Rumunia – Winiety 2020

Jeżeli wybierasz się samochodem do Rumunii to pamiętaj, że wszystkie drogi w tym kraju są płatne. Jednak nie ma co się przejmować, sprawę załatwia jedna winieta, a tak właściwie e-rovinieta. Poniżej znajdziesz ceny i informacje o tym jak ją najprościej kupić. Tutaj zapoznasz się z przebiegiem naszej podróży po Rumunii – Atrakcje Rumunii.

Bez winiety ani rusz

Poruszając się po Europie jesteśmy przyzwyczajeni, że opłaty pobierane są za autostrady, czasami za drogi niższej kategorii czy to na bramkach czy to w formie winiety. Są przecież kraje, które można zgodnie z prawem przejechać bez kupowania winiety mimo, że jest ona wymagana, wystarczy omijać drogi płatne. W Rumunii ten manewr się nie uda, ponieważ wszystkie drogi są płatne, a do poruszania się po nich niezbędna jest winieta.

Jaką wybrać winietę w Rumunii?

Winiety w Rumunii podzielone są ze względu na przeznaczenie pojazdu:

Samochód osobowy

– Samochód dostawczy 0 – 3.5 t

– Samochód dostawczy 3.5 t – 7.5 t

– Samochód dostawczy 7.5 t – 12 t

– Samochód dostawczy powyżej 12 t z maksymalnie 3 osiami

– Samochód dostawczy powyżej 12 t z co najmniej 4 osiami

– Samochód wieloosobowy powyżej 9 miejsc, maksymalnie 23 (wliczając kierowcę)

– Samochód wieloosobowy powyżej 23 miejsc (wliczając kierowcę)

 

Nas w tym wypadku interesują winiety dla samochodów osobowych, ale zakup pozostałych typów przebiega dokładnie tak samo. 

Winiety w Rumunii podzielone są ze względu na czas ważności winiety:

– 7 dni – 7 pełnych dni kalendarzowych

– 30 dni – 30 pełnych dni kalendarzowych

– 90 dni –90 pełnych dni kalendarzowych

– 12 miesięcy – 365 pełnych dni kalendarzowych

 

Jakie są ceny winiet w Rumunii?

W pierwszej chwili można się zmartwić „Jak to wszystkie drogi płatne?”, na szczęcie ceny winiet w Rumunii są naprawdę przystępne i bardzo bym chciał żeby takie ceny były również w Polsce. 😉

– winieta na 7 dni – 3 EUR ( ok. 13 PLN)

– winieta 30 dni – 7 EUR ( ok. 30 PLN)

– winieta 90 dni – 13 EUR ( ok. 56 PLN)

– winieta 12 miesięcy – 28 EUR (120 PLN)

Gdzie kupić winietę w Rumunii?

To wszystko brzmi dość skomplikowanie jednak sam zakup winiety jest dziecinnie prosty. Możecie to zrobić na stacji benzynowej po przekroczeniu granicy z Rumunią lub kupić winietę wcześniej przez Internet. Osobiście polecam skorzystać z opcji zakupu on-line ponieważ zajmuje niewiele czas, a co ważniejsze cena na stacji równa się cenie internetowej. Zakup już na terenie Rumunii wiąże się z ryzykiem odstania swojego w kolejce. Ja dla swojej wygody winiety kupuję zawsze wcześniej.

Zakupu winiety do Rumunii dokonuje się na stronie internetowej Roviniete, która jest dostępna w 8 językach. Co prawda brak jest języka polskiego jednak te kilka pól łatwo można rozszyfrować nawet z podstawową znajomością języka na przykład angielskiego czy niemieckiego.

Zakup winiety KROK PO KROKU

Dokonujemy wyboru typu winiety i wybieramy datę od kiedy ma być aktywna, a następnie klikamy CONTINUE.

winieta w rumunii 1

Wybieramy okres ważności naszej winiety, 7 dni, 30 dni, 90 dni czy 365 dni.

wienieta w rumunii 2

A następnie wybieramy sposób płatności. Sugeruję wybrać płatność kartą żeby nie kombinować z przelewami. Klikamy BUY przy Online by bank card.

