Bagna w Parku Narodowym Soomaa w Estonii

Park Narodowy Soomaa to kraina bagien i torfowisk, miejsce gdzie występują nie cztery, a pięć pór roku. Gdy po parku nie można już chodzić, bo poziom wody podnosi się o kilka metrów wtedy najlepszym sposobem jest wskoczyć do kajaka i dotrzeć w do tej pory niedostępne tereny.

Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje sciezka 12
Można się zakochać

Kochamy przyrodę

Zapewne zauważyliście, że podczas naszych podróży dużo uwagi poświęcamy poznawaniu przyrody. Nie inaczej było podczas naszego road tripa po Estonii. Na tyle zaintrygowały nas opisy bagnistego Parku Narodowego Soomaa, że nie wyobrażaliśmy sobie żeby tam nie pojechać.

Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje spacer 2
Zawsze blisko natury

To miejsce Was wciągnie

Słowo „soomaa” oznacza „krainę bagien”, co idealnie oddaje czym tak właściwie jest Park Narodowy Soomaa. Został założony w latach 90. i ma na celu ochronę wielkich torfowisk, bagien, rzek, zalanych łąk, lasów i dziedzictwa kulturowego tej części Estonii. Park zajmuje powierzchnię 396 kilometrów kwadratowych, a do czterech największych torfowisk znajdujących się w obrębie Soomaa należą Kuresoo (108 km2), Valgeraba (34 mk2), Ordi (71 km2) i Kikerpera (88 km2). Bagna są oddzielone od siebie rzekami Parnawa, Halliste, Navesti, Raudna, Lemmjõgi i Kõpu.

Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje jezioro 23
Wszędzie woda

W parku prowadzi się działania mające na celu odtworzenie bogactwa przyrodniczego, ale również  ochrania się to co najcenniejsze, bagna, rzeki, torfowiska i niespotykane łąki. Jest również obszar dziki, nietknięty, 1,5 km2, w które w żaden sposób nie ingeruje człowiek.

Spacer po Parku Narodowym Soomaa

Do wyboru dla odwiedzających przygotowane jest 8 ścieżek, różnej długości, w zróżnicowanym terenie, rozrzuconych po prawie całym parku zatem praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Mapkę w pełnej rozdzielczości możecie pobrać ze strony parku: Mapa – Park Narodowy Soomaa.

Park Soomaa mapa
Mapa Parku Narodowego Soomaa

My zdecydowaliśmy się na ścieżkę Riisa study trail, szlak bagienny oznaczony numerem jeden oraz Ingatsi study trail, szlak turystyczny oznaczony numerem dwa.

Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje spacer 13
Zapraszamy na spacer po parku 🙂

Riisa study trail – Riisa bog trail

Ścieżka znajduje się przy samej granicy parku Soomaa i nie sposób do niej nie trafić ponieważ wejście znajduje się przy głównej drodze prowadzącej od miejscowości Jõesuu. Riisa study trail ma 4,8 kilometra długości i prowadzi po bagnistej łące, przez las nad brzegiem rzeki Narvesti i pośród bagiennych basenów. Prawie w całości przebiega po drewnianych podestach ułożonych na bagnistym podłożu, a dodatkowo podczas spaceru możemy wspiąć się na niewielką wieżę widokową.

WAŻNA INFORMACJA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH: Dużym pozytywnym zaskoczeniem był fakt, że aż 1,22 kilometra z całej ścieżki jest przygotowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Kładki są odpowiedniej szerokości, równe, dodatkowo zabezpieczone wyższą krawędzią aby z nich nie zjechać.

Riisa study trail – Riisa bog trail
Mapka Riisa study trail – Riisa bog trail
Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje spacer 17
To część dla wózków inwalidzkich, odpowiednio zabezpieczona
Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje bagna 18
Bagienne jeziorko
Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje las 19
Fragment prowadzący przez las
Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje sciezka 20
Na szlaku pusto
Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje jezioro 21
Rzut oka z niewielkiej wieży widokowej
Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje jezioro 22
Mieliśmy piękną pogodę podczas spaceru
Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje 24
Ostatni rzut oka z oddali

Ingatsi study trail – Ingatsi hiking trail

Ścieżka startuje z parkingu położonego na końcu drogi prowadzącej do farmy Karuskose. Ingatsi study trail ma 4,3 kilometra długości z czego 2,1 kilometra prowadzi przez las. Jednak nie taki zwykły las, ponieważ jest to las bagienny okresowo zalewany, znajdziecie w nim miejsca pokazujące dokąd sięgał poziom wody podczas roztopów w ostatnich latach. Pozostałe 2,2 kilometra prowadzi po kładkach ułożonych na bagnistej łące po których dojdziemy do wysokiej wieży obserwacyjnej z której rozpościera się cudowny widok na torfowiska Kuresoo. Ogromną zaletą tej ścieżki jest fakt, że prowadzi ona wśród wielu bagiennych basenów i jeziorek pośród których można odpocząć na przygotowanych do tego celu platformach.

