LEG GODT, LEGO, LEGOLAND - Gdzie jest LEGOLAND?
Jesteśmy dużymi dziećmi, to nie ulega żadnej wątpliwości. Jesteśmy ciekawscy świata, uwielbiamy się bawić, ciągle się uśmiechamy i chyba trochę jesteśmy niepoprawnymi optymistami. A ostatnimi czasy chętnie zaliczalibyśmy popołudniowe drzemki, jak za dawnych czasów w przedszkolu, leżakowanie 😉
Dlatego gdy podjęliśmy decyzję, że jedziemy na kolejny road trip, tym razem do Danii, żeby odwiedzić naszą przyjaciółkę w Kopenhadze, to wręcz jednogłośnie zakrzyknęliśmy – LEGOLAND. Jedziemy do Legolandu Billund.
Zabieramy Was w tę niesamowitą przygodę podczas której dowiecie się co ma wspólnego cieśla z drewnianymi zabawkami, plastikowymi klockami i jednym z bardziej niesamowitych parków rozrywki na świecie.
Trochę o LEGO i LEGOLAND - Historia
Dawno, dawno temu, a konkretnie w 1932 roku duński cieśla Ole Kirk Christiansen w Billund w Danii przebranżowił swój upadający warsztat w małą manufakturę drewnianych zabawek. Dwa lata później wymyślił, że jego zabawkowy biznes będzie się nazywał LEGO. Skrót powstał od „LEG GODT”, co tłumaczy duńskie wyrażenie na „BAW SIĘ DOBRZE”. Ciekawostką jest, że po łacinie zwrot oznacza „SKŁADAM”, a przecież jeszcze wtedy Ole Kirk Christiansen nie wiedział nic o plastiku i składaniu. W 1947 roku firma zakupiła pierwszą w Danii maszynę do produkcji elementów z plastiku i opracowała pierwsze zabawki i klocki, ale dopiero w 1958 roku najstarszy syn Godtfred Kirk Christiansen wymyślił i opatentował sposób składania klocków, który znamy do dziś.
10 lat później zrealizowała się wizja Godfreda i został otwarty park rozrywki LEGOLAND, który obecnie jest największym Legolandem i przyciąga miliony odwiedzających rocznie.
Polecam obejrzeć poniższą kreskówkę, która w piękny sposób opowiada historię rodziny Christiansen, klocków LEGO i parku LEGOLAND.
Kiedy jechać do LEGOLAND?
Park LEGOLAND jest otwarty przez około 7 miesięcy w roku, od początku kwietnia do końca października. W sezonie 2019 działa od 30 marca do 3 listopada. Jeżeli chodzi o godziny otwarcia to są naprawdę różne, warto sprawdzić tutaj: Godziny otwarcia. W przejrzysty sposób, kolorowymi znacznikami oznaczony jest każdy dzień tygodnia. Strona parku podpowiada jeszcze, że wtorek i środa to najbardziej oblegane dni, więc miej to na uwadze podczas planowania wyjazdu.
Warto pamiętać, że na przykład atrakcja Pirate Boats, typowo wodna atrakcja gdzie na pewno się zmoczycie, funkcjonuje tylko między 13 maja, a 22 września 2019.
W trakcie sezonu odbywają się również dodatkowe eventy, które planując wyjazd możecie wziąć pod uwagę. Na przykład cały lipiec, co czwartek, od 18:00 do 22:00 odbywa się Western Night, a Halloween trwa już od 6 października do 3 listopada.
Jak się dostać do LEGOLAND? Samolot czy samochód?
Do wyboru są dwie podstawowe opcje, samolot lub samochód, obie mają swoje plusy i minusy i sam powinieneś zdecydować, który sposób podróżowania jest dla Ciebie lepszy i wygodniejszy.
Samolotem do LEGOLAND
Lotnisko znajduje się przy samym Legolandzie w miejscowości Billund. Dolecieć można z kilku polskich miast. Z Poznania lot trwa 1:20 h i odbywa się liniami Ryanair, zaś z Gdańska w takim samym czasie dolecimy liniami Wizz Air. Loty z Warszawy obsługiwane są przez Wizz Air oraz LOT i trwają około 1:40 h zaś z Krakowa w 1:50 h dolecimy z liniami Wizz Air. Bilety ze wszystkich wymienionych miast można upolować już za kilkanaście EUR.
