Twierdza Golubac wspaniałą atrakcją Serbii

Nad samym brzegiem Dunaju znajduje się ogromna Twierdza Golubac. Jest to jedna z najciekawszych atrakcji Serbii, a smaczku dodaje fakt, że jest ona związana z polską historią bowiem to tutaj zginął rycerz Zawisza Czarny.

Twierdza Golubac atrakcje serbia 2
Twierdza Golubac w całej okazałości

Kluczowe położenie i historia twierdzy

Początki średniowiecznej twierdzy sięgają najprawdopodobniej przełomu XIII i XIV wieku. Nie jest jasne kiedy i przez kogo została wybudowana, Serbów czy Węgrów. Pierwszy raz wspomniano twierdzę dopiero w 1335 roku jako fortyfikację w której znajdował się węgierski garnizon wojskowy. Jej strategiczne położenie, naturalne ufortyfikowanie i mocne mury obronne sprawiły, że twierdza była obiektem walk i kilkukrotnie przechodziła z rak do rąk. Rządzili nią Turcy, Serbowie, Osmanie, ale ostatecznie pozostała w rękach Turków.  

Twierdza Golubac Road trip serbia
Doskonała lokalizacja twierdzy
wieza Twierdza Golubac
Masywne wieże Twierdzy Golubac

Zawisza Czarny walczący z Turkami

O Zawiszy Czarnym słyszał prawie każdy z nas. Był rycerzem, który stał się symbolem cnót rycerskich, walczył i zwyciężał w wielu turniejach. Walczył również w bitwie pod Grunwaldem, był także dyplomatą, zaufanym człowiekiem króla Władysława Jagiełły. Co tak ciekawa postać ma wspólnego z zamkiem Golubac?

Zamek Golab zawisza czarny
Mury noszą ślady po dawnych oblężeniach

W 1428 roku Zawisza Czarny dowodził oddziałami najemnymi Zygmunta Luksemburskiego w wyprawie na Turków. Brał udział w oblężeniu Twierdzy Golubac, niestety sytuacja była beznadziejna co zmusiło do wycofania się króla węgierskiego Zygmunt Luksemburskiego, który wtedy ledwie uszedł z życiem. Zawisza Czarny osłaniał odwrót króla przez co sam dostał się do niewoli, a następnie został ścięty. W ruinach zamku znajduje się tablica upamiętniająca waleczność Zawiszy Czarnego.

Zawisza Czarny Golubac rycerz
Tablica upamiętnie Rycerza Zawisza Czarnego

Golubac czyli Gołąb

Ciekawostką wartą wspomnienia jest geneza nazwy twierdzy. Na mapach średniowiecznych nazwa pojawia się w różnych językach: Galambas, Galambocz, Colombazo, Columbaz, Columbarum, Taubersburg, Tawbenstein, Peristerin, Giwerdzinlik, ale każda związana jest ze słowem „golub” czyli „gołąb”.

Twierdza Golubac Galkany
Wieże jak gołębie

Wyjaśnienia tajemnicy nazwy należy szukać w średniowiecznych legendach. Jedna z nich wyjaśnia, że wieże twierdzy przypominają siedzące na zboczu góry ptaki. Inna zaś, naszym zdaniem ciekawsza ma wątek miłosny.  Osmański dowódca miasta zakochał się w pięknej miejscowej dziewczynie o imieniu Golubana. Dziewczyna odmówiła wejścia do jego haremu za co została okrutnie ukarana. Została przykuta do skały, aby odpokutować co doprowadziło do jej śmierci. Ku jej pamięci twierdza została nazwana Golubac, a skała, która wystaje na środku z dna Dunaju „Baba-kaj”, co po turecku znaczy „skrucha”.

skala babakaj dunaj serbia
Ta mała skała na środku to Baba-kaj

Zamek Golubac dziś

W latach 2014-2019 twierdza przeszła gruntowną renowację. Najważniejszą zmianą, która robi niesamowite wrażenie było przeniesie drogi wojewódzkiej w całkowicie nowe miejsce i puszczenie jej tunelem poza obrębem twierdzy. Wspominam o tym dlatego, że wcześniej droga przebiegała przez sam środek twierdzy przez co obie bramy fortyfikacji były uszkodzone.

Twierdza Golubac atrakcje serbii
Twierdza Golubac przed odbudową/ Foto: www.virtuelnimuzejdunava.rs
Twierdza Golubac atrakcje 2006
Droga przez bramę twierdzy/ Foto: www.commons.wikimedia.org

Zresztą do tej pory na bramach można zobaczyć ślady, które pozostawiły po sobie ciężarówki. W ramach prac konserwatorskich odbudowano również częściowo mury oraz wieże, a całość udostępniono zwiedzającym.

Twierdza Golubac Balkany atrakcje
Tak pieknie wygląda dziś
twierdza balkany atrakcje
Flaga Serbii powiewa na wietrze

Zwiedzanie Twierdzy Golubac

Zwiedzającym udostępniono dziedziniec z pałacem, w którym znajdują się wystawy tematyczne oraz 8 z 9 wież. Zwiedzanie podzielone jest na strefy.

