Twierdza Golubac wspaniałą atrakcją Serbii
Nad samym brzegiem Dunaju znajduje się ogromna Twierdza Golubac. Jest to jedna z najciekawszych atrakcji Serbii, a smaczku dodaje fakt, że jest ona związana z polską historią bowiem to tutaj zginął rycerz Zawisza Czarny.
Kluczowe położenie i historia twierdzy
Początki średniowiecznej twierdzy sięgają najprawdopodobniej przełomu XIII i XIV wieku. Nie jest jasne kiedy i przez kogo została wybudowana, Serbów czy Węgrów. Pierwszy raz wspomniano twierdzę dopiero w 1335 roku jako fortyfikację w której znajdował się węgierski garnizon wojskowy. Jej strategiczne położenie, naturalne ufortyfikowanie i mocne mury obronne sprawiły, że twierdza była obiektem walk i kilkukrotnie przechodziła z rak do rąk. Rządzili nią Turcy, Serbowie, Osmanie, ale ostatecznie pozostała w rękach Turków.
Zawisza Czarny walczący z Turkami
O Zawiszy Czarnym słyszał prawie każdy z nas. Był rycerzem, który stał się symbolem cnót rycerskich, walczył i zwyciężał w wielu turniejach. Walczył również w bitwie pod Grunwaldem, był także dyplomatą, zaufanym człowiekiem króla Władysława Jagiełły. Co tak ciekawa postać ma wspólnego z zamkiem Golubac?
W 1428 roku Zawisza Czarny dowodził oddziałami najemnymi Zygmunta Luksemburskiego w wyprawie na Turków. Brał udział w oblężeniu Twierdzy Golubac, niestety sytuacja była beznadziejna co zmusiło do wycofania się króla węgierskiego Zygmunt Luksemburskiego, który wtedy ledwie uszedł z życiem. Zawisza Czarny osłaniał odwrót króla przez co sam dostał się do niewoli, a następnie został ścięty. W ruinach zamku znajduje się tablica upamiętniająca waleczność Zawiszy Czarnego.
Golubac czyli Gołąb
Ciekawostką wartą wspomnienia jest geneza nazwy twierdzy. Na mapach średniowiecznych nazwa pojawia się w różnych językach: Galambas, Galambocz, Colombazo, Columbaz, Columbarum, Taubersburg, Tawbenstein, Peristerin, Giwerdzinlik, ale każda związana jest ze słowem „golub” czyli „gołąb”.
Wyjaśnienia tajemnicy nazwy należy szukać w średniowiecznych legendach. Jedna z nich wyjaśnia, że wieże twierdzy przypominają siedzące na zboczu góry ptaki. Inna zaś, naszym zdaniem ciekawsza ma wątek miłosny. Osmański dowódca miasta zakochał się w pięknej miejscowej dziewczynie o imieniu Golubana. Dziewczyna odmówiła wejścia do jego haremu za co została okrutnie ukarana. Została przykuta do skały, aby odpokutować co doprowadziło do jej śmierci. Ku jej pamięci twierdza została nazwana Golubac, a skała, która wystaje na środku z dna Dunaju „Baba-kaj”, co po turecku znaczy „skrucha”.
Zamek Golubac dziś
W latach 2014-2019 twierdza przeszła gruntowną renowację. Najważniejszą zmianą, która robi niesamowite wrażenie było przeniesie drogi wojewódzkiej w całkowicie nowe miejsce i puszczenie jej tunelem poza obrębem twierdzy. Wspominam o tym dlatego, że wcześniej droga przebiegała przez sam środek twierdzy przez co obie bramy fortyfikacji były uszkodzone.
Zresztą do tej pory na bramach można zobaczyć ślady, które pozostawiły po sobie ciężarówki. W ramach prac konserwatorskich odbudowano również częściowo mury oraz wieże, a całość udostępniono zwiedzającym.
Zwiedzanie Twierdzy Golubac
Zwiedzającym udostępniono dziedziniec z pałacem, w którym znajdują się wystawy tematyczne oraz 8 z 9 wież. Zwiedzanie podzielone jest na strefy.
I – Ścieżka łatwa zielona – dziedziniec oraz pałac wraz z wieżą 4 (niższy poziom), 5, 8 i 9
II – Ścieżka średnia niebieska – dziedziniec oraz pałac wraz z wieżą 4 (niższy i wyższy poziom), 5, 8 i 9
III – Ścieżka trudna czerwona – dziedziniec oraz pałac wraz z wieżą 4 (niższy i wyższy poziom), 5, 6, 7, 8 i 9
IV – Ścieżka ekstremalna czarna – dziedziniec oraz pałac wraz z wieżą 1, 3, 4 (niższy i wyższy poziom), 5, 6, 7, 8 i 9
Wyboru ścieżki należy dokonać już na etapie kupowania biletu. Później są marne szanse na zmianę, ponieważ obsługa bardzo skrupulatnie tego przestrzega. Główny wpływ mają na to poziomy trudności poszczególnych stref. Zielona jest dostępna dla wszystkich, zaś pozostałe tylko dla osób dorosłych, dodatkowo czerwona i czarna tylko pod opieką przewodnika. Co więcej w strefie czerwonej i czarnej obowiązuje obuwie trekkingowe i strój sportowy, bez tego obsługa nie sprzeda biletu.
