Përmet w Albanii i jego atrakcje - Gorące źródła w Bënjë i kanion Lengaricë

Albania to nie tylko przepiękne plaże czy wszechobecne bunkry, które przypominają czasy rządów dyktatora Envera Hodży. Warto zapuścić się w głąb lądu by poznać inne jej atrakcje. Miejscem wartym wspomnienia jest Përmet, a szczególnie okoliczne wody termalne w Bënjë i kanion Lengaricë.

Bajkowy krajobraz

Niepozorny Përmet

Do Përmet dojechaliśmy późnym popołudniem kiedy było już ciemniej. Pierwsze wrażenie zrobił na nas nienajlepsze, mówiąc wprost, odnieśliśmy wrażenie, że wjechaliśmy do podupadłej, zniszczonej i opuszczonej wioski. Nie zraziliśmy się jednak, zostawiliśmy rzeczy w hoteliku i pomimo zmęczenia długą drogą z Macedonii ruszyliśmy w miasto.

Centrum Përmet przeniosło nas do innego świata. Okazało się, że miasteczko jest przepiękne i żyje. I to jak! Trafiliśmy na festiwal muzyczny, więc z piwem w ręku usiedliśmy na schodach głównego placu, żeby posłuchać albańskich zespołów muzycznych i poobserwować mieszkańców.

Taka ciekawostka. Zamiast stoisk z piwem są stoiska z wodą

W okolicy Përmet kąpiele błotne i gorące źródła w Bënjë

Jednak do Përmet nie przyjechaliśmy dla samego miasteczka, a dla ciekawych atrakcji położonych kilka kilometrów pod nim. Mowa o wodach termalnych w maleńkiej wiosce Benja (Bënjë). Jest to kilka małych kamiennych baseników położonych przy samej rzece Lengarica (Lengaricë) z wypływającą z okolicznych skał wodą o temperaturze 26-34 °C. Woda w basenach bogata jest w minerały i ma bardzo wysoką zawartość siarki co czuć 😉 Jednak dzięki temu pomaga między innymi na reumatyzm, choroby skóry, żołądka i nerek. Oprócz kąpieli w wodzie można również obłożyć się błotem, które jest osadem wód termalnych. Podobno ma świetne właściwości regeneracyjne dla skóry.  

Regeneracja w takich okolicznościach przyrody to jest to!

Po odespaniu koncertowej nocy ruszyliśmy się zrelaksować w gorących źródłach.  Wygrzaliśmy się i wymoczyliśmy. Woda miała przyjemną temperaturę i w sumie wcale nie taki najgorszy zapach 😉 Udało się nam, że nie było tłumów, więc momentami basen mieliśmy tylko dla siebie.

W tle parking i camping
Basen mamy tylko dla siebie

A wszystko to przy przepięknym, kamiennym moście zbudowanym w średniowieczu. Most Katiu czyli Most Sędziowski od czasów Imperium Osmańskiego pozwala suchą stopom przekraczać rzekę Lengarica. Co ciekawe w pobliskich jaskiniach znaleziono obiekty pochodzące z okresu neolitu (7000-3000 pne) i eneolitu (3000-2000 pne). Zatem teren ten oprócz właściwości zdrowotnych ma również ogromną wartość archeologiczną.

Most Sędziowski zaraz obok gorących źródeł w Bënjë​
Nadal mozna po nim przejść, a w tle po prawej jaskinie

Po relaksie spacer kanionem Lengaricë

Po kąpieli błotnej warto wybrać się na spacer kanionem Lengarica, który ciągnie się przez 4 kilometry aż do wodospadu. W najwyższym miejscu pionowe ściany kanionu wystrzeliwują na wysokość około 100 metrów.

Piekny kanion Lengaricë w okolicy Përmet
Chwila odpoczynku przed dalszą drogą

Niestety nie udało nam się przejść całego kanionu 🙁  Było kilka miejsc gdzie robiło się dość niebezpiecznie i głęboko. Mieliśmy ze sobą cały dobytek i nie sposób było przedostać się przez wodę, która sięgała dużo powyżej pasa, a podobno im dalej tym woda jest bardziej wzburzona. Podobno są również miejsca gdzie jedyny sposób to przedostać się wpław.