Z terminala do parku jest około 2,5 kilometra. Można sobie urządzić 30 minutowy spacer lub wersja dla leniuszków, wsiąść w autobus 43, 119, 143, 144 lub 166 i całe 5 minut później wysiąść pod parkiem LEGOLAND.
Samochodem do LEGOLAND
Podróż samochodem daje ogromną swobodę i możliwość odwiedzenia dodatkowych miejsc znajdujących się po drodze, jednak trwa zdecydowanie dłużej niż podróż samolotem.
Z Poznania jest około 800 kilometrów, co może zająć Ci od 8 do 10 godzin. Z Warszawy należy doliczyć kolejne 300 kilometrów i około 3 godziny. O dziwo z Krakowa jest praktycznie taka sama droga co z Warszawy, około 1 100 kilometrów na które powinieneś sobie zarezerwować 11 do 13 godzin. Z Gdańska trzeba odbyć około 1 000 kilometrową podróż w 10 do 12 godzin. Jednak jeżeli podróżujesz z Gdańska to warto rozpatrzyć jeszcze jedną opcję i zasmakować odrobinę Skandynawii. Z Gdyni do Karlskrony można popłynąć promem, co już samo w sobie jest atrakcją, pamiętaj jednak, że sam rejs trwa około 12 godzin.
Gdzie kupić bilety do LEGOLAND?
Bilet do LEGOLAND możesz zakupić tuż przed wejściem do parku, ale weź pod uwagę, że postoisz w kolejce do kasy. Dlatego bilety lepiej zakupić wcześniej, na przykład na oficjalnej stronie parku w zakładce Bilety w cenie 341 DKK (ok. 200 PLN). Jednak przy zakupie biletu musisz wybrać konkretną datę kiedy chcesz odwiedzić park, bilet jest ważny tylko na ten wybrany dzień. Ale spokojnie, jest jeszcze jedno rozwiązanie, wariant idealny, który ostatecznie i my wybraliśmy. Zakup biletów u pośrednika. Polecamy stronę Parkmania.pl – Bilety wstępu do Legoland Dania, gdzie za bilet zapłacisz 303 DKK (ok. 178 PLN), a dodatkowo jest to bilet niedatowany, czyli możesz go wykorzystać dowolnego dnia podczas trwania całego sezonu.
Są to ceny biletów klasycznych jednodniowych, ale park oferuje również bilety dwudniowe oraz bilety all inclusive uwzględniające posiłek.
Gdzie spać w LEGOLAND?
Najdroższą rzeczą w całej wyprawie do parku LEGOLAND może się okazać nocleg. Możesz wybrać nocleg na terenie parku w LEGOLAND Castle Hotel, Hotel LEGOLAND z tematycznymi pokojami Ninjago, Princess, Treasure lub LEGOLAND Holiday Village jednak cena za pokój za dobę to nawet 2 500-3 000 DKK (1 470-1 750 PLN). Więcej informacji znajdziesz na stronie. Dlatego planując wyjazd warto również sprawdzić noclegi poza parkiem, w miasteczku Bullund – Noclegi w Billund. Ogólnie hotele w Danii są bardzo drogie dlatego polecam Ci skorzystać z serwisu Airbnb. Jest to nocleg u ludzi, którzy mają akurat wolny pokój czy nawet dom. Nam się udało znaleźć pokój za 200 PLN w uroczym domu u przesympatycznej Mariane około 15 kilometrów od parku. Link do oferty: https://www.airbnb.pl/rooms/17789928?s=51. Jeżeli nie macie konta na Airbnb to możecie skorzystać z tego linku, Odbierz 100 zł do wykorzystania.
