Jak się przygotować do wyjazdu do Wietnamu

Azja to dla wielu osób pierwszy kierunek egzotycznych podróży. Dla nas jednak nie była to pierwsza daleka wyprawa, ale zdecydowanie była to całkiem nowa przygoda i zupełnie inna niż Ameryka Południowa czy Afryka.  Przygotowaliśmy się podobnie jak do innych wypraw, jednak z perspektywy czasu już wiemy, że do wyjazdu do Azji trzeba podejść inaczej i właśnie dziś chcemy się z Wami podzielić zdobytą wiedzą. Znajdziecie tutaj praktyczne wskazówki dzięki którym czekają Was tylko przyjemne niespodzianki. Oczywiście informacje, które podajemy są sprawdzone na własnej skórze.

Wietnam My Son blog przygotowania
Przetestowane przez Gdzie słońce dla nas wschodzi

Bilety lotnicze do Wietnamu

Loty do Wietnamu zakupiliśmy 8 dni przed wylotem. Planowaliśmy wyprawę do Azji, ale nie mieliśmy sprecyzowanego dokładnego kierunku i czatowaliśmy na okazję na Sylwestra, podobnie jak w zeszłym roku do Brazylii – Brazylia – praktyczne wskazówki przed podróżą. Akurat trafiły się dosyć tanie bilety do Wietnamu (jak na ten okres oczywiście). Lecieliśmy liniami Qatar Airways z Warszawy z przesiadką w Katarze. Wybraliśmy najtańszą opcję jaka była w tym czasie, czyli lot do Hanoi i powrót z Da Nang. Pod ten wybór planowaliśmy nasz pobyt w Wietnamie. Bilety do Wietnamu możecie kupić już od 1 800 PLN innymi liniami lotniczymi, a Qatarem od ok. 2 250 PLN. W Wietnamie tez skorzystaliśmy z lotów wewnętrznych. Z liniami JetStar podróżowaliśmy z Hanoi na wyspę Phu Quoc, a z VietJet z Phu Quoc do Ho Chi Minh. Obydwa loty były na czas i bez problemów.

Wietnam Katar blog przygotowania_
Czekamy na lotnisku w Katarze
Wietnam Phu Quoc blog przygotowania_
Witaj Phu Quoc!

Parking na lotnisku

Wylatywaliśmy z Warszawy z lotniska Okęcie. Tak jak zwykle lecąc z Warszawy na lotnisko dotarliśmy samochodem i tym razem też wybraliśmy parking Lider, z którym mamy dobre doświadczenia. Mają najniższe ceny w okolicy lotniska.  

W cenie jest przechowanie kluczyków, transfer na lotnisko i później z lotniska. Dodatkowo coś co może być fajną opcją w zimie, po wylądowaniu w zimnej Polsce. Panowie zwracają już nagrzane auto!!!! 🙂

Na lotnisko Okęcie łatwo dostać się też innymi środkami transportu, np. autobusem. Lotnisko jest praktycznie w centrum Warszawy, więc taksówka czy Uber z centrum lub z dworca nie będą dużym wydatkiem.

Kiedy jechać do Wietnamu

Wietnam jest dosyć rozległym krajem i ukształtowanie terenu sprawia, że leży w kilku strefach klimatycznych. Dla uproszczenia stosuje się podział na Wietnam Północny i Południowy, a za granicę tego podziału jest uznawana przełęcz Hải Vân nie daleko Đà Nẵng. Cześć Północna charakteryzuje się klimatem zwrotnikowym wilgotnym, czyli dużą wilgotnością i występowaniem czterech pór roku. Od grudnia do lutego panuje zima i temperatury spadają nawet poniżej 10°C, a górskich regionach, jak okolice Sapy, nawet poniżej 0°C. Temperatura odczuwalna jest znacznie niższa przez dużą wilgotność. Od marca do maja robi się coraz cieplej i temperatury podczas wietnamskiej wiosny sięgają nawet 30°C. To jest najlepszy czas na zwiedzanie północy Wietnamu. Latem, czyli w miesiącach czerwiec-wrzesień, trzeba nastawiać się na upały i wysoką wilgotność powietrza z licznymi monsunami. Od października do listopada panuje jesień i jest to również polecana pora roku ze względu na małą ilość opadów i temperatury oscylujące w granicach 25°C.