Zastanawiacie się czy rzeczywiście jest aż tak ekstremalnie trudno? Nie jest. Jest to najbardziej na wyrost zabezpieczona atrakcja turystyczna Serbii w jakiej byliśmy, co z drugiej strony miłą odmiana w stosunku do innych trakcji wyznających zasadę „radź sobie sam” 😉 W strefie niebieskiej i czerwonej do wież dostajemy się po stalowych lub kamiennych schodach z barierkami. Wyzwaniem jest dotarcie do wieży 1 na czarnej ścieżce ponieważ tam jest odrobinę wspinaczki po skałach. Jednak prowadził nas przewodnik, który pokazywał gdzie stanąć, gdzie się złapać i robił przerwy na odpoczynek. Zatem podsumowując, pomimo, że ścieżka czarna ma opis jako ekstremalnie trudna wcale się tym nie przejmujcie. Widok z najwyższej wieży zachwyca.
Informacje praktyczne o Twierdzy Golubac
Jak dojechać do Twierdzy Golubac
Twierdza znajduje się nad samym brzegiem rzeki Dunaj przy drodze 34 około 4 kilometry od miasteczka Golubac. Dla odwiedzających przygotowany jest ogromny darmowy parking z którego ścieżka prowadzi do samego zamku.
Gdzie spać
Nocować najlepiej w miasteczku Golubac z racji niewielkiej odległości od twierdzy. Wybór jest spory, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie.
Link do Booking.com: Nocleg w Golubac
Ceny biletów do twierdzy Golubac
Wstęp na twierdzę jest płatny, a bilety kupuje się centrum turystycznym tuż przy parkingu.
I – Ścieżka łatwa zielona – 600 RSD (ok. 23 PLN)
II – Ścieżka średnia niebieska – 800 RSD (ok. 30 PLN)
III – Ścieżka trudna czerwona 800 RSD (ok. 30 PLN)
IV – Ścieżka ekstremalna czarna 1 200 RSD (ok. 46 PLN)
Dzieci poniżej 18 roku życia pod opieką osoby dorosłej mogą wejść za darmo jednak tylko do strefy I na ścieżkę łatwą zieloną.
Więcej informacji wraz z godzinami otwarcia znajdziecie na stronie internetowej Twierdza Golubac.
Dodatkowe informacje
Może się okazać, że zwiedzając Serbię będzie Wam dość daleko do tej atrakcji turystycznej. Dokładnie tak było w naszym przypadku. Dlatego Twierdzę Golubac odwiedziliśmy przy okazji naszej podróży po Rumunii. Zaskoczeni jak to z Rumunii? Z rumuńskiego miasta Drobeta-Turnu Severin, które słynie z wykopalisk z czasów rzymskich jest tylko około godzina drogi do zamku. Przy okazji możecie wpaść do muzeum Żelaznej Bramy, ogromnej elektrowni wodnej na Dunaju. Tutaj znajdziecie inne ciekawe miejsca w Rumunii, może coś Was zainspiruje: Atrakcje Rumunii
Twierdza Golubac jak brzydkie kaczątko
Przez lata była zapomniana, od lat 70. była rozjeżdżana przez wytyczoną przez jej środek drogę, jednym słowem niszczała. Aż do teraz! Z brzydkiego kaczątka przeobraziła się w przepiękny obiekt na skalę światową. Skradła nasze serca i jak tyko będziemy w okolicy odwiedzimy ją ponownie.
Autor
Podróżnik, bloger, master of technology i siła napędowa do dokumentowania przygód. Dodatkowo wszystko jedzący łasuch dbający o rozwój sekcji “Podróże Kulinarne”. Kiedyś pełnił funkcję skrupulatnego księgowego, ale porzucił tę fuchę, bo kto by liczył kasę, jak można liczyć gwiazdy.
Super widoki. Też uwielbiam podróżować. Najfajniejsze w tych cieplejszych słonecznych krajach jest to, że praktycznie każde zdjęcie wygląda super 🙂 pozdrawiam Was serdecznie i udanego zwiedzania 🙂
Przy słonecznej pogodzie faktycznie zdjęcia praktycznie wcale nie potrzebują poprawiania. Pozdrawiamy 🙂
Tutaj należy dodać, że w wieży bramnej twierdzy, w muzeum poświęconym rycerzom związanym z Gołębcem (polska nazwa dla golubackiej twierdzy), znajduje się sala poświęcona wyłącznie Zawiszy Czarnemu, przygotowana we współpracy z sandomierskim Muzeum Okręgowym.
Dokładnie tak 🙂