Flåmsbana w Norwegii

Jedna z najsłynniejszych atrakcji w Norwegii zyskała miano najpiękniejszej trasy kolejowej na świecie. To właśnie Flåmsbana zabierze Cię z samego brzegu fiordu Aurlandsfjord do górskiej stacji Myrdal położonej aż na 867 metrach nad poziomem morza, po drodze prezentując za oknami pociągu to co w regionie najpiękniejsze.

Flamsbana Norwegia Atrakcje trasa kolejowa 8
No to w drogę

Jak powstała Flåmsbana?

Początki Flåmsbany sięgają 1916 roku kiedy to została podjęta decyzja o budowie, a samą budowę rozpoczęto 7 lat później. Liczba robotników sięgała w kluczowych momentach nawet 500.  Oficjalne otwarcie nastąpiło 1 sierpnia 1940 i  obsługiwane było przez kolej spalinową. Elektryfikacja nastąpiła już 4 lata później jako jednej z pierwszych linii w Norwegii.

Flåmsbana Norwegia Atrakcje trasa kolejowa 3
Zaczyna się niewinnie

20-kilometrowa trasa startuje z poziomu 2 m n.p.m. dojeżdżając na 867 m n.p.m. po drodze pokonujące łącznie 20 tuneli o całkowitej długości aż 6 kilometrów. Tylko 2 tunele zostały wybudowane przy użyciu maszyn, 18 z nich to ciężka ręczna praca. Najbardziej skomplikowany jest tunel Vatnahalsen, w którym w środku góry linia kolejowa zawraca o 180 stopni. Na trasie znajdują się tylko 2 mosty, a dodatkowo ze względów bezpieczeństwa rzeka zamiast pod mostem przepływa specjalnymi tunelami wykutymi pod linią kolejową.

Flamsbana Norwegia Atrakcje trasa kolejowa 11
18 z 20 tuneli to ręczna robota

Pozostając jeszcze przy liczbach robiących wrażenie to Flåmsbana jest jedną z najbardziej stromych normalnotorowych linii kolejowych na świecie i najbardziej stromą w Europie. Nachylenie na 80% trasy wynosi aż 5,5%.

Jedziemy Flåmsbaną

Podekscytowani udaliśmy się na stację Flåm żeby zakupić bilety na przejażdżkę słynną kolejką. Miny lekko zrzedły podczas wpisywania PINu przy płatności, nie często wydaje się na dwa bilety ponad 400 PLN. Ale cóż, w końcu wspomnienia z podróży najpiękniejszą trasą kolejową na świecie są bezcenne. Rozgościliśmy się w klimatycznych wagonach wykończonych drewnem z miękkimi fotelami, odnieśliśmy wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie.

Flåmsbana Norwegia Atrakcje wagony 1
Stylowe wnęrze Flåmsbany
Flåmsbana Norwegia Atrakcje wagony 2
Byliśmy wcześnie, więc w wagonie pustki
Flåmsbana Norwegia Atrakcje wagony 3
W tunelach ciemno

Konduktor dał sygnał do odjazdu i ruszyliśmy w 20-kilometrową podróż. Trasa prowadzi malowniczą doliną by po pewnym czasie rozpocząć wspinaczkę do docelowej stacji.

Flamsbana Norwegia Atrakcje trasa kolejowa 9
Nad spoojną rzeką
Flamsbana Norwegia Atrakcje trasa kolejowa 10
Pośród łąk
Flåmsbana Norwegia Atrakcje trasa kolejowa 1
Całkiem fajnie tam mieszkać

Za oknami powoli przemyka przepiękny norweski krajobraz, rzeki, strumienie, góry i niezliczona ilość wodospadów.

Flåmsbana Norwegia Atrakcje trasa kolejowa 2
Na około wodospady
Flamsbana Norwegia Atrakcje trasa kolejowa 7
A może fajniej tu mieszkać?
Flamsbana Norwegia Atrakcje trasa kolejowa 16
Wyżej, wyżej, coraz wyżej

Przy jednym z nich, majestatycznym Kjosfossen, pociąg zatrzymuje się na dłużej, można wyjść na specjalną platformę i poczuć na twarzy orzeźwiającą bryzę wody spadającej przez prawie 100 metrów.

Flamsbana Norwegia Atrakcje Kjosfossen 12
Bryza daje się we znaki
Flamsbana Norwegia Atrakcje Kjosfossen 13
Nawet ktoś zaproponował zrobienie zdjęcia
Flamsbana Norwegia Atrakcje Kjosfossen 19
Ciekawe kto tu mieszkał

Urzekające są również kolorowe domki, tak charakterystyczne dla Norwegii, drewniane, położone czasami pośrodku niczego, wtedy zastanawiam się jak toczy się życie w takim miejscu.

Flamsbana Norwegia Atrakcje trasa kolejowa 17
Jak oni tu dojeżdzają

Po niecałej godzinie zachwytów dotarliśmy do Myrdal, gdzie nasz klimatyczny pociąg staje na niewielkiej stacji obok nowoczesnych składów pędzących między Bergen a Oslo.