Na Południu nastawić się trzeba na typowo równikowy wilgotny klimat tropikalny. Co oznacza, że wyróżniamy tylko dwie pory roku, czyli suchą i mokrą. Pora sucha trwa od grudnia do kwietnia, zaś mokra od maja do października. Pora sucha w Wietnamie południowym charakteryzuje się temperaturami w okolicach 28°C, małą ilością opadów i wieloma słonecznymi dniami. Pora mokra zaś należy do najcieplejszych i temperatury dochodzą nawet do 40°C. Trzeba liczyć się z przelotnymi, ale intensywnymi opadami deszczu wybierając się w podróż w tym terminie.

Wietnam Ha Long atrakcje 10
Widok na zatokę Ha Long

Język

Językiem urzędowym w Wietnamie jest oczywiście język wietnamski i niestety, ale w wielu miejscach trudno porozumieć się w innym języku. Po angielsku spokojnie porozumiecie się hotelach, hostelach, biurach podróży i lepszych sklepach. Na ulicy będzie ciężko poza podstawowymi zwrotami. Jednakże osoby pracujące z turystami zazwyczaj starają się opanować podstawowe słowa i zwroty, jeżeli nie to z pomocą przyjdzie Google tłumacz 🙂

Wietnam blog przygotowania
Świat? Jakoś to się ogranie!

Szczepienia

Często dostajemy pytania, czy się szczepiliśmy przed podróżą i czy należy się szczepić. Generalnie, jeżeli chodzi o szczepienia obowiązkowe to trzeba się zaszczepić, bo po prostu nie zostaniemy wpuszczeni do kraju, który wymaga takich sczepień. Jeżeli chodzi o Wietnam to nie ma szczepień obowiązkowych. Inna bajka to szczepienia zalecane i to już tak naprawdę leży w gestii samego podróżującego i stylu podróżowania. Nie będę się też zagłębiać w szczegóły ideologiczne, czy się szczepić, czy nie. Jeżeli planujecie pobyt typowo odpoczynkowy, typu All inclusive, jedzenie w hotelu lub ze znanych źródeł, bez ekstremalnych przygód, to w większości przypadków nie ma co się szczepić. My wyszliśmy z założenia, że jeżeli chcemy podróżować i smakować życie bez obaw to zaszczepimy się na podstawowe choroby typu żółtaczka typu A i B (takie szczepienie przydają się również bez wyjazdu), błonica, tężec, dur brzuszny i wścieklizna (bo lubię kontakty ze zwierzętami 😉 ). Co ciekawę podobno szczepionka na cholerę zmniejsza ryzyko biegunek podróżnych o około 70%. Szczepiliśmy się też na żółtą febrę, gdyż takie szczepienia są obowiązkowe w niektórych krajach Afryki lub jeżeli przybywa się z kraju, gdzie istnieje ryzyko epidemii. Wybierając się do Azji zaleca się zaszczepienie na japońskie zapalenie mózgu. Dodatkowo zalecamy zabrać ze sobą repelenty na komary, gdyż np. komary w Wietnamie roznoszą Dengę. Nie istnieje szczepionka na tę chorobę i jedynie trzeba zabezpieczać się poprzez noszenie ubrań z długim rękawem i używanie środków odstraszających. I ważne, żeby psikać się repelentami nie tylko po zachodzie słońca, ale rano i przed, gdyż komary tygrysie żerują właśnie w tych porach.

Dodatkowo polecamy zawsze sprawdzić aktualne informacje dotyczące szczepień u lekarza medycyny podróży lub na stronie Szczepienia dla podróżujących, gdzie można znaleźć przejrzystą tabelę. Zaznaczamy, że powyższe informacje są subiektywne i mają tylko i wyłącznie charakter informacyjny. Nie zastąpią wizyty u lekarza medycyny podróży. Stan zdrowia może wpłynąć na inne niż powyższe zalecenia lekarza.

Jakie leki zabrać do Wietnamu

Takie pytanie zawsze zadajemy sobie przed podróżą. Obojętnie gdzie jedziemy zabieramy ze sobą leki przeciwbólowe (w tropikach nie zalecamy aspiryny z uwagi na zaburzenia krzepnięcia krwi w niektórych chorobach, Paracetamol jest najbezpieczniejszy), leki na biegunkę (typu smecta, loperamid, uwaga: węgiel leczniczy nie jest zalecany, gdyż może zamaskować niebezpieczne krwawienie z przewodu pokarmowego), płyny nawadniające (Orsalit, Floridal, itp.) i ewentualnie leki rozkurczowe (np. No-spa). Do tego zestawu dochodzą tabletki na ból gardła, sól fizjologiczną do przemycia ewentualnej rany, plasterki w różnych rozmiarach, plaster na przylepcu i jeżeli mamy w planach jakieś bardziej niebezpieczne wyprawy, typu wspinaczka w górach, trekking itp. to też zabieramy większe opatrunki i bandaż. Zawsze przy sobie, niezależnie czy podróżuję, czy idę do pracy, mam też przy sobie zestaw pierwszej pomocy zawierający maseczkę do sztucznego oddychania i rękawiczki, bo nie wiemy, czy nie będzie trzeba udzielić pierwszej pomocy.  Oczywiście należy zabrać też zapas leków na choroby przewlekłe, jeżeli takie macie. I pamiętajcie, takie leki zabieramy do bagażu podręcznego! Dodatkowo dobre probiotyki np. Sanprobi lub Swanson Epic-pro, które stworzą florę bakteryjną w naszym jelitku i zminimalizują ryzyko zatruć pokarmowych. Akurat w przypadku podróży do Azji znajdziemy praktycznie w każdym miasteczku dobrze zaopatrzoną aptekę, więc też nie ma co przesadzać z lekami.