Dalej nie pójdziemy 🙁

Dlatego z naszego doświadczenia i z perspektywy czasu do kanionu radzimy wybrać się jednak z przewodnikiem. Przewodnik zna kanion jak własną kieszeń i wie którędy przejść, żeby to było bezpieczne. Niestety nie jesteśmy w stanie polecić Wam żadnego przewodnika dlatego sugerujemy wybrać się do Biura Informacji Turystycznej w Përmet, tam Wam kogoś polecą. Biuro znajduje się w Kompleksie kulturowym Përmet (Kompleksi Kulturor Përmet) na promenadzie Odise Paskali na II piętrze. Więcej info znajdziecie na stronie internetowej Pro Përmet – Visit Përmet.

Piękny widok na kanion Lengaricë
Po kiępieli w gorących źródłach Bënjë spacer kanionem Lengaricë

Informacje praktyczne o Përmet, źródłach Bënjë i kanionie Lengaricë

Jak dojechać do Përmet

Përmet znajduje się nad brzegiem rzeki Vjosa przy drodze krajowej SH75, która ciągnie się aż od miejscowości Korcza. Droga jest bardzo kręta i momentami bardzo złej jakości, średnia prędkość podróżowania to nawet niecałe 50 km/h, na szczęście widoki w pełni to wynagradzają.  

Jedziemy do Përmet
Na około piękne widoki

Gorące źródła Benja znajdują się niecałe 14 kilometrów od Përmet. Dojechać tam można kierując się na południe drogą SH75, a następnie za znakiem „Bënjë 8” skręcić w lewo. Krętą, wąską drogą dojedziecie do parkingu, campingu i knajpki, zaraz przy samych źródłach.

Gdzie spać w Përmet

Najlepiej nocować w miasteczku Përmet z racji niewielkiej odległości od atrakcji. Wybór jest spory, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie. My wybraliśmy bardzo fajny RAMIS Hotel & Outdoor Sports Center.

Link do Booking.com: RAMIS Hotel & Outdoor Sports Center.

RAMIS Hotel w Përmet/ Foto: Booking.com

Jeżeli posiadacie namiot to możecie spać na campingu lub oczywiście na dziko na łonie natury 😉

Most ma kilkaset lat, a nadal można po nim przejść

Ceny biletów

Takie atrakcje to my lubimy, miejsce nie jest biletowane, a więc skorzystanie z gorących źródeł Benja czy wejście do kanionu Lengarica jest darmowe. Jedyna opłata, którą możecie ponieść na miejscu to opłata za parking w wysokości 200 ALL (ok. 7 PLN) no i oczywiście koszt przewodnika jeżeli się na niego zdecydujecie.  

Dla takich widoków warto przyjechać do Përmet

Dodatkowe informacje

Jeżeli macie więcej czasu i kochacie przyrodę to możecie skusić się na wędrówkę po okolicznych górach. Najpopularniejszym szlakiem jest zdobycie szczytu Dhëmbel w łańcuchu górskim Trebeshinë-Dhëmbel-Nemërçkë. Szczyt ma 2 080 m n.p.m. i Përmet właśnie jest najlepszym miejscem startu.

Ostatnie spojrzenie na kanion Lengaricë

Przepiękna okolica Përmet

Zacząłem od tego, że Përmet nie zachwycił na pierwszy rzut oka, jednak jak przeczytaliście dalej było to tylko złudne wrażenie. Mimo to wielu turystów w ogóle omija ten rejon uważając, że nic tu nie ma. Ja jednak zachęcam Was żebyście zboczyli z trasy i odwiedzili ten malowniczy, pachnący siarką teren.

Czyż nie warto się wybrać do Përmet? 🙂
5 2 votes
Article Rating
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof

Byłem tam, miejsce rewelacyjne. Mieszkaliśmy też w hotelu RAMIZI – polecam. Właściciel zawiózł nas nawet na obiad do restauracji Familjari w centrum miasta, a na pożegnanie dostaliśmy od niego kilka słoiczków konfitur. Same pozytywne wrażenia. Pozdrawiam.