Flamsbana Norwegia Atrakcje trasa kolejowa 18
Myrdal, przystanek końcowy Flåmsbana

Jesteśmy 865 metrów wyżej, temperatura spadła, a na zboczach gór leży jeszcze śnieg. Minęła godzina, a krajobraz zmienił się nie do poznania. Zauroczeni powłóczyliśmy się jeszcze chwilę i lekko zmarznięci uciekliśmy do ciepłego wagonu by z uśmiechem na ustach udać się podróż powrotną do Flåm.

Flamsbana Norwegia Atrakcje trasa kolejowa 15
Jest chłodno
Flåmsbana Norwegia Atrakcje wagony 4
Wskakujemy się ogrzać

Informacje praktyczne o Flåmsbana

Jak dojechać

Stacja kolejki Flåmsbana znajduje się w miejscowości Flåm nad brzegiem fiordu Aurlandsfjord, gdzie możemy dotrzeć samochodem drogą E16. Polecamy tę formę ponieważ przy okazji można przejechać się najdłuższym drogowym tunelem świata o długości 24 510 m. Choć ja polecam pojechać „górą”. Mowa o drodze Bjørgavegen, nazywanej Drogą Śnieżną, góry, śnieg i piękne widoki. Należy tylko pamiętać, że droga jest otwarta sezonowo, od 1 czerwca do około 15 października.

Alternatywnym sposobem na dostanie się do Flåm jest pociąg. Górska stacja kolejowa Myrdal jest bowiem częścią głównej linii kolejowej łączącej Oslo z Bergen.

Flamsbana Norwegia Atrakcje trasa kolejowa 14
Jedna ze stacji

Nocleg

Okolica jest przepiękna, można znaleźć nocleg na samym brzegiem fiordu lub na górskim zboczu, naprawdę jest z czego wybierać. Link do Booking.com: Noclegi we Flåm

Ceny Flåmsbana 

Bilety na kolej Flåmsbana kupuje się na stacji lub można dokonać rezerwacji on-line pod poniższym linkiem: Rezerwacja Flåmsbana. Ceny różnią się w zależności od sezonu.

Sezon niski – od 1 stycznia do 30 kwietnia i od 1 października do 31 grudnia

BILETY – Bilety w jedną stronę kosztują następująco:

– Bilet normalny – 360 NOK (ok. 150 PLN)

– Bilet ulgowy – 180 NOK (ok. 75 PLN)

BILETY – Bilety w obie strony kosztują następująco:

– Bilet normalny – 490 NOK (ok. 205 PLN)

– Bilet ulgowy – 244 NOK (ok. 102 PLN)

Sezon wysoki – od 1 maja do 30 września

BILETY – Bilety w jedną stronę kosztują następująco:

– Bilet normalny – 410 NOK (ok. 170 PLN)

– Bilet ulgowy – 205 NKK (ok. 85 PLN)

BILETY – Bilety w obie strony kosztują następująco:

– Bilet normalny – 590 NOK ( ok. 246 PLN)

– Bilet ulgowy – 294 NOK (ok. 123 PLN)

Flamsbana Norwegia Atrakcje trasa kolejowa 6
Widoki warte każdej złotówki

Dodatkowe informacje

Wartym odwiedzenie jest Flåmsbana Muzeum opowiadające historię całej trasy kolejowej i jej budowniczych z bardzo ciekawymi eksponatami. Muzeum znajduje się na stacji Flåm i wejście do niego jest w cenie biletu na kolejkę.

Flåmsbana Norwegia Atrakcje Muzeum 1
Koniecznie tu wejdźcie
Flåmsbana Norwegia Atrakcje Muzeum 2
Dawna kolejka
Flåmsbana Norwegia Atrakcje Muzeum 4
Cuda poruszające się po torach
Flåmsbana Norwegia Atrakcje Muzeum 3
Trochę historii Flåmsbany

Dodatkowo dla miłośników aktywnego spędzania czasu idealna będzie opcja kupienia biletu tylko w jedną stronę, do stacji Myrdal. Co z drogą powrotną? Na rowerze! Droga z Myrdal to 20 kilometrów spektakularnej trasy rowerowej zwanej Rallar Road, która łącznie ma 123 kilometry. To stara droga dojazdowa dla marynarki wojennej z czasów budowy linii Bergen. Pociąg jest przystosowany do przewozu rowerów, więc nie ma z tym najmniejszego problemu. Mapka turystyczna Flåm i trasy rowerowej. Dla osób poruszających się po Norwegii bez roweru nic straconego, na stacji Flåm w sezonie funkcjonuje wypożyczalnia.

Flåmsbana Norwegia Atrakcje trasa kolejowa 5
Ciuch ciuch

Autor

0 0 vote
Article Rating
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia

Dobrze, że Norwegia jest tak blisko Polski 🙂 chyba z 10 lat temu jako studentka jechałam ta piękna trasą i jednym z dużych plusów było to, że stacje były dobrze ogrzewane i czyste – świetna sprawa tuż przed trekkingiem