Dobrze zaopatrzyć się też w żel antybakteryjny i jakieś chusteczki nawilżające w przypadku, gdy nie ma możliwości umycia rąk.

 

Co jeszcze ze sobą zabrać do Wietnamu?

Wybierając się w podróż ilość rzeczy ograniczamy do niezbędnego minimum, ale o tym jak się spakować przeczytacie wkrótce. Na podróż do Azji na prawdę nie warto zbyt dużo pakować, gdyż wszystko można kupić w niskich cenach na miejscu. A w szczególności odzież i obuwie.

Wietnam Sajgon 3 blog przygotowania_
W Wietnamie kupisz wszystko

Przewodnik i mapy

Tak jak przed każdą inną podróżą przygotowujemy się i jednym z punktów przygotowań jest zakup przewodnika. Ale jak wybrać najlepszy przewodnik? Pamiętajcie, że najgrubszy nie zawsze znaczy najlepszy. Jeżeli kupujemy przewodnik przez Internet, a zazwyczaj tak się dzieje, to zdarza nam się kupić dwa i wybieramy ten, który wydaje nam się lepszy. Wybierając się do Wietnamu mieliśmy już sprezentowany jakiś czas temu na urodziny Łukasza przewodnik Bezdroży po Azji.  Jeżeli jednak nie macie przewodnika to polecamy zaopatrzyć się w Czytam.pl Księgarnia Internetowa, szybka dostawa i bardzo dobre ceny, np. taki jaki my mieliśmy: Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam wyd. Bezdroża. Sprawdził się idealnie.

Poza przewodnikiem również szukamy atrakcji poza utartymi szlakami i wtedy trafiamy na fajne strony i inne blogi 😉

Jeżeli chodzi o nawigację to polecamy nieśmiertelne Google Maps.

Wiza do Wietnamu

Obywatele polscy mają obowiązek wizowy wybierając się do Wietnamu. W zależności od tego na ile wybieramy się do tego kraju i czy będziemy wielokrotnie w tym czasie przekraczać granice to wybieramy odpowiedni rodzaj visy.

Najprostsza opcja i najtańsza to opcja e-visy uprawniająca do jednorazowego wjazdu do Wietnamu na 30 dni od daty wjazdu (single entry). Wyrobić ją można składając wniosek na oficjalnej stronie rządowej: https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/en_US/web/guest/khai-thi-thuc-dien-tu/cap-thi-thuc-dien-tu . Co należy przygotować, żeby zaaplikować o taką wizę? Zdjęcie paszportowe w wersji elektronicznej, skan ważnego paszportu min. 60 dni przed końcem podróży, nazwy lotnisk wjazdowych i wyjazdowych, adres miejsca, w którym będziecie przebywać (można wpisać jeden, jeżeli będziecie się przemieszczać) i kartę którą wniesiemy opłatę wizową (25 USD). Wniosek jest procesowany około 3 dni, ale polecam nie zabierać się za to na ostatnią chwilę, gdyż wydanie mojej wizy zajęło 5 dni. Ale uwaga należy skrupulatnie spisać dane z paszportu, gdyż w przypadku błędu nie dostaniecie wizy, a opłata nie jest zwracana!

Drugą opcją jeżeli planujecie wielokrotnie wjeżdżać do Wietnamu, np. podczas wakacji odwiedzacie np. Laos i Kambodże lub będziecie na miejscu dłużej niż 30 dni to należy wykupić tzw. promesę (aproval letter) i wtedy dostajecie list uprawniający do wjazdu do Wietnamu i wiza wbijana jest do paszportu na lotnisku (multiple entry). Na tej stronie znajdziecie dokładny cennik w zależności od czasu pobytu: https://visaonlinevietnam.com/vietnam-visa-fees-45. Na tej stronie też zaaplikujecie o promesę. Czas w jakim otrzymacie promesę to około 2-3 dni. Opłata jaką poniesiecie przez stronę wyklucza opłatę wizową na lotnisku, czyli stamping fee (opłaty wyszczególnione są w tabeli). To jest też opcja dla zapominalskich, gdyż promesę można wyrobić w ciągu około godziny, ale oczywiście za dodatkową opłatą.