UWAGA! Płatność kartą możliwa jest tylko w dni robocze, w weekend to pole nie będzie dostępne do wyboru.

winieta do rumunii 3

Zostaniemy przeniesieni do formularza w którym należy uzupełnić dane do faktury, adres oraz kraj. W kolejnej sekcji wpisujemy najważniejsze dane, czyli dane pojazdu, którym będziemy się poruszać po rumuńskich drogach. Należy podać kraj pochodzenia pojazdu, numer rejestracyjny oraz numer VIN pojazdu. W ostatniej części podajemy swoje dane, imię, nazwisko, numer telefonu, adres mailowy oraz akceptujemy regulamin.

UWAGA! Podczas wypełniania wniosku nie wolno używać znaków specjalnych takich jak ą, ę, ł, ż itp. Adres mailowy należy sprawdzić nawet 3 razy, ponieważ to na e-mail otrzymujemy winietę.

winieta do rumunii 4
Roviniete Rumunia 5
płatne drogi rumunia 6

W kolejny kroku otrzymamy podsumowanie naszego zamówienia z numerem rejestracyjnym, datą rozpoczęcia ważności winiety, okresem przez ile dni będzie ważna oraz ceną. Pozostaje nam kliknąć PAY.

Zostajemy przeniesieni na zabezpieczoną stronę rumuńskiego PayU. Podajemy wszystkie szczegóły naszej karty i finalizujemy transakcję.  

winieta w rumuni 7

Po prawidłowo przeprowadzonej płatności otrzymamy wiadomość e-mail o tytule Factura-Invoice-Rechnung Rovigneta z fakturą, która jest jednocześnie potwierdzeniem wykupienia winiety elektronicznej. Warto zapisać sobie ten PDF w telefonie, ale dobrze go również wydrukować i schować do schowka, żeby móc okazać w razie kontroli.

Czy to wszystkie opłaty za drogi w Rumunii?

Niestety nie. Należy przygotować się na dodatkowe płatność za przejazdy mostami podczas przekraczania rzeki Dunaj. Płatności można dokonać na bramkach w ciągu dróg lub opłacić przejazd na oznakowanych stacjach benzynowych.

UWAGA! Jeżeli z jakiegoś powodu przejechałeś przez punkt poboru opłat bez uiszczania opłaty (np. zająłeś nie ten pas) to nie ma co wpadać w panikę. Jest 24 godziny na opłacenie przejazdu, wystarczy udać się na stację benzynową i opłacić przejazd przez most. Opłata na stacji wynosi dokładnie tyle samo co na bramkach. 

Autostrada A2 – Most Fetești – Cernavodă – 13 RON ( ok. 12 PLN)

Droga 2A – Most Giurgeni – Vadu Oii – 11 RON ( ok. 10 PLN)

Droga 5 – Most Giurgiu (Rumunia) – Ruse (Bułgaria) – 13 RON (ok. 12 PLN)

Droga 56 – Most Calafat (Rumunia) – Vidin (Bułgaria) – 27 RON (ok. 25 PLN)

Czy coś jeszcze warto wiedzieć?

To tyle jeżeli chodzi o kwestie związane z płatnymi drogami. Jeżeli wybierasz się do Rumunii to polecam link, którego sprawdzenie może zaoszczędzić wiele godzin. Podgląd aktualnego ruchu na wszystkich przejściach granicznych w Rumunii – Czas oczekiwania na granicy.

Autor

0 0 vote
Article Rating
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Redakcja Najtaniej...

Myślę, że takie wpisy są bardzo potrzebne, z własnego doświadczenia wiem, że pierwsza większa podróż samochodem może wiązać się z pewną niewiadomą. Jeśli wybieramy ten środek transportu, zdecydowanie warto zapoznać się z wszelkimi kluczowymi informacjami.

Redakcja ...

Obecnie jest już dostępna opcja e-winety. Winiety elektroniczne są to winiety, które zastąpiły tradycyjne nalepki, więc przy zakupie takiej winiety elektronicznej nie otrzymamy nalepki, lecz generowany jest wydruk potwierdzający zakup winiety.