Ingatsi study trail – Ingatsi hiking trail
Mapka Ingatsi study trail – Ingatsi hiking trail
Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje roztopy 3
Poziom ostatnich powodzi w parku Soomaa
Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje las 4
Las, który jest zalewany podczas "piątej pory roku"
Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje wieza 6
Warto wejść na górę
Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje sciezka 7
A z wieży takie widoki, za plecami las
Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje torfowiska 8
Kolejne jeziorko
Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje treking 9
Idziemy dalej
Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje jezioro 10
Szkoda, że mieliśmy tylko jeden dzień
Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje jezioro 11
Park Narodowy Soomaa
Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje sciezka 14
Jedno z piękniejszych zdjęć
Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje las 16
Powrót też przez las

Pozostałe ścieżki w Parku Narodowym Soomaa

Poniżej dodajemy też krótki opis ścieżek, które również wydały się nam interesujące jednak z powodu ograniczonej ilości czasu musieliśmy je zostawić sobie na kolejną wizytę w Estonii.

Öördi study trail - Öördi hiking trail

Ścieżka znajduje się we wschodniej części parku ma bagnie Öördi, kilka kilometrów od miejscowości Kõpu.  Ma 7 kilometrów długości, ale warto ją przebyć ponieważ po 3,5 kilometra dociera się do dużego jeziora Öördi, są to pozostałości jedynego dawnego jeziora lodowego w Parku Narodowym Soomaa. Jest to podobno również idealne miejsce na romantyczne podziwianie zachodów słońca w letnie wieczory. Ścieżka kończy się miejscem biwakowym z miejscem na rozpalenie ogniska, drewnianym domkiem i toaletą.

Öördi study trail - Öördi hiking trail
Mapka Öördi study trail - Öördi hiking trail

Meiekose study trail – Meiekose hiking trail 3

Gdy znudzą się już Wam bagienne krajobrazy można wybrać którąś z leśnych ścieżek. Meiekose hiking trail rozpoczyna swój bieg przy głównej drodze biegnącej od miejscowości Jõesuu do Kõpu około kilometra od centrum turystycznego parku. Ścieżka ciągnie się przez 5,6 kilometra i prowadzi dawną drogą między Jõesuu, a Kõpu oraz wzdłuż rzeki Tõramaa. Można podziwiać zalane łąki, malownicze zakola rzeki i wspaniałą przyrodę. Niewątpliwym plusem ścieżki są cztery wyznaczone miejsce przygotowane do rozbicia namiotu i rozpalenia ogniska, idealnie jeżeli chcecie poobcować z przyrodą.

Meiekose study trail – Meiekose hiking trail
Mapka Meiekose study trail – Meiekose hiking trail 3

Inne aktywności w Parku Narodowym Soomaa

Park Soomaa to przede wszystkim spacery i trekking ale również biwakowanie na łonie dzikiej przyrody.  Choć jest jeszcze pewna atrakcja, która spodoba się miłośnikom poznawania świata niekoniecznie suchą stopą. Podczas wiosennych roztopów poziom wody podnosi się nawet o kilka metrów, co pozwala eksplorować park Soomaa z poziomu kajaka i dotrzeć w miejsca do tej pory niedostępne.

Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje las 5
Lasy Parku Narodowego Soomaa

Informacje praktyczne

Mimo, że Park Narodowy Soomaa to przede wszystkim dzika przyroda to byliśmy pozytywnie zaskoczeni przygotowaną infrastrukturą. Drogi są szutrowe, ale dobrej jakości, równe, więc nie ma się czego obawiać. Należy tylko pamiętać, żeby nie zjeżdżać poza wyznaczone szlaki ponieważ jest zakaz. Dodatkowo przy wszystkich szlakach znajdują się parkingi oraz czyste toalety.

Centrum informacji turystycznej jest zamknięte w niedzielę, ale i tak warto do niego podjechać ponieważ wtedy mapy i broszury są wystawione w specjalnej skrzynce na zewnątrz. Mega plus za to.

Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje jezioro 15
Pięknie tam

Jak dojechać?

Najlepszą bazą wypadową do parku Soomaa jest miasteczko Parnawa oddalone o około 40 kilometrów. Można się powylegiwać na przepięknej piaszczystej plaży Pärnu przed udaniem się na długie spacery po bagnach.

Kiedy jechać?

Do Parku Narodowego Soomaa można jechać o każdej porze roku. Czy to sceneria letnia czy zimowa, widoki będą zapierały dech w piersiach.

Trzeba tylko pamiętać, że podczas tak zwanej „piątej pory roku” w parku, która przypada na okres wiosennych roztopów, nie pospacerujecie za wiele z racji bardzo wysokiego poziomu wód. Jest to za to idealny moment do wypożyczenie kanoe.  

Może kajakiem po Parku Narodowym Soomaa?

Kraina bagien zrobiła na nas ogromne wrażenie i strasznie żałujemy, że poświęciliśmy jej tak mało czasu. Jednak naprawimy ten błąd, będzie kolejny raz 🙂 Chcemy doświadczyć piątej pory roku i w kajaku przepłynąć Park Narodowy Soomaa. Wybieracie się z nami?

Soomaa Park Narodowy Estonia atrakcje treking 1
Wrócimy tam 🙂

Autor

Podróżnik, bloger, master of technology i siła napędowa do dokumentowania przygód. Dodatkowo wszystko jedzący łasuch dbający o rozwój sekcji “Podróże Kulinarne”.  Kiedyś pełnił funkcję skrupulatnego księgowego, ale porzucił tę fuchę, bo kto by liczył kasę, jak można liczyć gwiazdy.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Starym fordem

Niesamowite miejsce i świetna relacja. Nie sądziłem, że Estonia kryje tak wspaniałe skarby. Pozdrawiamy serdecznie

wiesław

Koleją nie dojedzie z Polski ?

Natalia

Też byliśmy, pięknie tam 😍

received_646487946336490.jpeg