Ubezpieczenie

Warto się ubezpieczyć, aby mieć pewność, że w przypadku jakiegoś nieprzewidywanego zdarzenia nie będziemy musieli pokryć tego ze swojej kieszeni. Jadąc do Wietnamu skorzystaliśmy z ubezpieczenia w PZU Wojażer Niestety tym razem musieliśmy skorzystać z pomocy medycznej i za pierwszym razem udało się to szybko i sprawnie, lekarz przyjechał do nas na wizytę i odbyło się wszystko bezgotówkowo. Za drugim razem podczas wizyty w szpitalu niestety nie było już tak łatwo. W prawdzie udało nam się szybko dodzwonić na infolinię, gdzie po niecałej godzinie od zgłoszenia dostaliśmy informację zwrotną, gdzie się udać po pomoc, ale już będąc w szpitalu nie mogliśmy się przez 6 godzin skontaktować z ubezpieczycielem ani ich brokerem, a były problemy z uzyskaniem pomocy bezgotówkowo. Na szczęście szpital zaproponował wpłatę depozytu, który nam zwrócono po otrzymaniu wszystkich dokumentów od brokera. Wszystko zakończyło się dobrze, jednak pewien niesmak pozostał, gdyż brak kontaktu w nagłej sytuacji jest poważnym minusem.

Polecamy Wam korzystanie z porównywarek ubezpieczeń, dzięki czemu macie pewność wyboru najkorzystniejszej oferty. My zdecydowaliśmy się na kupowanie polis podczas naszych podróży za pośrednictwem KoskPolis. Link do KioskPolis.pl   

Wietnam Phu Quoc 5 blog przygotowania_
Przezorny zawsze ubezpieczony 😉

Pieniądze

W Wietnamie obowiązującą walutą jest dong wietnamski (VND), którego kurs to średnio 0,162 – 0,165 PLN za 1 000 VND. Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie i wymienić je na miejscu, wtedy otrzymamy najkorzystniejszy kurs. My korzystamy przy wymianie walut z kantorów internetowych, które przelewają wymienione pieniądze na konta walutowe w naszym banku. Tylko pamiętajcie, żeby poprosić o „dobre” dolary, czyli najlepiej te wydane po 2013 roku. Wydane przed 1996 roku z małymi wizerunkami prezydentów praktycznie nie będą przydatne, a za te wydane przed 2013 roku jak się uda to dostaniemy za nie mniej waluty lokalnej. Najlepszy kurs jaki udało nam się uzyskać to 1 USD = 23 230 VND i to na lotnisku w Hanoi. Za wycieczki, hotele niektóre usługi też można płacić w USD i przelicznik jest podobny, więc trzeba przeliczyć zawsze co się opłaca. W większości miejsc zapłacimy również kartą, ale często płatności obciążone są prowizją od 1,5%-3% w zależności od banku. Tylko raz udało nam się zapłacić kartą w knajpie, gdzie nie została nam doliczona prowizja. Korzystaliśmy z kart Revolut Visa i Mastercard, która pozwala na płatności bezgotówkowe praktycznie w większości walut na świecie oraz bezpłatne wypłaty z bankomatów do pewnego limitu. Karta połączona jest z aplikacją dzięki, której łatwo doładujemy konto w złotówkach, a z którego będziemy mogli płacić w dowolnej walucie. Dodatkową przydatną funkcją jest to, że na bieżąco można kontrolować wydatki. Z naszego doświadczenia karta sprawdza się bez zastrzeżeń, a kursy walut są bardzo korzystne. Jedynie problemem okazało się wypożyczenie auta za pomocą tej karty, gdyż jest traktowana jako karta prepaid. Wszystkie transakcje potwierdzane są przyjściem powiadomienia z aplikacji, a czasami powiadomienie przychodzi szybciej niż karta wróci do naszych rąk jak to było podczas płatności za autostradę na Bałkanach.

Jeżeli nie macie jeszcze swojej karty Revolut to klikajcie tutaj: Darmowa karta.

