Atrakcje Jamajki czekają na odkrycie

Nie potrafimy przez dłuższy czas bezczynnie wysiedzieć na plaży, znaczy ja nie, Kasia dałaby radę 🙂 Szybko się nam nudzi i szukamy co by jeszcze pozwiedzać. Tak też było i tym razem, kilka dni plażingu to za dużo, więc zorganizowaliśmy sobie dodatkowe atrakcje.

Jamajka atrakcje wodospady dunns river falls 1
Pięno przyrody

Ahoj przygodo

Przypłynął po nas katamaran i zabrał w nieznane, no dobra, nie do końca w nieznane, bo wiedzieliśmy gdzie płyniemy. Do ujścia rzeki Dunn, miejsca gdzie zimne wody rzeki mieszają się z ciepłymi wodami Morza Karaibskiego. Ale zanim tam dotarliśmy przy dźwiękach muzyki reggae popłynęliśmy posnoorkować. Mimo, że morze i rafy koralowe są piękne i urzekające to niestety nie mogą równać się z tymi, które widzieliśmy np. w Egipcie, ale kolorowe rybki przemykają żwawo.

Jamajka atrakcje wodospady dunns river falls 2
W poszukiwaniu rybek

Wodospady Dunn’s River Falls równe muzyce reggae?

Usatysfakcjonowani wróciliśmy na jacht i udaliśmy się w dalszą podróż, tym razem do upragnionego miejsca docelowego, wodospadów Dunn’s River Falls. Jest to jeden z narodowych skarbów Jamajki, według jamajczyków równie popularny na świecie jak muzyka reggae.

Ciekawostka! W 1657 roku miała tam miejsce bitwa „Las Chorreras” między okupującymi wyspę od 1655 roku Brytyjczykami, a hiszpańskimi oddziałami wysłanymi z Kuby w celu odzyskania Jamajki. Bitwa została wygrana przez siły brytyjskie i wyspa pozostała w rękach angielskich aż do 1962 roku kiedy to Jamajka stała się niepodległym państwem.   

Jamajka atrakcje wodospady dunns river falls 3
Dunn`s River Fals

My name is Bond, jamajski James Bond

Wodospady to formacja mająca około 55 metrów wysokości i 180 metrów długości, przywodzi na myśl gigantyczne schody po których wchodzi się na szczyt. Spojrzeliśmy w górę i z bananem na ustach ruszyliśmy przed siebie.

Jamajka atrakcje wodospady dunns river falls 4
Kawałek drogi już za nami

Cała wspinaczka zaczyna się od wspaniałej piaszczystej plaży, na której wylegiwał się Sean Connery w filmie Dr No. Tak, tak, wodospady zagrały w filmie rozpoczynającym całą serię przygód super agenta 007. My name is Bond, James Bond.

Wspinamy się na jedną z większych atrakcji Jamajki

To tutaj też nastąpił szok, woda w rzece jest dość zimna, żeby nie powiedzieć lodowata. Wyobraźcie sobie, że wychodzicie z ciepłego morza wprost w zimne objęcia rzeki Dunn.

Sama wspinaczka odbywa się pod schodach i półkach skalnych naturalnie wyżłobionych przez wodę. Z racji bezpieczeństwa zwiedzający podzieleni są na grupy i każda grupa prowadzona jest przez lokalnego przewodnika, który czuwa nad bezpieczeństwem. Pewne odcinki pokonuje się nawet trzymając się za ręce. Co  kawałek jest przerwa na kąpiel w naturalnym basenie wydrążonym przez spadającą wodę, powygłupianie się i porobienie zdjęć. Już samo otoczenie zapiera dech w piersiach, bujna roślinność i fantastyczny śpiew ptaków, a my brodzimy w orzeźwiającej wodzie.

Jamajka atrakcje wodospady dunns river falls 5
Rób szybciej to zdjęcie 🙂
Jamajka atrakcje wodospady dunns river falls 6
Naturalny masaż karku i pleców
Jamajka atrakcje wodospady dunns river falls 7
Zbliżamy się do szczytu
Jamajka atrakcje wodospady dunns river falls 8
Udało się

Po dotarciu na szczyt mamy chwilę na odpoczynek. Natrafiliśmy na sympatycznego pająka, choć Kasia wcale nie uważała żeby był sympatyczny,  i ogromne owoce jackfruita, czyli chlebowca.

Jamajka atrakcje wodospady dunns river falls 9
Buziak gratulacyjny
Jamajka atrakcje wodospady dunns river falls 10
Kasia nie chciała się przywitać z pająkiem

Przez las udajemy się spacerem z powrotem na plaże i do katamaranu. A w drodze powrotnej króluje reggae i jamajski rum leje się strumieniami. Piękne zwieńczenie przygody.

Jamajka atrakcje wodospady dunns river falls 11
Łapiemy słońce przy rytmach reggae

Kąpiel w wodospadach warta grzechu

Jest to jedno z miejsc na Jamajce, które po prostu trzeba odwiedzić, niestety myśli tak większość turystów i atrakcja jest mocno oblegana. Nie znajdziecie tam ciszy i spokoju przez co miłośnicy dziewiczej przyrody będą zawiedzeni. Jednak mimo wszystko zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce i poczuć bryzę rzeki Dunn na własnej skórze.

Jamajka atrakcje wodospady dunns river falls 12
Chłodzimy się w rzecze Dunn

Autor

Dodaj komentarz

avatar