Kanion Matka w Macedonii Północnej

Jeżeli wybieracie się do Macedonii Północnej i poszukujecie inspiracji w planowaniu swojej podróży to jest jeden taki punkt, którego absolutnie nie można pominąć. Kanion Matka, góry, jezioro, przyroda, jaskinie, trekking, kajaki, a to wszystko autobusem miejskim ze Skopje. 

Kanion Matka oazą spokoju

Po intensywnym zwiedzaniu Skopje, zapragnęliśmy ciszy i spokoju. Po wielkomiejskim zgiełku potrzebowaliśmy po prostu poobcować z naturą.

A okolice Skopje dają ku temu idealną sposobność, bo to właśnie pod stolicą Macedonii Północnej znajduje się jedna z największych atrakcji przyrodniczych tego bałkańskiego kraju. Mowa o Kanionie Matka. Przepięknym, majestatycznym, ale po kolei.

Kanion Matka Macedonia atrakcje 1
Zapiera dech w piersiach

Jak się dostać do Kanionu Matka?

Kanion Matka położony jest około 17 kilometrów od Skopje i najwygodniejszą formą dostania się jest własny samochód. Droga zajmuje około 30 minut, a wieńczy ją bezpłatny parking. Jednak jeżeli nie poruszacie się swoimi 4 kółkami to nic straconego, wystarczy złapać na dworcu autobusowym autobus linii 60, który zawiezie Was bezpośrednio do kanionu. Podróż trwa około 75 minut, a bilet w jedną stronę kosztuje 35 MKD (ok. 2,50 PLN).

Bez względu na to, którą formę wybierzecie dotrzecie do parkingu od którego do kanionu czeka Was jeszcze krótki, około 10-15 minutowy, spacer.

Kanion Matka Macedonia atrakcje 15
Niesamowite pionowe skały

Tama otwiera Kanion Matka

Początek wydaje się mało zachęcający ponieważ wita nas … tama. Patrząc na piękne zdjęcia kanionu można się tego nie domyślić, ale Jezioro Matka jest sztucznym zbiornikiem powstałym ze spiętrzenia wód na rzece Treska po wybudowaniu zapory wodnej w 1938 roku.

Jednak po minięciu tamy rozpościera się przed nami inny świat, pierwsze wrażenie jest niesamowite. Strzeliste skały wyrastające pionowo z wody po obu stronach rzeki. Ciekawostką jest, że kanion oddziela od siebie dwa pasma górskie, Jakupica i Suva Gora.  To wszystko można podziwiać za darmo, wejście do Kanionu Matka nie jest biletowane.

Kanion Matka Macedonia atrakcje 2 tama
W odali widoczna tama

Kanion Matka i jego aktywności

Emocje po efekcie „wow” opadły, więc czas zaplanować aktywności w Kanionie Matka. Po pierwsze, rzecz najważniejsza, zarezerwujcie sobie najlepiej cały dzień na eksplorowanie tego cudownego miejsca!

Zanim ruszycie przed siebie warto jeszcze odwiedzić Klasztor Świętego Andrzeja wybudowany w latach 1388-1389. Wspominam o nim ponieważ należy do najlepiej zachowanych średniowiecznych cerkwi budowanych na planie krzyża.

Kanion Matka Macedonia atrakcje 17
Klasztor Świętego Andrzeja w Kanionie Matka

No dobrze, czas przejść do sedna. Jak poobcować z przyrodą w Kanionie Matka? Jest kilka możliwości.

Spacer po Kanionie Matka

Wzdłuż kanionu, nad samym brzegiem jeziora, biegnie wąska ścieżka. Trekking to wspaniała okazja żeby spokojnie podziwiać florę i faunę kanionu. Droga nie jest trudna, trochę wzniesień, w większości kamieniście, choć biegnie miejscami przez las. W niebezpiecznych miejscach zabezpieczona barierkami. Cała ścieżka ma długość około 10 kilometrów więc trzeba sobie zarezerwować kilka godzin na całe przejście. Jednak jeżeli nie macie tyle czasu wystarczające będzie zagłębienie się na 2-3 kilometry.    