 Tak samo jak płatności kartami wypłaty z bankomatów obciążone są prowizją 1,5%-3% lub minimum 50 000 – 60 000 VND w zależności od banku. My korzystaliśmy z Sacombank, gdzie obowiązywała prowizja tylko 1,5% od transakcji. Bankomaty mają swoje limity wypłat i maksymalnie wypłaci się w zależności od bankomatu 2 000 000 – 3 000 000 VND. Podobno są też bankomaty bez prowizji, ale niestety nie udało nam się takich znaleźć.

Wietnam Phu Quoc 7 blog przygotowania
I oto zostaliśmy milionerami!

Poniżej możecie znaleźć przykładowe ceny w Wietnamie:

 • Pho z mięsem w barze przy ulicy Hanoi: 35 000 – 45 000 VND (ok. 5,70 PLN – 7,30 PLN)
 • Przekąski na ulicy: parowka 5 000 VND (ok. 0,81 PLN), szaszłyki 10 000 (ok. 1,62 PLN), pizza 50 000 VND (ok. 8,10 PLN), banan w cieście 20 000 VND (ok. 3,24 PLN), Bahn xeo (naleśnik ryżowy z nadzieniem) 10 000 – 20 000 VND (ok. 1,62 – 3,24 PLN)
 • Herbata mrożona: 10 000 VND (ok. 1,62 PLN)
 • Kawa po wietnamsku (ze skondensowanym mlekiem): 20 000-40 000 VND (ok. 3,24-6,48 PLN)
 • Kurczak z chili i cytryną w knajpce: 85 000 VND (ok. 13,77 PLN)
 • Tofu w sosie pomidorowym: 60 000 VND (ok. 9,72 PLN)
 • Noodle z tofu: 35 000 VND (ok. 5,67 PLN)
 • Hot pot dla 1 osoby: 100 000 VND (ok. 16,20 PLN)
 • Pizza w pizzerii: 145 000 VND (ok. 23,50 PLN)
 • Banh mi (bagietka z dodatkami): 20 000 – 40 000 VND (ok. 3,24-6,48 PLN)
 • Kokos: 20 000 – 25 000 VND (ok. 3,24-4,05 PLN)
 • Sok mango: 20 000 VND (ok. 3.24 PLN)
 • Lody na patyku z kukurydzy lub mango: 20 000 – 25 000 VND (ok. 3,24-4,05 PLN)
 • Woda 1,5 l niegazowana: 7 000 – 12 000 VND (ok. 1,13-1,94 PLN)
 • Wino czerwone z Da lat: 150 000 VND (ok. 24,30 PLN)
 • Kawa 250 g Arabica: 220 000 VND (ok. 35,64 PLN)
 • Piwo Sai gon w sklepie: 15 000 – 16 000 VND, w knajpie: 20 000 – 30 000 VND (ok. 3,24-4,86 PLN)
 • Ciasteczka ryzowe: 55 000 VND (ok. 8,91 PLN)
 • Sos Chili Cholimex: 20 000 VND (ok. 3,24 PLN)
Wietnam Hanoi atrakcje blog 43
No to jemy!
Wietnam Hanoi atrakcje blog 60
Pycha przekąski na ulicy

Podróżowanie po Wietnamie

Najkorzystniejszym sposobem podróżowania po Wietnamie są autobusy i wewnętrzne loty. Wietnam jest rozległym krajem i jeżeli chcemy dostać się z północy na południe to zajmie nam to dużo czasu transportem lądowym. My korzystaliśmy z linii JetStar, aby dostać się z Hanoi na wyspę Phu Quoc, a z VietJet z Phu Quoc do Ho Chi Minh. Obydwa loty były na czas i bez problemów. Koszt przelotów wewnętrznych w zależności od trasy, terminu i przewoźnika od 30 USD. Najlepiej na bieżąco sprawdzać na stronach linii lotniczych.

Autobusami podróżowaliśmy np. z Ho Chi Minh do Can Tho (Delta Mekongu) za 120 000 VND (ok. 19 PLN) od osoby z firmą Thanh buoi. Z Ho Chi Minh do Mui Ne z firmą Futa Bus za 135 000 VND (ok. 22 PLN) i z Mui Ne do Da Lat z firmą Hanh Cofee za 100 000 VND (ok. 16,20 PLN). Ostatni przejazd autobusem był z Da Lat do Hoi An autobusem nocnym firmy Cuc Tung. Szczerze i z całego serca odradzamy przejazd z tą firmą z wielu powodów, jak choćby niebezpiecznie jadący kierowcy, palący w autobusie i zabieranie większej ilości pasażerów niż miejsc, więc jeżeli będziecie mieli z nimi gdzieś jechać to lepiej wybierzcie Futa Bus, którzy jeżdżą na tych samych trasach.

Wietnam autobusy blog przygotowania_
Chyba zaraz zaśniemy w tym autobusie!