Atrakcje LEGOLAND
Atrakcją, którą prawie każdy z nas zna choćby ze zdjęć jest Miniland, który znajduje się w samym sercu LEGOLAND. Jest to świat w miniaturze, znane miejsca, stolice czy budynki i wszystko zbudowane z klocków LEGO. Spędziłem tam chyba najwięcej czasu w całym parku podziwiając odwzorowanie budowli i szczegółowość. Wiele elementów jest ruchomych, co sprawia wrażenie, że te mini miasteczka naprawdę żyją. Znajdziesz tam słynne amsterdamskie kanały, ogromne żyjące lotnisko, holenderskie wiatraki, przylądek Canaveral z promem kosmicznym, Statuę Wolności, Biały Dom czy Pałac Buckingham.
W tej części parku warto skorzystać jeszcze z LEGOTOP, najwyższej atrakcji LEGOLAND, przeszklonej obrotowej windy, która wjeżdża na wysokość 36 metrów i z której rozpościera się widok na cały park.
Jest to tak naprawdę część z atrakcjami skierowanymi głównie dla najmłodszych, LEGO Safari gdzie jeepem wybierasz się podróż podziwiać dzikie zwierzęta … zbudowane z klocków LEGO czy LEGO Train, którym możesz objechać praktycznie cały park.
Park, oprócz wspomnianego Miniland, posiada jeszcze 8 stref tematycznych i każdy znajdzie coś dla siebie. Opis każdej ze stref i atrakcji znajdziesz w razie czego tutaj: Atrakcje Parku LEGOLAND, ja się skupię na tych w moim odczuciu najciekawszych.
Było coś dla najmłodszych zatem co dla starszych? Osobiście świetnie bawiliśmy się na atrakcjach wodnych. Jedną z nich jest LEGO® CANOE, spływ kajakiem kanoe wśród dzikich legozwierząt zakończony efektownym ślizgiem z wodospadu.
Kolejne miejsce w którym można się trochę zmoczyć jest VIKINGS RIVER SPLASH. Tutaj płynie się po rwącej rzece na wielkim pontonie. Wisienką jest winda, która wywozi wysoko w górę nad wodospad z którego jak się zapewne domyślasz spływasz z uśmiechem na ustach 🙂 Jeżeli zaś nie chcesz się moczyć to możesz stanąć przy rzece i bezkarnie oblewać ludzi, którzy akurat płyną 😉
Adrenalina w LEGOLAND
Fani szybszego bicia serca również znajdą coś dla siebie. W parku są 4 kolejki górskie, THE DRAGON – smok mieszkający w zamku, FLYING EAGLE z orłem szybującym w przestworzach, X-TREME RACERS – szalone wyścigówki 16 metrów nad ziemią i POLAR X-PLORER – przejażdżka po polarnej krainie. Największe wrażenie zrobiła na nas ta ostatnia, POLAR X-PLORER. Kolejka osiąga 65 km/h, więc jest zabawa, a w trakcie jazdy czeka na Ciebie jeszcze jedna atrakcja, ale nie zdradzę Ci, co żeby nie psuć zabawy. Napiszę tylko, że Kasia powiedziała do mnie „Powiedz, że to już koniec”, a to był dopiero środek 😉
Może film?
Po atrakcjach na kolejkach górskich koniecznie wpadnij do LEGO ® Studios na film, znaczy na bajkę z LEGO w roli głównej. Jest co oglądać, bo to największe kino 4D w całej Skandynawii.
To kiedy wybierasz się do LEGOLAND?
Mimo, że większość atrakcji przeznaczona jest dla młodszych odbiorców to w żaden sposób nie przeszkadzało to nam świetnie się bawić, obudziliśmy w sobie małą Kasię i małego Łukaszka. O to w tym wszystkich właśnie chodzi.
Teraz już wiesz wszystko. Pozostaje wybrać termin, środek transportu, kupić bilety i czekać z niecierpliwością na przygodę podczas, której Ty też będziesz bawiła/bawił się jak dziecko.
Autor
Podróżnik, bloger, master of technology i siła napędowa do dokumentowania przygód. Dodatkowo wszystko jedzący łasuch dbający o rozwój sekcji “Podróże Kulinarne”. Kiedyś pełnił funkcję skrupulatnego księgowego, ale porzucił tę fuchę, bo kto by liczył kasę, jak można liczyć gwiazdy.