Kanion Matka Macedonia atrakcje 6
Ścieżka wzdłuż Kanionu Matka
Kanion Matka Macedonia atrakcje 5
10 kilometrowy spacer
Kanion Matka Macedonia atrakcje 4
Hej ho, hej ho, na wycieczkę by się szło

Kajakiem po Kanionie Matka

Jeżeli chcecie poznać kanion od strony wody to idealnym wariantem może okazać się wynajęcie kajaka. Wypożyczalnia kajaków znajduje się tuż obok wspomnianego klasztoru i oferuje dwa rodzaje kajaków. Jednoosobowe na 30 minut w cenie 150 MKD (11 PLN) i na 60 minut w cenie 300 MKD (22 PLN) oraz podwójne na 30 minut w cenie 250 MKD (18 PLN) i na 60 minut w cenie 500 MKD (36 PLN).

Kanion Matka Macedonia atrakcje 16
Kanion Matka z poziomu wody
Kanion Matka Macedonia atrakcje 8
Można się zakochać

Rejs łódką po Kanionie Matka

Jeżeli podobnie jak my nie macie dużo czasu to polecamy połączyć krótki trekking z rejsem łódką. 25 minutowy rejs łodzią to koszt 200 MKD (14 PLN) od osoby lub godzinny, i ten właśnie rekomendujemy, rejs połączony ze zwiedzaniem jaskini Vrelo 400 MKD (29 PLN) od osoby.

Kanion Matka Macedonia atrakcje 9
Płyniemy 🙂
Kanion Matka Macedonia atrakcje 10
Ruch na szczęście niewielki
Kanion Matka Macedonia atrakcje 11
Widoki super
Kanion Matka Macedonia atrakcje 7
Safety first 😉

Jaskinie w Kanionie Matka

Kanion Matka to również niesamowite jaskinie, łącznie jest ich 10, ale tą najpopularniejszą i udostępnioną dla zwiedzających jest jaskinia Vrelo.  Jest to jedna z najgłębszych podwodnych jaskiń w Europie. Jej ostateczna głębokość nie jest znana, jak na razie nurkom udało się zejść na około 200 metrów.

Kanion Matka Macedonia atrakcje 12
Widok przed wejściem do jaskini
Kanion Matka Macedonia atrakcje 13 jaskinia vrelo
Jezioro w Jaskini Vrelo
Kanion Matka Macedonia atrakcje 14 jaskinia vrelo
Ciekawe formacje w jaskini

Jeść i spać w Kanionie Matka

Po zwiedzaniu zapewne zgłodniejecie, możecie się wybrać do restauracji, która znajduje się przy przystani z kajakami. Dodatkowo gdyby w kanionie tak bardzo się Wam spodobało, że zapragnęlibyście zostać na noc to znajduje się tam również hotel, Canyon Matka Hotel. Linki do Booking.com: Canyon Matka Hotel.

Pożegnania nadszedł czas

Spędziliśmy w kanionie niecały jeden dzień, było to zdecydowanie za mało, żeby się nim nacieszyć, ale wystarczająco żeby głęboko zapadł w naszej pamięci. Dlatego planując swój wyjazd do Macedonii Północnej potraktujcie Kanion Matka jako punkt obowiązkowy, nie będziecie zawiedzeni.

Kanion Matka Macedonia atrakcje 3
Do zobaczanie Kanionie Matka

Autor

Podróżnik, bloger, master of technology i siła napędowa do dokumentowania przygód. Dodatkowo wszystko jedzący łasuch dbający o rozwój sekcji “Podróże Kulinarne”.  Kiedyś pełnił funkcję skrupulatnego księgowego, ale porzucił tę fuchę, bo kto by liczył kasę, jak można liczyć gwiazdy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł

Jedziemy tam dziś w nocy, Potrzebujemy namiary na wynajem łodzi tel., email. adres?