Aby poruszać się na małych odległościach polecamy wypożyczenie skutera. Za dobę wliczając kaski dla dwóch osób płaciliśmy za wynajem od 100 000 VND (ok. 16,20 PLN) w Hoi An do 200 000 VND (ok. 35 PLN) na Phu Quoc. Jeżeli wypożyczacie na dłużej można się potargować, ale nie zawsze na to liczcie, bo w turystycznych miejscach nie chcą się targować, bo i tak wypożyczą komuś innemu.

Wietnam Hanoi atrakcje blog 30
Skuter to popularny sposób transportu
Wietnam Phu Quoc 3 blog przygotowania_
No to w drogę!
Wietnam Mui Ne 3 blog przygotowania
Ale jeszcze tankowanie

Między Hoi An, a Da Nang skorzystaliśmy z autobusu miejskiego za 20 000 VND (ok. 3,20 PLN). UWAGA! Nie dajcie się nabrać, trzeba uważać, gdyż to jest oficjalna stawka, a bileter często woła więcej. W Hanoi miejskie autobusy jeżdżą praktycznie wszędzie i bilety kosztują 7 000 VND (ok. 1 PLN), a autobus z lotniska to koszt 35 000 VND (ok. 5,60 PLN).

Wietnam Hanoi atrakcje blog 24
Bileciki na autobus

Hotele/Noclegi w Wietnamie

Często bywa tak, że rezerwujemy tylko np. pierwszy nocleg, a resztę na bieżąco podczas przemierzania zwiedzanego kraju. I tak też zrobiliśmy lecąc do Wietnamu. Zarezerwowaliśmy tylko pierwszy nocleg w Hanoi, a resztę noclegów rezerwowaliśmy na bieżąco za pomocą booking.com:

Nocleg w Hanoi

W Hanoi spaliśmy w dwóch hotelach z uwagi na to, że nasz pobyt był podzielony wyprawą do zatoki Ha Long, o czym przeczytacie tutaj: Wietnam i tajemnicza zatoka Lądującego Smoka – Ha Long. Pierwszy z nich to Trang Trang Hotel, gdzie spędziliśmy jedną noc. Uwaga! Pokoje standard nie mają okien ;), ale za to obsługa była super miła, a cena za noc to ok. 110 PLN ze śniadaniem. Link do Booking.com: Trang Trang Hotel.

Drugi to dużo tańszy, bo około 86 PLN za dobę ze śniadaniem i z oknem Hanoi Street View Hotel. Obsługa również miła i w dzień wyjazdu nawet dostaliśmy śniadanie na wynos, kanapki z omletem. Link do Booking.com: Hanoi Street View Hotel.

Nocleg na Phu Quoc

Uwielbiamy wyszukiwać miejscówki z klimatem, unikamy wielkich hoteli i resortów. Na Phu Quoc naszą uwagę przyciągnęły bungalowy prowadzone przez rodzinę przy samej plaży Long Beach i znajdujące się w odległości ok 2 km od głównego miasteczka Duong Duong. Kameralny ośrodek z plażą, a nasz bungalow praktycznie dzieliły 3 kroki do plaży! Komfortowe pokoje z moskitierami, wentylatorami i klimatyzacją dodatkowo płatną. Śniadanie można kupić w małej knajpce należącej do ośrodka znajdującej się na plaży. Polecamy wszystkim, którzy chcą spędzić kilka dni w raju. To był nasz najdroższy nocleg w Wietnamie, pewnie dodatkowo dlatego, że spędzaliśmy tam też noc sylwestrową. Za dobę płaciliśmy 186 PLN. Link do Booking.com: Phu Quoc Kim bungalow on the beach

Wietnam Phu Quoc 2 blog przygotowania_
Obiadek na plaży
Wietnam Phu Quoc 6 blog przygotowania_
No to dalej w drogę

Nocleg w Can Tho – Delta Mekongu

W delcie Mekongu polecamy wybrać klimatyczny nocleg z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Nam udało się znaleźć kameralny ośrodek z domkami na palach zbudowanych z bambusa i krytych strzechą. Każdy domek jest bardzo skromy, ale posiadał łazienkę i łóżko ze szczelną moskitierą. W nocy słychać było odgłosy natury, co sprawia, że nocleg tam to niesamowite przeżycie! Ale uwaga tylko dla miłośników natury! Lotus Village organizuje też kameralne wycieczki po delcie i na pływający market Cai Rang. Za nocleg zapłaciliśmy 40 PLN od osoby. Link do Booking.com: Lotus village

