas trwania całego sezonu.  

Są to ceny biletów klasycznych jednodniowych, ale park oferuje również bilety dwudniowe oraz bilety all inclusive uwzględniające posiłek.  

Dania Legoland Billund organizacja (25)
To wszystko naprawdę z LEGO?

Gdzie spać w LEGOLAND?

Najdroższą rzeczą w całej wyprawie do parku LEGOLAND może się okazać nocleg. Możesz wybrać nocleg na terenie parku w LEGOLAND Castle Hotel, Hotel LEGOLAND z tematycznymi pokojami Ninjago, Princess, Treasure lub LEGOLAND Holiday Village jednak cena za pokój za dobę to nawet 2 500-3 000 DKK (1 470-1 750 PLN). Więcej informacji znajdziesz na stronie. Dlatego planując wyjazd warto również sprawdzić noclegi poza parkiem, w miasteczku Bullund – Noclegi w Billund. Ogólnie hotele w Danii są bardzo drogie dlatego polecam Ci skorzystać z serwisu Airbnb. Jest to nocleg u ludzi, którzy mają akurat wolny pokój czy nawet dom. Nam się udało znaleźć pokój za 200 PLN w uroczym domu u przesympatycznej Mariane około 15 kilometrów od parku. Link do oferty: https://www.airbnb.pl/rooms/17789928?s=51. Jeżeli nie macie konta na Airbnb to możecie skorzystać z tego linku, Odbierz 100 zł do wykorzystania.  

Dania Legoland Billund organizacja (1)
Piękny dom Mariane

Atrakcje LEGOLAND

Atrakcją, którą prawie każdy z nas zna choćby ze zdjęć jest Miniland, który znajduje się w samym sercu LEGOLAND. Jest to świat w miniaturze, znane miejsca, stolice czy budynki i wszystko zbudowane z klocków LEGO. Spędziłem tam chyba najwięcej czasu w całym parku podziwiając odwzorowanie budowli i szczegółowość. Wiele elementów jest ruchomych, co sprawia wrażenie, że te mini miasteczka naprawdę żyją. Znajdziesz tam słynne amsterdamskie kanały, ogromne żyjące lotnisko, holenderskie wiatraki, przylądek Canaveral z promem kosmicznym, Statuę Wolności, Biały Dom czy Pałac Buckingham.  

Dania Legoland Billund organizacja (21)
Klocki, klocki wszędzie
Dania Legoland Billund organizacja (20)
Podziwiać można w nieskończoność
Dania Legoland Billund organizacja (16)
Czy to na pewno z klocków LEGO?
Dania Legoland Billund organizacja (17)
Kaczka też zachwycona
Dania Legoland Billund organizacja (4)
W tej lodziarni w Kopenchadze jedliśmy lody 😀
Dania Legoland Billund organizacja (18)
LEGO Watraki
Dania Legoland Billund organizacja (23)
NASA też się załapała
Dania Legoland Billund organizacja (26)
Piękny dworzec z LEGO
Dania Legoland Billund organizacja (27)
Życie się toczy, łódki pływają
Dania Legoland Billund organizacja (31)
Pociągi jeżdzą
Dania Legoland Billund organizacja (32)
Do pałacu też można zajrzeć

W tej części parku warto skorzystać jeszcze z LEGOTOP, najwyższej atrakcji LEGOLAND, przeszklonej obrotowej windy, która wjeżdża na wysokość 36 metrów i z której rozpościera się widok na cały park.

Dania Legoland Billund organizacja (3)
Piękny widok z LEGOTOP

Jest to tak naprawdę część z atrakcjami skierowanymi głównie dla najmłodszych, LEGO Safari gdzie jeepem wybierasz się podróż podziwiać dzikie zwierzęta … zbudowane z klocków LEGO czy LEGO Train, którym możesz objechać praktycznie cały park.

Dania Legoland Billund organizacja (5)
Kasi lubi dzikie zwierzątka
Dania Legoland Billund organizacja (6)
Prawie jak safari w Tanzanii
Dania Legoland Billund organizacja (7)
Lego zwierzaki

Park, oprócz wspomnianego Miniland, posiada jeszcze 8  stref tematycznych i każdy znajdzie coś dla siebie. Opis każdej ze stref i atrakcji znajdziesz w razie czego tutaj: Atrakcje Parku LEGOLAND, ja się skupię na tych w moim odczuciu najciekawszych.

Dania Legoland Billund MAPA
Mapa LEGOLAND
Dania Legoland Billund organizacja (14)
Uważajcie na rekiny

Było coś dla najmłodszych zatem co dla starszych? Osobiście świetnie bawiliśmy się na atrakcjach wodnych. Jedną z nich jest LEGO® CANOE, spływ kajakiem kanoe wśród dzikich legozwierząt zakończony efektownym ślizgiem z wodospadu.

Dania Legoland Billund organizacja (8)
Fiuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
Dania Legoland Billund organizacja (9)
Będzie mokro

Kolejne miejsce w którym można się trochę zmoczyć jest VIKINGS RIVER SPLASH. Tutaj płynie się po rwącej rzece na wielkim pontonie. Wisienką jest winda, która wywozi wysoko w górę nad wodospad z którego jak się zapewne domyślasz spływasz z uśmiechem na ustach 🙂 Jeżeli zaś nie chcesz się moczyć to możesz stanąć przy rzece i bezkarnie oblewać ludzi, którzy akurat płyną 😉

Dania Legoland Billund organizacja (11)
Całe mieliśmy dla siebie
Dania Legoland Billund organizacja (12)
Można się zmoczyć

Adrenalina w LEGOLAND

Fani szybszego bicia serca również znajdą coś dla siebie. W parku są 4 kolejki górskie, THE DRAGON – smok mieszkający w zamku, FLYING EAGLE z orłem szybującym w przestworzach, X-TREME RACERS – szalone wyścigówki 16 metrów nad ziemią i POLAR X-PLORER – przejażdżka po polarnej krainie. Największe wrażenie zrobiła na nas ta ostatnia, POLAR X-PLORER. Kolejka osiąga 65 km/h, więc jest zabawa, a w trakcie jazdy czeka na Ciebie jeszcze jedna atrakcja, ale nie zdradzę Ci, co żeby nie psuć zabawy. Napiszę tylko, że Kasia powiedziała do mnie „Powiedz, że to już koniec”, a to był dopiero środek 😉

Dania Legoland Billund organizacja (13)
Mknący smok
Dania Legoland Billund organizacja (24)
A smok mieszka w zamku

Może film?

Po atrakcjach na kolejkach górskich koniecznie wpadnij do LEGO ® Studios na film, znaczy na bajkę z LEGO w roli głównej. Jest co oglądać, bo to największe kino 4D w całej Skandynawii.

Dania Legoland Billund organizacja (15)
Tak, to też LEGO

To kiedy wybierasz się do LEGOLAND?

Mimo, że większość atrakcji przeznaczona jest dla młodszych odbiorców to w żaden sposób nie przeszkadzało to nam świetnie się bawić, obudziliśmy w sobie małą Kasię i małego Łukaszka. O to w tym wszystkich właśnie chodzi. 

Teraz już wiesz wszystko. Pozostaje wybrać termin, środek transportu, kupić bilety i czekać z niecierpliwością na przygodę podczas, której Ty też będziesz bawiła/bawił się jak dziecko.

Dania Legoland Billund organizacja (29)
Bawiliśmy się świetnie w LEGOLAND Billund

Autor

0 0 vote
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments