Wulkany Błotne w Berce

Polska i Rumunia to pod względem krajobrazu dość podobne do siebie kraje, jednak Rumunia ma coś czego nie posiadamy my, ani prawie żaden inny europejski kraj i nie mam tu na myśli zamku Hrabiego Drakuli. Mowa o wulkanach błotnych w Berce, zjawisku unikatowym na skalę światową.   

rumunia wulkany błotne berca atrakcje 6
Wulkany błotne w Berce

Wulkany błotne vs wulkany lawowe

Czym tak właściwie są wulkany błotne? Głęboko pod ziemią, nawet kilkaset metrów, w skałach rozkładają się substancje organiczne, a podczas tego rozkładu powstaje gaz ziemny. Gaz szuka ujścia na powierzchnię ziemi pod drodze napotykając na wody podziemne. Taka mieszanka wody i gazu łączy się dodatkowo z piaskiem, iłem czy mułem by ostatecznie wypłynąć na powierzchnię w formie błotnistej mazi. Zjawisko jest dość rzadko spotykane w skali świata, najbliżej nas na wulkany błotne można natrafić w Rumuni, na Półwyspie Krymskim i w Azerbejdżanie, ale wulkany występują również w Iranie, Pakistanie, Wenezueli, Indiach, Kolumbii i Birmie.

Funkcjonowanie wulkanów lawowych nie ma nic wspólnego z wulkanami błotnymi choć wydobywające się błoto nazywane jest zimną lawą.

rumunia wulkan krater berca atrakcje 10
Stożek wulkanu błotnego

Vulcanii Noroioși Pâclele Mari

Największe wulkany błotne w Europie występują w Rumunii niedaleko miasteczka Berca. Są to trzy obszary Pâclele Mari, Pâclele Mici i Fierbatori oddalone od siebie raptem kilka kilometrów. Pierwsze dokumenty opisujące erupcje błotne pochodzą z 1867 roku, a już w 1924 roku stworzono rezerwat przyrody mający chronić wulkany.  

My zdecydowaliśmy się odwiedzić Pâclele Mari, który ma największą powierzchnię, ponad 1,5 km2 i  doliczono się tam powyżej 60 źródeł wypływów.

rumunia wulkany błotne berca atrakcje 16
Mały wulkan

Czy to jeszcze Ziemia czy już inna planeta?

Po przekroczeniu bramy parku odnosimy wrażenie, że jakimś cudem znaleźliśmy się na innej planecie, wszystko przez ogromny obszar wysuszonej, spękanej efektownie ziemi, a w oddali na płaskowyżu ślady po świeżo spływającym błocie.

rumunia wulkany błotne berca atrakcje 15
Kosmiczny krajobraz
rumunia wulkany błotne berca atrakcje 14
Zaschnięta "lawa"
rumunia wulkany błotne berca atrakcje 13
Krajobraz pełen mini kanionów

Na terenie Pâclele Mari wyznaczono ścieżkę edukacyjną, która w bardzo przejrzysty sposób przybliża działanie wulkanów błotnych. Uwagę przykuwają również nietypowe znaki mówiące o zachowaniu bezpieczeństwa podczas wizyty w parku. Przestrzegają na przykład przed smokami 😉 które mieszkają w wulkanach i bardzo nie lubią jak się ktoś nieodpowiednio zachowuje. 🙂

rumunia wulkany błotne berca atrakcje 11
Za plecami bąbluje błoto
rumunia wulkany błotne berca atrakcje 17
Vulcanii Noroioși Pâclele Mari
rumunia wulkany błotne berca atrakcje 18
Najwiekszy obszar w Rumunii

Spacer po wulkanie

Czas wejść na wulkan! Idziemy w kierunku szczytu, najpierw po wysuszonym, twardym podłożu, mijamy małe wąwozy i kaniony. Im bliżej celu tym bardziej trzeba uważać, tam gdzie „lawa” jest dość świeża i jeszcze nie zdążyła wyschnąć na kamień, można łatwo wpaść, nawet po kostki.

rumunia wulkany błotne berca atrakcje 1
Spacer po wulkanie

Na szczycie natrafiamy na kilka aktywnych wulkanów. Głównie są to małe stożki choć są i takie bardziej pokaźne. Błoto wydobywa się w formie mini erupcji, małych bąblów na powierzchni wulkanów, sączy się leniwie, choć są i takie wulkany, które strzelają błotem, więc trzeba uważać.

rumunia wulkany błotne berca atrakcje 7
Zaraz wybuchnie
rumunia wulkany błotne berca atrakcje 8
Boooom 😉
rumunia wulkan błotny berca atrakcje 4
Są też takie maluchy
rumunia wulkany błotne berca atrakcje 2
Bardziej lub mniej aktywne
rumunia wulkany błotne berca atrakcje 9
Czasami nie widoczne

Nie zawsze jest tak spokojnie. W 1976 roku miała miejsce największa erupcja, kiedy do tylko w ciągu miesiąca na powierzchnię trafiło ponad 5 000 ton błota, a przez 24 godziny błoto wyrzucane było na wysokość jednego metra.

rumunia wulkany błotne berca atrakcje 3
Potrafią ochlapać

Informacje praktyczne o wulkanach błotnych w Berce

Jak dojechać

Do Pâclele Mari i Pâclele Mici najlepiej dojechać z miejscowości Berca drogą 102F do wsi Policiori, a następnie odbić na drogę 220A, która prowadzi do obu obszarów chronionych. Na rozwidleniu drogowskazy pokazują Pâclele Mari w lewo, a Pâclele Mici prosto.

Droga jest asfaltowa, w większości dobrej jakości, bez żadnego problemu można ją pokonać zwykłym samochodem osobowym.

Ceny

PARKING – W parku Pâclele Mari są dwa parkingi:

– Parking główny – 5 RON (4,60 PLN), jest położony tuż przy wejściu

– Parking dodatkowy – BEZPŁATNY, jest położony 200 metrów dalej

BILETY – Bilety wstępu kosztują następująco:

– Bilet normalny – 4 RON (3,70 PLN)

– Bilet ulgowy – 2 RON (1,85 PLN)

Dodatkowe informacje

Podczas wizyty należy zachować ostrożność, aby nie wpaść do żadnego z wulkanów, ale również trzeba uważać na samo błoto. Z racji zawartości różnych związków chemicznych może być one niebezpieczne i toksyczne.

Na terenie wulkanów obowiązuje zakaz palenia, dla swojego i innych bezpieczeństwa radzę tego zakazu przestrzegać. Dlaczego? Ponieważ z wulkanów wydobywa się rocznie 730 ton gazu składającego się nawet z 98% metanu.

Planując podróż do wulkanów błotnych w Berce należy pamiętać, że podczas deszczowych dni lub po ulewach miejsce będzie zamknięte.

rumunia wulkany błotne berca atrakcje 12
Świeży wypływ błota

Wulkany Błotne w …

Wulkany błotne to zjawisko unikatowe na skalę światową i naprawdę dziwi fakt, że wiele osób pomija to miejsce podczas swojej podróży po Rumunii. Na nas zrobiło niesamowite wrażenie, mimo, że nie było spektakularnych erupcji to zapamiętamy tę wizytę na długo.

rumunia wulkan błotny berca atrakcje 5
Wulkany błotne w Berce w Rumunii

Autor

Podróżnik, bloger, master of technology i siła napędowa do dokumentowania przygód. Dodatkowo wszystko jedzący łasuch dbający o rozwój sekcji “Podróże Kulinarne”.  Kiedyś pełnił funkcję skrupulatnego księgowego, ale porzucił tę fuchę, bo kto by liczył kasę, jak można liczyć gwiazdy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna

Niesamowite miejsce, wpisuję jako miejsce obowiązkowe przy kolejnym wyjeździe do Rumunii.

Marcin BWZ

Bardzo intrygujące zjawisko z tymi wulkanami. Myślę, że jako małolat chętnie bym tam wskoczył, żeby narobić nieco zamieszania. Teraz pomimo pełnoletności nadal chętnie odwiedziłbym to miejsce, dlatego też będę miał je na uwadze podczas planowania kolejnych podróży 😉