Wietnam Delta Mekongu 1 blog przygotowania_
Inteligentny budynek to to nie jest 😉
Wietnam Delta Mekongu 2 blog przygotowania_
Nasza wioska
Wietnam Delta Mekongu 3 blog przygotowania_
Uratuj mnie rycerzu 😉

Nocleg w Ho Chi Minh

Sajgon zaskoczył nas bardzo pozytywnym miejscem na nocleg. Bui Vien Hotel jak sama nazwa wskazuje znajduje się blisko ulicy Bui Vien, gdzie znajdziemy mnóstwo knajpek i barów. Pomimo bliskości gwarnej ulicy w hotelu jest cicho. Ciekawie urządzone pokoje są miłym akcentem po zwiedzaniu hałaśliwego i zatłoczonego miasta. Pokoje z łazienką i klimatyzacją, a rano serwowane jest pyszne śniadanie wraz z talerz owoców i kawą. Personel jest super pomocny i mówi po angielsku. Pozwolono nam nawet zostawić bagaże dzień wcześniej podczas wyprawy do Delty Mekongu. A to wszystko w cenie 66 PLN za dobę. Link do Booking.com: Bui vien hotel

Wietnam Sajgon 1 blog przygotowania_
Tutaj śpimy

Nocleg w Mui Ne

Coral Sea Resort jest małym i kameralnym hotelikiem przy plaży, blisko rybackiej wioski Mui Ne. Hotel położony jest z dala od zgiełku turystycznego centrum. Są plusy, bo jest spokój, a minusem jest to, że aby dostać się do np. nocnego marketu trzeba wypożyczyć skuter lub wziąć taxi. Ale bez obaw, hotel oferuje tani wynajem skuterów. Pokoje bardzo czyste i komfortowe, czysty basen do dyspozycji gości oraz mała plaża z kilkoma leżakami. Nie spodziewajcie się jednak śniadania ze zdjęć z booking, śniadanie jest bardzo podstawowe. Ogólnie hotel za tą cenę w Mui Ne jest ok. Doba kosztowała nas 115 PLN.  Link do Booking.com: Coral Sea Resort

Wietnam Mui Ne 1 blog przygotowania_
Widok na plaże
Wietnam Mui Ne 2 blog przygotowania_
Jest i basen

Nocleg w Da Lat

W Da Lat na nocleg wybraliśmy LemonGrass Homestay i był to strzał w 10. Pokoje skromne, ale czyste i z łazienką. A na miejscu można wypożyczyć skuter w dobrej cenie, aby eksplorować okolice. Śniadanie wliczone w cenę, ale uwaga … trzeba je sobie zrobić samemu z tego co znajdziecie w ogólnodostępnej kuchni 😉 Właścicielki obiektu bardzo nam pomogły podczas choroby Łukasza i tłumaczyły wszystko podczas wizyty lekarza, który nie mówił po angielsku. Polecamy to miejsce również z tego powodu, że jest bardzo blisko do nocnego marketu. Za noc płaciliśmy 56 PLN. Link do Booking.com: LemonGrass Homestay

Wietnam Da Lat 2 blog przygotowania_
Przyjemny dziedziniec
Wietnam Da Lat 3 blog przygotowania_
Nasz pokój, jeszcze przed bałaganem 😉

Nocleg w Hoi An

Do Hoi An dotarliśmy nad ranem, około 5:00, nocnym autobusem i okazało się, że hotel zgodził się za drobną opłatą zameldować nas wcześniej. Jeden z lepszych hoteli w jakim spaliśmy. Czyste pokoje, bardzo wygodne łóżka i czysta łazienka z wanną. A do tego przepyszne śniadanie i blisko do starej części Hoi An. Obsługa bardzo miła, pomocna i uśmiechnięta. Cena za noc ze śniadaniem to 105 PLN. Link do Booking.com:  Thanh Van 1

Wietnam Hoi An blog przygotowania_
Taki basen był!

Nocleg w Da Nang

Był to najtańszy nocleg w Wietnamie (nie licząc noclegu w chatce w Can Tho), a za razem jeden z najwyższych standardem. Za noc zapłaciliśmy 40 PLN, ale bez śniadania, bo wyjeżdżaliśmy wcześnie rano. Hotel jest dość nowy, pokój i łazienka bardzo czyste. Mieliśmy pokój z widokiem na morze. Do plaży około 5 minut spacerem, a w pobliżu znajdziecie restauracje i bary. Na miejscu wypożyczycie tanio skuter, obsługa jest miła i uśmiechnięta. Link do Booking.com:  Trang Ngan

Telefon i Internet

Nie ma sensu korzystać z telefonu czy Internetu w komórce w ramach roamingu, gdyż jest strasznie drogi. Polecamy zakupić kartę lokalnego operatora z Internetem bez limitu. My kupiliśmy kartę operatora Viettel, która zapewniała nam dostęp do Internetu i około 20 min połączeń w cenie 180 000 VND (ok. 28 PLN). Często też można połączyć się z darmowymi hotspotami w restauracjach, barach czy hotelach. Dostęp do wifi jest praktycznie wszędzie i bardzo popularny.