I – Ścieżka łatwa zielona – dziedziniec oraz pałac wraz z wieżą 4 (niższy poziom), 5, 8 i 9

II – Ścieżka średnia niebieska – dziedziniec oraz pałac wraz z wieżą 4 (niższy i wyższy poziom), 5, 8 i 9

III – Ścieżka trudna czerwona – dziedziniec oraz pałac wraz z wieżą 4 (niższy i wyższy poziom), 5, 6, 7, 8 i 9

IV – Ścieżka ekstremalna czarna – dziedziniec oraz pałac wraz z wieżą 1, 3, 4 (niższy i wyższy poziom), 5, 6, 7, 8 i 9

Zwiedzanie Twierdza Golubac atrakcje serbii
Dostępne trasy zwiedzania

Wyboru ścieżki należy dokonać już na etapie kupowania biletu. Później są marne szanse na zmianę, ponieważ obsługa bardzo skrupulatnie tego przestrzega. Główny wpływ mają na to poziomy trudności poszczególnych stref. Zielona jest dostępna dla wszystkich, zaś pozostałe tylko dla osób dorosłych, dodatkowo czerwona i czarna tylko pod opieką przewodnika. Co więcej w strefie czerwonej i czarnej obowiązuje obuwie trekkingowe i strój sportowy, bez tego obsługa nie sprzeda biletu.

Twierdza Dunaj Serbia atrakcje
W tle najwyższa wieża 1
Road trip serbia Golubac
Wszędzie są łańsuchy

Zastanawiacie się czy rzeczywiście jest aż tak ekstremalnie trudno? Nie jest. Jest to najbardziej na wyrost zabezpieczona atrakcja turystyczna Serbii w jakiej byliśmy, co z drugiej strony miłą odmiana w stosunku do innych trakcji wyznających zasadę „radź sobie sam” 😉 W strefie niebieskiej i czerwonej do wież dostajemy się po stalowych lub kamiennych schodach z barierkami. Wyzwaniem jest dotarcie do wieży 1 na czarnej ścieżce ponieważ tam jest odrobinę wspinaczki po skałach. Jednak prowadził nas przewodnik, który pokazywał gdzie stanąć, gdzie się złapać i robił przerwy na odpoczynek. Zatem podsumowując, pomimo, że ścieżka czarna ma opis jako ekstremalnie trudna wcale się tym nie przejmujcie. Widok z najwyższej wieży zachwyca.

Twierdza Golubac atrakcje serbia
Dotarliśmy do najwyższej wiezy
Dunaj Golubac Serbia atrakcje
To najtrudniejszy fragment

Informacje praktyczne o Twierdzy Golubac

Jak dojechać do Twierdzy Golubac

Twierdza znajduje się nad samym brzegiem rzeki Dunaj przy drodze 34 około 4 kilometry od miasteczka Golubac. Dla odwiedzających przygotowany jest ogromny darmowy parking z którego ścieżka prowadzi do samego zamku.

Gdzie spać

Nocować najlepiej w miasteczku Golubac z racji niewielkiej odległości od twierdzy. Wybór jest spory, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Link do Booking.com: Nocleg w Golubac

Twierdza Golubac blog podrozniczy
Warto wdrapać się jak najwyżej

Ceny biletów do twierdzy Golubac

Wstęp na twierdzę jest płatny, a bilety kupuje się centrum turystycznym tuż przy parkingu.

I – Ścieżka łatwa zielona – 600 RSD (ok. 23 PLN)

II – Ścieżka średnia niebieska – 800 RSD (ok. 30 PLN)

III – Ścieżka trudna czerwona 800 RSD (ok. 30 PLN)

IV – Ścieżka ekstremalna czarna 1 200 RSD (ok. 46 PLN)

Dzieci poniżej 18 roku życia pod opieką osoby dorosłej mogą wejść za darmo jednak tylko do strefy I na ścieżkę łatwą zieloną.

Więcej informacji wraz z godzinami otwarcia znajdziecie na stronie internetowej Twierdza Golubac.

Wnetrze twierdzy Serbia balkany
Ekspozycja w Twierdzy Golubac

Dodatkowe informacje

Może się okazać, że zwiedzając Serbię będzie Wam dość daleko do tej atrakcji turystycznej. Dokładnie tak było w naszym przypadku.  Dlatego Twierdzę Golubac odwiedziliśmy przy okazji naszej podróży po Rumunii. Zaskoczeni jak to z Rumunii? Z rumuńskiego miasta Drobeta-Turnu Severin, które słynie z wykopalisk z czasów rzymskich jest tylko około godzina drogi do zamku. Przy okazji możecie wpaść do muzeum Żelaznej Bramy, ogromnej elektrowni wodnej na Dunaju. Tutaj znajdziecie inne ciekawe miejsca w Rumunii, może coś Was zainspiruje: Atrakcje Rumunii

Zelazna Brama Rumunia Serbia
Tama Żelazna Brama na granicy Serbii i Rumunii

Twierdza Golubac jak brzydkie kaczątko

Przez lata była zapomniana, od lat 70. była rozjeżdżana przez wytyczoną przez jej środek drogę, jednym słowem niszczała. Aż do teraz! Z brzydkiego kaczątka przeobraziła się w przepiękny obiekt na skalę światową. Skradła nasze serca i jak tyko będziemy w okolicy odwiedzimy ją ponownie.

Wieza zamek Golubac serbia
Do zobaczenia

Autor

5 1 vote
Article Rating
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Artur

Super widoki. Też uwielbiam podróżować. Najfajniejsze w tych cieplejszych słonecznych krajach jest to, że praktycznie każde zdjęcie wygląda super 🙂 pozdrawiam Was serdecznie i udanego zwiedzania 🙂