Bezpieczeństwo w Wietnamie

W Wietnamie czuliśmy się bardzo bezpiecznie, chodziliśmy praktycznie wszędzie i o każdej godzinie. Oczywiście zawsze zachowywaliśmy podstawowe zasady bezpieczeństwa i nie nosiliśmy dużej ilości gotówki w jednym miejscu. Nie obnosiliśmy się też ze sprzętem elektronicznym i biżuterią. Generalnie na urlop nie zabieramy biżuterii, gdyż istnieje ryzyko, że po prostu się gdzieś zostawi. Jednakże z tego co wiemy i wyczytać można w Internecie drobne kradzieże się zdarzają, ale są sporadyczne i zazwyczaj turyści tracą telefony lub torebki/plecaki na tzw. wyrwę z jadącego skutera.

Wietnam Sajgon 2 blog przygotowania_
Sajgon nocą

Świadoma turystyka i odpowiedzialne rozrywki

Podróżowanie to również dokonywanie wyborów, wspieranie lokalnej społeczności lub wielkich koncernów. My zawsze staramy się wspomagać małe lokalne biznesy i staraliśmy się korzystać z małych hoteli i pensjonatów oraz lokalnych knajpek.

Dodatkowo jako świadomi turyści nie korzystamy z atrakcji wykorzystujących zwierzęta w celach rozrywkowych. Tak jak w Polsce nigdy nie wjedziemy bryczką na Morskie Oko, tak i w Wietnamie nie przyczynialiśmy się do cierpienia zwierząt. W Azji często proponowaną rozrywką jest jeżdżenie na słoniach, czego nie polecamy z uwag na cierpienie zwierząt podczas ich przysposobienia. Pamiętajcie, jeżeli jako turyści nie będziecie wspierać takich atrakcji to też przestaną pojawiać się ludzie, którzy takie rozrywki będą oferować.

Dodatkowo, podróżując starajcie się jak najmniej negatywnie wpływać na środowisko i mieszkańców. Na przykład nie wyciągajcie rozgwiazd z wody, aby zrobić sobie z nimi Instagramowe zdjęcie! Niestety byliśmy świadkami jak para wyciągała rozgwiazdy z wody, żeby z nich ułożyć serduszko i świetnie się przy tym bawili. Po zwróceniu im uwagi po raz któryś przez kolejną osobę ordynarnie powrzucali rozgwiazdy do morza.

Już nie długo będziecie mogli przeczytać cały wpis z poradami o świadomej turystyce.

Wietnam Phu Quoc 4 blog przygotowania_
Tak się nie bawimy!

Teraz wiecie wszystko o Wietnamie

Mamy nadzieję, że zebrane przez nas informacje pomogą Wam w przygotowaniu się do wyjazdu do Wietnamu. Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące szczegółów to zapraszamy do kontaktu z nami i dalszego poznawania miejsc, Gdzie Słońce Dla Nas Wschodzi.

Autor

0 0 vote
Article Rating
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jolanta

bardzo ciekawy i interesujący blog, na pewno z niego skorzystam. bardzo dziękuję

Patryk

Zamierzam 8 listopada odwiedzić Ho Chi Minh :)Co polecacie zaplanować w tak krótkim czasie :)?
Wiadomo , że okolice Hanoi jednak się nie uda:(

Patryk

planuje 4 dni , czy jakieś biuro polecacie gdzie wykupić wycieczkę:)?

Asia

Cześć Kasia! dzięki za fajny wpis 🙂 jadę do Wietnamu na początku stycznia. Czy myślisz, że wyjazd na północ w tej porze roku ma sens? Ile dni tam spędzić? a przejazd do Sa Pa? polecasz jakieś inne tarasy herbaty bardziej na południu? 🙂 pozdr!

Kinga

Dzięki za artykuł, na pewno jest pomocny 🙂 W lutym wybieramy się do Azji, wybór jest miedzy Wietnamem a Kambodżą, sama nie wiem który kraj wybrać…Wam udało się odwiedzić Kambodżę? Jeżeli tak to który kraj Wam się bardziej podobał z tych dwóch? Dzięki i pozdrawiam ciepło 🙂